15 yıl sonra bir ilk: Türkiye ve İsrail'den açıklama

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Lapid'le görüştü. İki bakan görüşme sonrası düzenledikleri basın toplantısında sıcak mesajlar verirken, Çavuşoğlu; Türkiye'nin Kudüs ve Filistin konusundaki hassasiyetini dile getirdi.

GİRİŞ 25.05.2022 12:49 GÜNCELLEME 25.05.2022 12:56
Bu Habere 94 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün, resmi ziyaret kapsamında İsrail'e gitti. Bu, 15 yıl sonra bu düzeydeki ilk ziyaret olarak kayıtlara geçti. Çavuşoğlu daha sonra; Filistin'in Ramallah kentine geçerek, Filsitinli yetkililerle görüştü.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bugün de İsrailli mevkidaşı Yair Lapid ile görüştü.

Çavuşoğlu ve Lapid, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Lapid'in açıklamalarından satır başları:

- Bir Türk bakanın 15 yıl sonra yaptığı ilk ziyaret sonrası sadece siyasi değil ekonomik gelişme olduğunu da gördük. Amacımız ülkelerimizin karşılıklı avantajlarını birlikte kullanmak.

- Salgın döneminde bile iş birliğimiz devam etti. Bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Sayın bakan diplomasinin de ötesinde İsrailliler Türkiye'yi çok seviyor. Çok sayıda uçak Türkiye'ye gidiyor. İnsanlar ülkenizi seviyor. Bugün ilişkilerimiz için yeni bir çerçeve oluşturduk. Bundan ilerde çocuklarımız da faydalanacak.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

- Sayın bakana daveti için çok teşekkür ediyorum. Sayın bakanla çok samimi bir görüşme gerçekleştirdik. Bu tutumu için kendine teşekkür ediyoruz. Farklılıklarımıza rağmen sürdürülebilir diyalog devam etmeli. Bu sadece bizim için değil bölgedeki barış açısından da önemlidir. Görüşmemizde bölgesel barışı da konuştuk.

- İsrail'le pozitif bir gündem üzerinde çalışmak anlaşmazlıkları da yapıcı şekilde ele almamıza yardımcı olabilir.

- İsrail'le bizler birçok alandaki ilişkilerimize yeni enerji kazandırmaya ve bundan sonra farklı mekanizmaları oluşturmada hemfikir olduk.

- Sayın bakanın da ifade ettiği gibi birçok alandaki ilişkilerimize yeniden enerji kazandırmaya ve sivil havacılıkla ilgili görüşmeleri yeniden başlatma konusunda karar kıldık. Türkiye ve İsrail en çok karşılıklı ticaret yapan 10 ülke arasında. Geçen sene ticaret hacmimiz 8 milyar doları geçti. Bu seneki hacim de çok ümit verici. Bizler ticaret hacmini ve ekonomik işbirliğini artıma konusunda kararlıyız.

- Kudüs ile ilgili hassasiyemizi paylaştım. İki devletli bir çözüm kalıcı barış için tek yol.

"DÖNER VARSA GELİRİM"

Çavuşoğlu, Lapid'e dönerek, "Açık ve samimi görüşmeleri gerçekleştirmek ve iş birliğimizi daha da devam ettirmek üzere sizin de Türkiye'ye ziyaretinizi dört gözle bekliyorum" dedi.

Yair Lapid, Çavuşoğlu'na "Döner kebap olacaksa geliyorum" yanıtını verdi.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 94
 • Exper 6 ay önce Şikayet Et
  Bir kimse ya da düşman artık açık açık seni her türlü ve her şekilde savaşa sokmak isterse tüm imkan kabiliyet taktik ve manevraları kullanmalısınız bunlardan biri de israil hamlesi terazi de rakibi tartacaksın ki ona göre hamleler yapacaksınız. Malesef yeni dünya düzeni bu.
  Cevapla
 • OSMANLI TORUNU 6 ay önce Şikayet Et
  anlamak istemeyen arkadaşlar siz sanıyormusunuz ki türk devleti herşeyin farkında değil bilakis herşeyin farkında ama unutmayın yaklaşamadıgınız düşmanın ne yaptıgındanda bi haber olursunuz yakınlaşmak iyidir fakat mesafeyi korumak önemli burda siyaset nedir bir araştırın derim derin akla sahip olmak lazım bazı şeyleri anlayabilmek için.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 6 ay önce Şikayet Et
  1970 li yıllardaki tarihi "dede Barzani fotoğraflarına bakalım" yanlarındakiler kimler.İsrail MOSSAD ajanları..!? İsrail ve ABD'nin "petrol hevesleri ve vadedilmiş toprakları" adına "Kürtlerin İsraille aynı ırkdan geldikleri ve hep destekleneceği" stratejisini İsrail terk edecek mi? Ülkemde hergün şehitlere sebep PKK=PYD desteklenecekse “İsrailin doğal gaz hattı Türkiye üzerinden geçiyorrr” diye sevinmenin bir anlamı olacak mı?
  Cevapla
 • Mehmet Akif 6 ay önce Şikayet Et
  Sırada Esad var
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Zalimler için yaşasın cehennem
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başına talih kuşu kondu: Adanalı Orhan'a 'Petrol kralı' diyorlar
Olası kara harekatı HDP'yi panikletti! Mithat Sancar'dan Türkiye'ye suçlama