'Putin Türk SİHA'larını almak istiyor' iddiası

Alman haber kanalı N-TV, "Moskova, Türk insansız hava araçlarının ne yaptığını gördü" başlıklı haberinde; Türk SİHA'larının başarısına değindi. Kanal, "Rusya lideri Putin, bu tür İHA'ları satın almak istiyor" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 08.08.2022 08:59 GÜNCELLEME 08.08.2022 10:55
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Şimdi herkes İHA istiyor, SİHA istiyor, Akıncı istiyor" diyerek süper güçlerin Türkiye'den satın almak için sıraya girdiklerini ifade ettiği Türk SİHA'ları, yine dünya manşetlerinde.

Erdoğan açıkladı: Süper güç ülkelerden Türkiye'ye ortak yatırım teklifiErdoğan açıkladı: Süper güçlerden Türkiye'ye SİHA'larda ortak yatırım teklifi

İngiliz gazetesi, Bayraktar TB2'ye övgüler yağdırırken, Alman televizyonu Putin'in Türkiye'den SİHA almak istediğini yazdı.

İngiltere merkezli Daily Mail gazetesindeki haberde, şu ifadelere yer verildi:

"Bayraktarlar, Rusya ile olan ihtilafın ilk günlerinde Kiev'i Putin'in erişiminden uzak tutmaya yardımcı olarak hayati bir rol üstlendi. Savaş başladıktan birkaç gün sonra oyundaydılar. Ukrayna'nın başkentine doğru ilerleyen bir mil uzunluğundaki askeri konvoyu oluşturan tankları çalışmaz hale getirdiler. Yol kenarına bırakılan kuşatılmış Rus zırhlı araçlarının görüntüleri, Ukrayna için büyük önem taşıyan propaganda savaşında erken bir zaferdi."

MOSKOVA DA FARK ETTİ

Alman haber kanalı N-TV'de, "Moskova, Türk insansız hava araçlarının ne yaptığını gördü" başlıklı haberde, Türk SİHA'larının başarısına değinildi.

N-TV muhabiri Rainer Munz'un, Soçi'deki Erdoğan-Putin zirvesini gözlemledikten sonra yaptığı haberde, "Türk yapımı savaş uçakları Ukrayna savaşında zaten kullanılıyor ancak şimdiye kadar sadece Rus ordusuna karşı kullanılmıştı. Şimdiyse Rusya lideri Putin, görünüşe göre bu tür İHA'ları satın almak istiyor" denildi.

Rusya ve BAE'den Türkiye'ye Bayraktar teklifi! Suudi Arabistan'dan da AKINCI hamlesiRusya ve BAE'den Türkiye'ye Bayraktar teklifi! Suudi Arabistan'dan da AKINCI hamlesi

RUSYA TÜRK SİHA'LARIYLA İLGİLENİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son İran dönüşü uçakta "Putin'in ilginç teklifleri oldu" demişti. Ardından basına, MYK'da kurmaylarına SİHA'larla ilgili olarak, "Putin beraber çalışalım diyor. Birleşik Arap Emirlikleri SİHA fabrikasını burada kurabilirsiniz teklifi ediyor" dediği yansıdı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın anlattı: Putin'in Erdoğan'a yarı şaka yarı ciddi teklifiCumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın anlattı: Putin'in Erdoğan'a yarı şaka yarı ciddi teklifi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Kanal 7'de Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında, "Sayın Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a SİHA teklifini 'yarı şaka yarı ciddi' olarak söyledi" dedi.

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 10
 • Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Bize 10 nükleer başlıklı füze dahil 2 nükleer denizaltı versinler düşünürüz desek gülsek. Nasılsa vermezler Natodan da çıkarız desek valla düşünürler bunu
  Cevapla
 • Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Satılsın ama ülkemize yakın mesafede çalışamaz olsun. San petersburg ve çevresi 1000 km çalışsın sadece . Lakin sorun mühimmatta. İşte soru da bu. Hangi ülke mühimmatı kullanacak. Biz vermezsek satmanın ne anlamı olur ki.
  Cevapla
 • Deli dumrul 1 yıl önce Şikayet Et
  ver SU-57 LERİ S-500 LERİ al SİHA kanadı :))
  Cevapla
 • kimkine 1 yıl önce Şikayet Et
  Satalım ikisinede savaş uzadıkca bizim karımız artar batılı devletler bunu 50 seneden beri yapıyor
  Cevapla
 • trakking34 1 yıl önce Şikayet Et
  bir üst versiyonunu yaptığımız sürece satabiliriz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'den son dakika Hizbullah duyurusu: Savaşa girmeye karar verdiler
Akşener'den ittifak dayatmasına hodri meydan: Sizin için mi parti kurduk!