Erdoğan'ın operasyon sinyali ABD'yi endişelendirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yeni bir askeri operasyon düzenleme planlarından "derin endişe" duyduklarını açıkladı. Price, böyle bir adımın bölgede istikrarı zayıflatacağını söyledi.

GİRİŞ 25.05.2022 10:20 GÜNCELLEME 25.05.2022 10:34
Bu Habere 341 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye operasyon sinyali vermesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Erdoğan açıkladı! Yeni harekat sinyali Erdoğan'dan Suriye'ye yeni operasyon sinyali

"DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, "Suriye'nin kuzeyinde artan olası askeri faaliyetlere ve özellikle buradaki sivil nüfus üzerindeki etkilerine ilişkin rapor ve tartışmalardan derin endişe duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

Ned Price

"OPERASYON BÖLGEDEKİ İSTİKRARI ZAYIFLATIR"

Türkiye'nin güneydeki sınırlarına ilişkin güvenlik endişelerinin farkında olduklarını belirten Price, "Ancak herhangi yeni bir operasyon bölgesel istikrarı daha da zayıflatır, ABD güçlerini ve DAEŞ'e karşı uluslararası koalisyonun mücadelesini riske atar" şeklinde konuştu.

"MEVCUT ATEŞKES HATLARI KORUNMALI"

ABD'nin Türkiye'den, Suriye'nin kuzeydoğusundaki operasyonların durdurulması dahil Ekim 2019'da varılan anlaşmaya uymasını beklediğini ifade eden Price, "Herhangi bir gerginliğin tırmandırılmasını kınıyoruz. Mevcut ateşkes hatlarının korunmasını destekliyoruz" dedi.

Suriye'deki son durum (Harita: Suriye Gündemi)

ERDOĞAN'DAN SURİYE'DE OPERASYON SİNYALİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi günü kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Suriye'ye yeni bir askeri operasyon düzenlenebileceğine işaret ederek, "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinlikte güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kısmıyla ilgili adımları atmaya başlıyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

Erdoğan, Perşembe günü yapılacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında konuyla ilgili kararların alınacağını da sözlerine eklemişti.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 341
 • Ankaralı 8 ay önce Şikayet Et
  Aslında misaki milli yi tamamlamak gerek
  Cevapla
 • Çapula çırpa 8 ay önce Şikayet Et
  Misaki milli belli..Anadolu yok Gürcistan ve Ermenistan var..Anadolu çapulculara kalacak
  Cevapla
 • Cengiz 8 ay önce Şikayet Et
  Derinine , derinine operasyon yapılsın .
  Cevapla
 • ali 8 ay önce Şikayet Et
  abd ve diğerlerinin türkiyeye karşı operasyonlarını sekteye uğratır Daeş'e karşı değil bunun Türkiyeye yapılan bir operasyon olduğunu herkes biliyor
  Cevapla
 • yolcu 8 ay önce Şikayet Et
  türkiye hemen suriyeden ırağa kadar tüm sınırını temizlemeli 30 km kadar yoksa bu ypg pkk çok beslenip askerimizi şehid eder ya üçüncü dünya savaşı çıkacak yada buraları temizlenecek ne olursa olsun türkiye orda amerikan yada rus askeri olsa dahi vurmalı halkın can mal güvenliği sağlanmalı zaten dünda da pkk ve ypg törörist olduğunu kabul etti ......
  Cevapla
 • Xmen 8 ay önce Şikayet Et
  Geç bile kaldık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde! Depremzedelere yapılacak yardımı açıkladı
Asrın felaketinde 3. gün manşetleri!