Kremlin'den 'Bucha'da soykırım' iddialarına yalanlama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın Bucha kentinde, Rus ordusu tarafından sivillerin öldürüldüğüne yönelik görüntüleri reddederek, "Rusya, Bucha'daki insanların ölümüne sebep olduğu yönündeki iddiaları reddediyor" dedi.

Kremlin'den 'Bucha'da soykırım' iddialarına yalanlama
Kremlin'den 'Bucha'da soykırım' iddialarına yalanlama
GİRİŞ 04.04.2022 13:27 GÜNCELLEME 04.04.2022 14:13
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Rus ordusunun çekildiği Ukrayna'nın Bucha kentinde sivillerin toplu bir şekilde ve işkenceyle öldürüldüğü iddialarına Kremlin'den yalanlama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, "Rusya, Bucha'daki insanların ölümüne sebep olduğu yönündeki iddiaları reddediyor. Konular uluslararası düzeyde tartışılmalı. Bu konu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BM) toplantısında ele alınmalı. Bu girişimin engellendiğini biliyoruz. Diplomatlarımız bu konunun Güvenlik Konseyi'nin gündemine taşınması için yoğun çaba gösterecek. Bu ciddi bir konu" ifadelerini kullandı.

Dünya liderlerine de çağrı yapan Peskov, "Liderlere Bucha ilgili şüpheyle yaklaşması çağrısı yapıyoruz. Durum kesinlikle ciddi ve burada özellikle birçok uluslararası liderin açıklama yapmak için acele etmemelerini, suçlamalarda bulunmamalarını, ancak yine de çeşitli kaynaklardan bilgi talep etmelerini, en azından argümanlarımızı dinlemelerini istiyoruz" dedi.

Ukrayna tarafından ortaya çıkarılan görüntülerin güvenilirliğine de şüpheyle yaklaştıklarını belirten Peskov, "Bu materyallere güvenilemez. Rusya Savunma Bakanlığı birçok sahte görüntüyü ortaya çıkardı. Gerçekler, olayların tarih kronolojisine göre bu görüntülerin güvenilirliği lehinde değil" şeklinde konuştu.

TOLU MEZAR UYDUYA TAKILDI

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e 37 kilometre uzaklıktaki Buça'daki katliam görüntülerine yenileri eklendi. Buça'da kilise bahçesinden toplu mezar çıktı. Uydudan görüntülenen toplu mezarın 10 Mart tarihinde kazılmaya başlandığı ortaya çıktı.

LAVROV: BUCHA'DAKİ GÖRÜNTÜLER KURGU

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Bucha kentinde ortaya çıkan görüntülere ilişkin, "Bucha'daki durum bir sahte saldırı, kurgulanmış görüntüleri sosyal medyada Batı ve Ukrayna yaydı" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 12
 • Memo 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu savaş git gide daha da çirkinleşiyor. Bu normal bir durum değil. Savaşın uzamasını isteyen hangi devletse bu katliamdan o sorumludur bence. Bu savaşı kimin işine yarıyor? Amerika..........
  Cevapla
 • HEREDOT CEVDET 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya ya, suçüstü yapsan bile, biri öldürmüş ben sevabına kaldırdım cenazeyi der...... Ermeniler, Sırplar gibi dünya yok olana kadar kabul etmezler suçu...Yavuz hırsız ev sahibini bastırır.....
  Cevapla
 • kamıl 1 yıl önce Şikayet Et
  rabbım buy rusyayı yok et artık cok can yaktı
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Baktilar alamayacaklar sehri herkesi stalin gibi öldürmüsler
  Cevapla
 • abdullah urfalı 1 yıl önce Şikayet Et
  gevşek rusya suriyedede afganistandada sizi gördük tıpkı gevşek abd gibi kıvırıyorsunuz.sizden başkası bunu yapamaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Daud Aweis Jama: Uzun süredir bekliyorduk, Türkiye ile anlaştık
Türkiye havadan uçtan uca korunmaya alınıyor! Aşama 2024'te tamamlanıyor