Irak Meclis Başkanı: Sadr'ın erken seçim çağrısını destekliyoruz

Irak Meclis Başkanı Halbusi, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın erken seçim çağrısını desteklediğini açıkladı.

Irak Meclis Başkanı: Sadr'ın erken seçim çağrısını destekliyoruz
Irak Meclis Başkanı: Sadr'ın erken seçim çağrısını destekliyoruz
GİRİŞ 05.08.2022 16:04 GÜNCELLEME 05.08.2022 16:04

Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Temsilciler Meclisinin halkın temsilcisi olduğunu ve harekete geçen kitlelerin, Meclisin varlığının bir parçası olduğunu söyledi.

Sadr'ın erken seçim çağrısının hiçbir şekilde ihmal edilmemesi gerektiğini ifade eden Sünni siyasetçi Halbusi, "ülkenin yüksek ulusal çıkarları doğrultusunda anayasaya uygun ve ortak anlayışla demokratik sürecin yeniden başlatılması için mutabık kalınan bir süre içinde genel ve yerel seçimlere gidilmesini desteklediklerini" kaydetti.

Şii dini ve siyasi lider Sadr, 3 Ağustos'ta yaptığı açıklamada parlamentonun feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi çağrısında bulunmuştu.

Haşdi Şabi Mukteda Sadr'ın parlamentoyu fesih çağrısını reddettiHaşdi Şabi Mukteda Sadr'ın parlamentoyu fesih çağrısını reddetti

Mukteda Sadr: Yeşil Bölge işgalden kurtarıldıMukteda Sadr: Yeşil Bölge işgalden kurtarıldı

Irak'ta Meclis askıya alındıIrak'ta Meclis askıya alındı

Sadr ayrıca İran destekli Şii siyasi rakiplerine diyalog ve uzlaşı kapısını kapatarak, başkent Bağdat'ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge'deki destekçilerinden talepleri yerine gelene kadar oturma eylemlerine devam etmelerini istemişti.

Haşdi Şabi lideri Falih el-Feyyad ise dün, Sadr'ın Meclisin feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi çağrısını reddettiğini açıklamıştı.

 

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail'den son dakika BM kararı! Terör örgütü ilan edildi
Gençlerin kaç yaşına kadar aileleriyle yaşadığı belli oldu