Bayraktar TB2 operatörü: Rus S-300 füzesi SİHA'yı delik deşik etmişti ama...

Ukraynalı Bayraktar TB2 operatörü bir pilot; Rusya'nın işgali sırasında SİHA'ların nasıl başarılar gösterdiğini ve ne denli güç bir silah olduğunu İngiliz The Times gazetesine anlattı.

GİRİŞ 08.07.2022 15:34 GÜNCELLEME 08.07.2022 15:54
Bu Habere 127 Yorum Yapılmış

İngiliz medyasının saygın gazetelerinden The Times, adını açıklamayan ancak "Odesa" kod adını kullanan Ukraynalı Bayraktar TB2 SİHA operatörünün, işgal süresince başından geçen olayları anlattığı bir haber yayımladı.

"Ukraynalı İHA pilotları, Putin'in savaş makinesini durdurmak için yola çıktı" başlığıyla yayımlanan makalede; "Odesa" kod adlı TB2 operatörü, Bayraktar'ın gücünü ve yaşadığı deneyimleri şu cümlelerle anlattı:

"HER YERİ DELİK DEŞİK OLMUŞTU AMA ÜSSE KENDİ BAŞINA DÖNMEYİ BAŞARMIŞTI"

"Bayraktar TB2 ile yaptığımız iş, tıpkı cerrahi operasyon gibi hassas bir işlem. Bir defasında Rus S-300'ü, Zaporijya nükleer santralinin yakınında benim kumanda ettiğim TB2'yi tespit etti. Anında bir füze fırlattı ve füze TB2'nin çok yakınında patladı. Ona anda TB2'yle teması kaybettim. Üzüldük çünkü SİHA'yı kaybettiğimizi düşünmüştük. Ancak hiç de öyle olmamıştı. Birkaç saat sonra TB2, havaalanına otomatik iniş yaparak mucizevi bir dönüş yaptı. Her yerinin delik deşik olduğunu gördük fakat başarmıştı. O geri dönmüştü. Bu olaydan sonra TB2'yi onardık ve sonrasında çok iyi işlere imza attı.

Baykar'dan Litvanya'ya Bayraktar TB2 jesti: Ukrayna'ya teslim edilecekBaykar'dan Litvanya'ya Bayraktar TB2 jesti: Ukrayna'ya teslim edilecek

Olga Skabeyeva: Bin tane Bayraktar TB2 düşürdükOlga Skabeyeva: Bin tane Bayraktar TB2 düşürdük

"BİR KEZ DAHA ÜSSE DÖNMEYİ BAŞARMIŞTI"

Bir başka olayda ise; Rus savaş uçağı SİHA'lardan birini füzeyle vurdu. Ancak Bayraktar TB2 yine de uçmaya devam etti. O sırada SİHA'nın kontrolü elimizde değildi. Ancak TB2 yine üssüne geri dönmeyi başarmıştı. TB2 SİHA'nın kalitesi çok etkileyici. Hemen hemen tüm uçuş sistemleri yedeklenmiş olduğundan, yedek sistemler devreye giriyor ve önemli hasarlara rağmen üssüne geri dönebiliyor.

"TEK ATIŞLA KONVOYU DURDURMUŞTUM"

Belarus'tan Ukrayna'ya giren uzun bir Rus konvoyu SİHA'mın kamerasında. Uygun hedefi seçtim ve ve mühimmatı serbest bıraktım. Bombalar konvoyun tam ortasındaki bir araca isabet etti ve akaryakıt tankerleri birbiri ardına zincirleme bir reaksiyonla patladı. Bence bu benim en büyük başarımdı. Düşmanın teçhizatı vardı ama yakıt ikmali yapamıyordu. Böylelikle Chernihiv ve Kiev yönündeki taarruzu durdurmuş olduk."

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 127
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  CHP de gururlanır mı acep??
  Cevapla
 • Ahmet 29 4 ay önce Şikayet Et
  Allah'ına kurban
  Cevapla
 • Deniz 4 ay önce Şikayet Et
  Maşallah bizim sihaya...
  Cevapla
 • Nureddin karaman 4 ay önce Şikayet Et
  Bu gurur ülkemizin çok şükür
  Cevapla
 • BİROL 4 ay önce Şikayet Et
  Terminator gibiler ölmüyorlar Maşallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Avrupa'nın merkezi yanıyor: Fas kazandı Brüksel karıştı!
Müslüman olan kadının mutluluğu yürekleri ısıttı