Suudi Arabistan'dan Baykar'a SİHA teklifi

Suudi Arabistan Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Kuruluşu (KACST) Suudi Arabistan'da yerel olarak farklı tipte insansız hava araçlarının geliştirilmesi için Türk şirketi Baykar Teknoloji ile görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

GİRİŞ 08.08.2022 11:15 GÜNCELLEME 08.08.2022 12:25
Bu Habere 193 Yorum Yapılmış

"Army Recognition" adlı haber sitesinde yer alan habere göre Suudi Arabistan; kara, hava ve deniz sektörlerinde yerel olarak farklı türde askeri teçhizat üretmek ve geliştirmek amacıyla, savunma sanayisini modernize etmek için büyük bir program başlattı.

TÜRK İHA'LARINI KENDİ TOPRAKLARINDA ÜRETMEK İSTİYORLAR

Habere göre Suudi Arabistan'ın amacı, 2030 yılına kadar askeri teçhizat harcamalarının yüzde 50'sinden fazlasını yerli hale getirmek. Bu nedenle Suudi yetkililer, tüm dünyanın ilgisini çeken Türk S/İHA'ları ile ilgili de yerel üretim yapmak için girişimlerde bulundu. Suudi yetkililer, Türk İHA'larının yerel üretimi için Baykar Teknoloji'ye teklif yaptı.

Haberde, teklifle alakalı detay verilmezken, Baykar'dan da konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Erdoğan açıkladı: Süper güç ülkelerden Türkiye'ye ortak yatırım teklifiErdoğan açıkladı: Süper güçlerden Türkiye'ye SİHA'larda ortak yatırım teklifi

Rusya ve BAE'den Türkiye'ye Bayraktar teklifi! Suudi Arabistan'dan da AKINCI hamlesiRusya ve BAE'den Türkiye'ye Bayraktar teklifi! Suudi Arabistan'dan da AKINCI hamlesi

RUSYA VE BAE DE TÜRK İHA'LARININ ÜRETİMİYLE İLGİLENİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün katıldığı bir toplantıda, "Şimdi herkes İHA istiyor, SİHA istiyor, Akıncı istiyor" diyerek süper güçlerin Türkiye'den satın almak için sıraya girdiklerini ifade etti.

Erdoğan daha önce de son İran dönüşü uçakta "Putin'in ilginç teklifleri oldu" demişti. Ardından basına, MYK'da kurmaylarına SİHA'larla ilgili olarak, "Putin beraber çalışalım diyor. Birleşik Arap Emirlikleri SİHA fabrikasını burada kurabilirsiniz teklifi ediyor" dediği yansımıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın anlattı: Putin'in Erdoğan'a yarı şaka yarı ciddi teklifiCumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın anlattı: Putin'in Erdoğan'a yarı şaka yarı ciddi teklifi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Kanal 7'de Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında, "Sayın Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a SİHA teklifini 'yarı şaka yarı ciddi' olarak söyledi" demişti.

KAYNAK: HABER7, M5
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 193
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Suudiler , kendi toprakların da üretmek istiyorlar . Çok iyi bir fırsat , karşı teklif yapıp , teklifi şartlı kabul etme arzusunda olduğumuzu , Suudi Arabistan'da sadece İHA ve SİHA değil , diğer farkı sektörlerde Türk fabrikaları kurulmasına müsade ederlerse , tekliflerinin kabul edilebileceğini söylemeliyiz .
  Cevapla
 • hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  bu gidişle yakında yunanada siha satarız.
  Cevapla
 • Serdar 1 yıl önce Şikayet Et
  Bayraktarın fabrikasının Katar’a taşınması gerekli olabilir, bu ahmak nankör chpkk yandaşları ve ona inanan ahmakların oyu ile Allah muhafaza chpkk iktidara gelirse ilk iş baykarı kapatmak olacaktır
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  hiçbir ülkeyle teknoloji paylaşımı olmamalı kesinlikle,hepsi dümen.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ortak üretim asla olmamalı. Ortak üretim intihar demektir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ekrem İmamoğlu'nun mitinginde DEM Parti bayrakları dalgalandı
Kudüs'ün ilk fotoğrafları ortaya çıktı! İşgal öncesi dönemlerine ışık tutuyor