BM'den Polonya'ya 'Ukraynalı mülteci' tepkisi: Aynı yardım diğerlerine yapılmadı

Birleşmiş Milletler, Polonya'nın savaştan kaçan milyonlarca Ukraynalı mülteciye kucak açtığını ancak aynı çatışmadan kaçan üçüncü ülke vatandaşlarının aynı yardımı alamadığı eleştirisinde bulundu.

GİRİŞ 29.07.2022 12:46 GÜNCELLEME 29.07.2022 14:08
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaşın ardından milyonlarca Ukraynalı, ülkelerinden ayrılarak Polonya'ya göç etti.

Ukrayna'dan gelenleri alan Polonya, özellikle Orta Doğu ve Asya'dan göç eden mültecilere uyguladığı çifte standartla biliniyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Göçmen Hakları Uzmanı Felipe Gonzalez Morales, Polonya ve Belarus'a yaptığı ziyaretin ardından düzenlediği basın toplantısında, Polonya'nın 2 milyondan fazla Ukraynalı mülteciye ev sahipliği yaptığını anımsatarak, bu kişilere çalışma izninin yanı sıra sağlık ve eğitim hizmeti sunduğunu belirtti.

Polonya mültecilere karşı sınıra 12 bin asker yığdı Polonya mültecilere karşı sınıra 12 bin asker yığdı

77 bin Ukraynalı mülteci Polonya'da iş buldu77 bin Ukraynalı mülteci Polonya'da iş buldu

"ÜÇÜNCÜ ÜLKE VATANDAŞLARINA FARKLI DAVRANILIYOR"

Polonya'nın, Ukrayna-Rusya savaşından kaçan üçüncü ülke vatandaşlarına farklı davrandığını ifade eden Morales, "Bu çifte standartlı yaklaşım, (mültecilerin) ayrımcılığa uğradıkları hissine yol açmıştır." dedi.

Morales, Polonya yasalarının izin vermesine rağmen Ukrayna'da tecavüze uğrayan kadınların Polonya'da kürtaja erişiminin "pratikte" olmadığını savundu.

Polonya-Belarus sınırında 19 kişinin öldüğüne ve birçok mültecinin kayıp olduğuna dikkati çeken Morales, Polonya'nın göçmenleri Belarus'a zorla geri gönderdiğine vurgu yaptı.

Polonya, ölmek üzere olan Suriyeli mültecileri zorla Belarus'a ittiPolonya, ölmek üzere olan Suriyeli mültecileri zorla Belarus'a itti

POLONYA GÖÇMENLERİ ZORLA İTİYOR

Morales, "Göçmenler, her iki tarafın inkar etmesine rağmen bugün hala ileri geri itiliyor. Polonya'nın çelik duvar örmesinin ardından bölgeye muhabir, sivil toplum ile insani yardım kuruluşu temsilcilerinin erişimi de iyice sınırlandırıldı. Dolayısıyla oradaki göçmenlerin durumunu anlamak da zorlaşıyor." diye konuştu.

Hamile kadın ve çocukların her iki tarafta da aylarca gözaltında tutulduğuna dikkati çeken Morales, "İhlal edilen uzun bir insan hakları listesi var." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 43
 • Hasan Yılmaz 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman bilimden sanattan üretimden ticaretten kopmuş.. Peygamberimizin ticaret yapın tavsiyesi adeta unutulmuş..
  Cevapla
 • mert 1 yıl önce Şikayet Et
  gavurlar ancak kilise okullarinda mahsum cocuklara tecavüz yapamayi pek severler pis kafirler
  Cevapla
 • Adem 1 yıl önce Şikayet Et
  Gavurlardan çok şey bekliyorsunuz.
  Cevapla
 • sakaryalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Çünkü onlar müslümandı
  Cevapla
 • Adalet 1 yıl önce Şikayet Et
  ► Ey iman edenler! Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden her kim onları dost edinirse muhakkak ki o da onlardandır. Şüphesiz ki Allah, zalimler topluluğunu hidayet etmez. (5/Mâide 51) ► Onların dinine uymadıkça Yahudi ve Hristiyanlar senden hoşnut olmazlar. De ki: “Asıl doğru yol Allah’ın hidayet ettiği yoldur. Şayet sana gelen ilimden sonra onların isteklerine/arzularına uyarsan, seni Allah’ın (azabından koruyacak) ne bir dost ne de bir yardımcı bulursun.” (2/Bakara 120)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 O maçtan sevindiren haber! Türkiye'ye ülke puanı müjdesi
Deprem uzmanından uyarı: 'Tokat'ta 6 ve üzeri deprem olabilir'