Pentagon'dan Türkiye'ye 'Suriye' operasyonu açıklaması: Çok endişeliyiz

Pentagon Sözcüsü John Kirby, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna operasyon sinyali vermesinin ardından açıklama yaparak, "Çok endişeliyiz. SDG güçleriyle temas halindeyiz. Bu operasyonun birçok konuda olumsuz etkisi olacaktır" dedi.

Pentagon'dan Türkiye'ye 'Suriye' operasyonu açıklaması: Çok endişeliyiz
Pentagon'dan Türkiye'ye 'Suriye' operasyonu açıklaması: Çok endişeliyiz
GİRİŞ 27.05.2022 04:08 GÜNCELLEME 27.05.2022 04:08
Bu Habere 215 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin 'Suriye sınırında yeni bir operasyon olabilir' mesajı sonrası Pentagon Sözcüsü John Kırby'den açıklamalar geldi.

'SDG GÜÇLERİYLE TEMAS HALİNDEYİZ'

Pentagon sözcüsü Kirby, Suriye'deki PKK terör örgütünün kolu 'SDG güçleriyle' günlük temas halinde olduklarını dile getirerek, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna operasyon yapmasının sivillerin güvenliği, insani yardım ve DEAŞ'a karşı operasyonların devam etmesi üzerinde olumsuz etkisi olacağını; bunun da SDG’nin bölgeden uzaklaşmasına neden olacağını söyledi.

Kirby, Türkiye'nin NATO müttefiki ve değerli bir ortak olduğunu belirtirken, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın endişelerine katıldıklarını belirtti.

Kirby, ABD Savunma Bakanlığı ile Türkiye Savunma Bakanlığı arasında hiçbir üst düzey iletişimin şu anda bu konuda olmadığını, ancak Dışişleri Bakanlığı seviyesinde diplomatik temas olup olmadığını ABD Dışişleri Bakanlığı'na sormak gerektiğini ifade etti.

Pentagon sözcüsü Kirby, Türkiye'nin mevcut DEAŞ lideri El-Kureyşi'yi tutukladığına dair haberleri teyit edemediğini belirtirken, "Açıkçası bütün gün bu konuya baktık" dedi.

OPERASYON SİNYALİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yapılan açıklamada "Güney sınırımızdaki operasyonlar milli ihtiyaçların gereği. Terör örgütlerine dönük operasyonlar devam edilecek" denilmişti.

Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 215
 • Muammer 2 yıl önce Şikayet Et
  Siz,bizim nefes elmamızdan bile endişelendiniz bu güne kadar. Allah korusun chp iktidar olursa rahatlarsınız ama bunu da ancak rüyanızda görürsünüz.
  Cevapla
 • Vatandaşa sor 2 yıl önce Şikayet Et
  Kıtalar arası gelerek sınırlarımız da saklambaç oynayan düşmanlarımız cooook endiseliymis. üzüldük .
  Cevapla
 • Tokatlı Emmı 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz hiç endişeli değiliz,siz rahat olun sayın amerikalı düşmanlarımız...
  Cevapla
 • Halim 2 yıl önce Şikayet Et
  Biz de ABD nın bölgedeki varlığından endişeliyiz.
  Cevapla
 • vatan sevdalısı 2 yıl önce Şikayet Et
  Hayırdır Petrol kuyularınızın yıllardır bekçiliğini yapan lağım fareleri dağ domuzları hain köpekler imha ediliyor diyemi çok endişeliyorsunuz daha çooooooooooooook endişeleneceksiniz çünkü bataklığa çevirdiğiniz ortadoğuda hükümranlığınız sona erecek orada Emperyalist kukla devleti kuramayacaksınız endişelenmeye devaaaaaaaaaam edin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP sözcüsü Yücel'e sert tepki: Bu açıklama, Müslümanlara müdahaledir!
Donald Trump'tan 'Gazze Kasabı' Netanyahu kararı!