Stoltenberg'ten Bucha açıklaması: Bu bir savaş suçudur

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Putin hakkındaki savaş suçu iddialarına ilişkin "Sivillerin hedef alınması savaş suçudur" dedi. Stoltenberg ayrıca; Rusya'nın, Ukrayna'nın doğusunda daha fazla saldırı/hamle yapacağını söyledi.

GİRİŞ 05.04.2022 15:30 GÜNCELLEME 06.04.2022 00:20
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna işgaline dair önemli açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, Putin hakkındaki savaş suçu iddialarına ilişkin "Sivillerin hedef alınması savaş suçudur" dedi.

Biden'den çağrı: Putin savaş suçları nedeniyle yargılansınBiden'den çağrı: Putin savaş suçları nedeniyle yargılansın

Rusya'dan Biden'ın 'Putin yargılanmalı' sözlerine yanıtRusya'dan Biden'ın 'Putin yargılanmalı' sözlerine yanıt

Stoltenberg'ün açıklamalarında satır başları şu şekilde:

- NATO müttefikleri, Ukrayna'ya daha fazla silah tedarik etmeye kararlı.

- Biz siyasi desteklerimizi artıracak gelecekteki saldırıları önlemek için çalışabiliriz. Sivillerin hedef alınması savaş suçudur. Ukrayna'da yaşananlar acımasız ve İkinci Dünya Savaşı'ndan beri görmediğimiz bir trajedi.

- Rus tehditlerine ve nüfuzuna maruz kalan Gürcistan ve Bosna gibi NATO ortakları için de daha fazlasını yapacağız.

Türkiye'den Bucha'da yaşananlara dair ilk açıklama: Görüntüler dehşet vericiTürkiye'den Bucha'da yaşananlara dair ilk açıklama: Görüntüler dehşet verici

Kremlin'den 'Bucha'da soykırım' iddialarına yalanlamaKremlin'den 'Bucha'da soykırım' iddialarına yalanlama

Uydu görüntüleri Rusya'yı yalanlıyor: Bucha'da cesetler haftalardır sokaklardaUydu görüntüleri Rusya'yı yalanlıyor: Bucha'da cesetler haftalardır sokaklarda

Zelenskiy'den Bucha'daki cesetler için Rus annelere çağrıZelenskiy'den Bucha'daki cesetler için Rus annelere çağrı

- Rusya'nın Ukrayna'nın doğusuna daha fazla saldırı/hamle yapmasını bekliyoruz. Donbass'ı tamamen ele geçirip doğu ve güney aksında ilerleyerek Kırım ile kara bağlantısı kurmayı amaçlıyorlar.

- Putin uluslararası yasaları ve temel insan haklarını umursamıyor. Bunların arasında yaşam hakkı da var. Bu savaşın sorumlusu, her ölenin sorumlusu Putin'dir. Biz NATO olarak tarihin doğru tarafında yer alıyoruz. Rusya ve Putin'e tarihte eşi benzeri görülmemiş yaptırımlar uyguluyoruz, baskı oluşturuyoruz.

- Biz, Rusya'nın Ukrayna topraklarının işgalini, özellikle de Kırım üzerindeki kontrolünü tanımıyoruz, tanımayacağız. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün yanındayız.

- Ukrayna'da gördüklerimiz korkunç. Ancak bu savaşın Ukrayna'yı aşmasını engellemeliyiz. Eğer bu, nükleer güç Rusya ve NATO arasında geniş kapsamlı bir savaşa dönüşürse daha fazla ızdıraba şahit olacağız. Bu çatışmanın NATO-Rusya savaşına dünüşmesine engellememiz gerekiyor.

- Finlandiya ve İsveç, NATO'ya üyelik başvurusunda bulunursa, üye ülkelerin memnuniyetle karşılayacağını umuyorum.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 69
 • Osman 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerikayı Allah yerle bir etsin. En büyük şeytan bu ülke.
  Cevapla
 • Can Itın 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu zalimlerin Allah belasını versin. Aynı zulüm Doğu türkistanda, Bosna hersekte, Suriye'de ırakta Afganistanda Arakan'da yapılırken sesi çıkmayıp şimdi ortalığı inleten 2 yüzlü batının da belasını versin.
  Cevapla
 • Seyfi 2 yıl önce Şikayet Et
  Oğlum Rus’u daha fazla tahrik etmeyin ortanıza bir atom atar hepinizi siler vallaha! Her tür ayak oyunu yaptığınız Türkiye değil o aklınızı başınıza alın
  Cevapla
 • Ali aksoy 2 yıl önce Şikayet Et
  Ulan bu imansizlar,dinsizler, kafirler!Putin'ni suçluyor,ulan bre kansizlar,Gorbi.,okey vermeseydi almanya tekrar birleşmeyi rüyasinda görürde.Besle kargayi oydur gözlerini,hemde rusyaya karşi bunu almanlar yapiyor,pes dogrusu!Bütün dünya Rus düşmani oldu,böyle durumlara biz türkler muhatap olsaydik,ayakta duracak gücümüz olmazdi.
  Cevapla
 • battal 06 2 yıl önce Şikayet Et
  bildigin tiyatro ...su ana kadar ölen sivil sayısı resni 1700 lerde abd nin veya fransanin ozgurluk getirmesi milyonlarca ölü !!! ukraynada bina yıkımı ve göç ettirme var sadece ...gerisi tiyatro !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gazi doktor yaşadıklarını anlattı: 15 Temmuz'da ilk defa...
15 Temmuz gazisi Ayanoğlu: Şehadeti bir milimle kaçırdım!