James Jeffrey: Türkiye'nin yeri doldurulamaz

Eski ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye'nin yeri doldurulamaz bir NATO müttefiki olduğunu söyledi.

James Jeffrey: Türkiye'nin yeri doldurulamaz
James Jeffrey: Türkiye'nin yeri doldurulamaz
GİRİŞ 27.05.2022 13:24 GÜNCELLEME 27.05.2022 13:24
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Konrad-Adenauer-Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği ile Başkent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği "İstanbul Güvenlik Konferansı 2022" 25-26 Mayıs tarihlerinde yapıldı. Bu yıl "Kim kazanacak? Diplomasi mi Caydırıcılık mı?" başlığıyla gerçekleşen etkinlikte, Ukrayna'daki savaş olmak üzere, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ve Türkiye'nin pozisyonu tartışılırken, Türkiye'nin NATO'ya üyeliğinin 70. yılı da kutlandı.

Etkinliğe katılan Eski ABD Suriye Özel Temsilcisi ve Eski ABD Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE'NİN YERİ DOLDURULAMAZ"

ABD'nin Atina'yla askeri işbirliğini artırması ve Yunanistan'ın Türkiye'nin yerini doldurmaya çalışmasını yorumlayan Jeffrey, "Akdeniz'den Levant'a, Karadeniz'den Balkanlar'a kadar geniş bir Avrasya coğrafyasında Türkiye'nin jeostratejik yerini doldurabilecek hiçbir ülke yok. Türkiye satınalma gücü paritesine göre dünyanın 11. veya 12. büyük ekonomisi. NATO'da ikinci en büyük orduya sahip ve çok iyi savaşıyor, oldukça sofistike diplomatik ilişkilere sahip. Türkiye olağanüstü bir diplomatik oyuncu. Ukrayna'yı silahlandırmadan, diplomatik inisiyatiflere, bir uzlaşmacı çözüm bulmaya çalışmasından, Möntrö anlaşmasına ve hava sahasına kapatmaya kadar, Ukrayna çatışmasındaki rolü olağanüstü. Tüm bunlar çok cesur adımlar ve savaşın gidişatı üzerinde muazzam bir etkiye sahip. Dolayısıyla Türkiye'nin yeri doldurulamaz" dedi.

Başkan Erdoğan açıkladı! Yeni harekat sinyali Erdoğan'dan Suriye'de yeni harekat sinyali

Erdoğan'ın operasyon sinyali ABD'yi endişelendirdiErdoğan'ın operasyon sinyali ABD'yi endişelendirdi

Pentagon'dan Türkiye'ye 'Suriye' operasyonu açıklaması: Çok endişeliyizPentagon'dan Türkiye'nin olası operasyonuna ilişkin açıklama: Çok endişeliyiz

ERDOĞAN'IN YENİ OPERASYON SİNYALİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyine kapsamlı bir operasyon sinyali vermesiyle ilgili de konuşan Jeffrey, bunun, ABD ve Rusya ile varılan bazı anlaşmaların ihlali anlamına geleceğini öne sürdü. Jeffrey, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi ülkesinin güvenliği konusundan sorumlu olduğunu da vurgularken, PKK'nın uzun süredir bir güvenlik tehdidi olduğunu kaydetti. ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda birlikte çalıştığı YPG'nin, Türkiye'ye doğrudan bir tehdit olmayacağına yönelik Ankara'ya taahhütte bulunduklarını da öne süren Jeffrey, son 5 yıldır, bir olay haricinde kuzeydoğudan bir saldırı gerçekleşmediğini iddia etti.

Jeffrey, Suriye'nin kuzeyindeki mevcut durumu "donmuş bir çatışma" diye tanımlarken, "Ruslarla süren temaslarım, Moskova'nın Suriye'deki pozisyonunu sürdürmeye devam edeceklerini gösteriyor. Ki şu anda 'donmuş bir çatışma' durumu var. Bölgede, ABD, Türkiye ve İsrail var, belli düzeyde YPG ve Tahrir El Şam var. Oldukça karmaşık bir tablo söz konusu. Hepsi Esad'ın daha fazla toprak kazanmasına karşı ve 2018 yılından beri de Esad herhangi bir toprak kazanmadı. Ruslar bu durumdan hoşlanmıyor elbette ama bununla yaşayabilirler. Rusya Suriye'ye taahhütlerini azaltmayacak, çünkü onlar için bu stratejik bir konu" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ / FATMA GÜLÇİN KABASAKALLI
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 13
 • deli gadir 7 ay önce Şikayet Et
  Turkiyedeyken ovmekle bitiremiyor ulkesindeyken yerden yere vuruyor bunlarin dedigini inanmayin biz ulkemize yakisani yapmaliyiz icerdeki hain isbirlikcilerin isini bitirin
  Cevapla
 • İsmail gerigelmez 8 ay önce Şikayet Et
  Terane
  Cevapla
 • Ziyaa 8 ay önce Şikayet Et
  Bunlar Rusyaya yalvarıyor Suriyeden çıkma diye. Yoksa Türkiye dolduracak yerini. Rusyanın çekilmesini istemiyor ABD. Artık çok geç. Rusyanın eli mecbur çekilmeye.
  Cevapla
 • Haci Halil Yurtsever 8 ay önce Şikayet Et
  akliniza yenimi geldi gec ordan sizi sahtekarlar isiniz düsünce böyle konusursunuz düsmez ise PKK nin yaninda olursunuz yemezler artik
  Cevapla
 • istanbul 8 ay önce Şikayet Et
  Sahdekar üçkağıtçı inanmayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
6'lı masayı karıştıracak itiraf: Erdoğan'dan daha dürüst adam bulamayız...
Akşener 6 gün önce ziyaret etmişti: Şanlıurfa yönetimi AK Parti'ye geçti