NATO'dan İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğine yeşil ışık

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusu yapmaları halinde çok sıcak karşılanacaklarını, üyelik süreçlerinin kısa sürede tamamlanabileceğini söyledi.

NATO'dan İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğine yeşil ışık
NATO'dan İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğine yeşil ışık
GİRİŞ 28.04.2022 12:15 GÜNCELLEME 28.04.2022 15:43
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Stoltenberg, Avrupa Parlamentosundaki siyasi gruplara Ukrayna'daki son durum hakkında bilgilendirme yapmak için Brüksel'deki parlamento binasına geldi ve görüşme öncesinde AP Başkanı Roberta Metsola ile gazetecilere açıklama yaptı.

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üye olmak istemeleri halinde üyelik sürecinin ne kadar süreceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Stoltenberg, şunları söyledi:

"NATO'ya üyelik başvurusu yapma kararı Finlandiya ve İsveç'in alacağı bir karardır. Eğer üyelik başvurusu yapmaya karar verirlerse Finlandiya ve İsveç NATO'da çok sıcak bir karşılama bulacaktır. Finlandiya ve İsveç bizim en yakın ortaklarımız, güçlü ve olgun demokrasilerdir, AB üyeleridir ve biz bu iki ülkeyle uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz. Bu ülkelerin silahlı kuvvetlerinin NATO standartlarını karşıladığını, NATO ile uyumlu olduklarını biliyoruz. Birlikte eğitim ve tatbikatlar yapıyoruz. Birçok operasyon ve misyonda birlikte çalıştık. Başvuru yaparlarsa hoş karşılanacaklardır. Sürecin hızlı olmasını bekliyorum. Resmi süreç tamamlandıktan sonra üye olabilirler."

FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN GÜVENLİĞİ ÖNEM TAŞIYOR

Stoltenberg, NATO'nun bu iki ülkeyi üyeliğe davet etmesi halinde bunun "Finlandiya ve İsveç'in güvenliğinin tüm NATO üyeleri için önem taşıdığı" yönünde güçlü bir siyasi mesaj olacağını duyurdu.

Finlandiya ve İsveç'in kendi yolunu seçme hakkı bulunduğunu vurgulayan Stoltenberg, "Rusya'nın İsveç ve Finlandiya'yı üyelik başvurusu yapmamaları için tehdit etmesi ve korkutması, her ülkenin kendi yolunu seçme hakkına nasıl saygı göstermediğini sergiliyor" dedi.

GÜVENLİKLERİ İÇİN DÜZENLEME YAPILABİLİR

Genel Sekreter Stoltenberg, iki ülkenin başvuru yapması halinde başvurudan sonra 30 ülke parlamentosunun onayını gerektiren resmi üyeliğin tamamlanmasına kadar geçecek sürede Finlandiya ve İsveç'in güvenliklerinin sağlanması için ihtiyaç duyulan düzenlemelerin yapılabileceğini söyledi.

Bugün Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile telefonda konuşacağını aktaran Stoltenberg, bu ülkenin olası üyelik başvurusunu, başvuru sonrası geçiş sürecinde yapılacak düzenlemeleri ele alacaklarını duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının Gürcistan ve Moldova gibi NATO ve AB üyesi olmayan ülkelerin güvenliğine NATO desteği ihtiyacını ortaya koyduğunu vurgulayan Stoltenberg, bunun pratik ve siyasi desteği içerdiğini, Avrupa'nın doğusundaki yakın ortaklarla neler yapabilecekleri konusunda çalıştıklarını ifade etti.

Stoltenberg ayrıca NATO üyelerinin Ukrayna'ya verdiği ve taahhüt ettiği askeri desteğin miktarının 8 milyar doları bulduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 19
 • AKIN VAROL 2 ay önce Şikayet Et
  Hayyıııırrr.
  Cevapla
 • erdemir 2 ay önce Şikayet Et
  turkiye ve hirvatistan zaten veto ediyor
  Cevapla
 • Samsun55 2 ay önce Şikayet Et
  Valla biz Türk Vatandaşları hiç de sıcak bakmıyoruz Müslüman Türk Düşmanlarına. Eger Türkiye başvurmaları halinde veto etmesse yazıklar olsun..
  Cevapla
 • uaslan 2 ay önce Şikayet Et
  ülkelerindeki teröristleri teslim etmeden olmaz
  Cevapla
 • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
  AB'ye katılım sürecinde destek sözü alınması ve Baltık devletleri ile kalıcı müttefiklik ilişkisi kurulması için Türkiye'de yeşil ışık yakmalıdır . Şayet AB üyelik sürecinde ilerleme olmaz ise İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğini Veto etmelidir .
  Cevapla
 • Ürkeden Dağı 2 ay önce Şikayet Et
  Söz verilmesinin bağlayıcılığı olmadığını bilmemiz uygu olur. AB üyelik yolunda acimlamis ve veto edilen fasılların . tamamının açılmasını şart olarak koşmayı neden düşünmüyorsunuz? Take and give kuralı böyle calıstilabilir. Türkiye'nin önemini böyle zorla anlatmalıyız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Muş ihracat rakamlarını açıkladı: Yeni rekor kırıldı
Enflasyon sorununa 'Japon Usulü' formül