Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki ilk toplantı 26 Ağustos'ta

NATO’ya katılım süreçleri başlayan İsveç ve Finlandiya, Türkiye ile ortak mutabakat görüşmelerinin ilk toplantısı 26 Ağustos'ta Finlandiya'da yapılacak.

Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki ilk toplantı 26 Ağustos'ta
Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki ilk toplantı 26 Ağustos'ta
GİRİŞ 20.08.2022 00:19 GÜNCELLEME 20.08.2022 00:19
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç devlet televizyonu SVT'ye yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya'nın, Türkiye ile ortak mutabakat görüşmelerinin ilk toplantısının Finlandiya'da yapılacağını belirtti.

TOPLANTI FİNLANDİYA'DA YAPILACAK

Bakan Haavisto'nun danışmanı Tomi Nyström ise ülkelerin ilk toplantının en kısa zamanda yapılmasını istediğini belirterek, "Toplantı, ağustos ayında Finlandiya'da yapılacak." ifadelerini kullandı.

İsveç'ten Türkiye açıklaması: Anlaşmaya uyacağızİsveç'ten Türkiye açıklaması: Anlaşmaya uyacağız

İsveç'ten iade edilecek teröristlere Norveç'in kucak açacağı iddia edildi! İsveç'ten iade edilecek teröristlere Norveç'in kucak açacağı iddia edildi!

İsveç Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada ise 26 Ağustos’ta bu mekanizmanın ilk toplantısının gerçekleştirileceği kaydedildi.

NATO'ya üyelik başvurusunda bulunan İsveç ve Finlandiya ile Türkiye arasında, 28 Haziran'da İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi'nde Türkiye'nin endişelerini gidermeye yönelik üçlü muhtıra imzalanmıştı.

İsveç ve Finlandiya'dan istenecek teröristler belli olduİsveç ve Finlandiya'dan istenecek teröristler

Bozdağ: İsveç ve Finlandiya iade talebimize cevap vermediBozdağ: İsveç ve Finlandiya iade talebimize cevap vermedi

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi'nde imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma'nın ilk toplantısı, Finlandiya'da 26 Ağustos'ta düzenlenecek.

Daimi Ortak Mekanizma'nın Türk heyetine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlık edecek. Heyette, Adalet, Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma bakanlıkları ve Milli İstihbarat Teşkilatı'ndan da temsilcilerin yer alması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın huzurunda 28 Haziran 2022'de imzalanan Üçlü Muhtıra'da, müstakbel NATO müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye ile tam dayanışma ve iş birliği sergileyecekleri, PKK terör örgütü başta olmak üzere milli güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye'ye tam destek verecekleri, terör örgütleri PYD/YPG ve FETÖ'ye destek sağlamayacakları taahhüdünde bulunmuştu.

Muhtırada üç ülke, terörizmle, örgütlü suçlar ve diğer ortak sınamalarla mücadelede mutabakat temelinde iş birliğini geliştirmek için kolluk kuvvetlerini ve istihbarat kuruluşlarını da içeren her düzeyde hükümetler arası yapılandırılmış ortak bir diyalog ve iş birliği mekanizması tesis edeceklerini belirtmişti.

Bu çerçevede üç ülke, muhtırada kayıtlı adımların takibi ve hayata geçirilmesi için dışişleri, içişleri ve adalet bakanlıkları, istihbarat servisleri ve güvenlik kurumlarından uzmanların katılımıyla bir Daimi Ortak Mekanizma tesis etmeyi kararlaştırmıştı.

Ayrıca, Üçlü Muhtıra'da Finlandiya ve İsveç, Türkiye'ye yönelik milli silah ambargosu bulunmadığını teyit etmiş, bu konuda Türkiye ile dayanışma ve iş birliği içinde hareket edeceklerini duyurmuştu.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 51
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle Veto başka bi alternatif olmasın...
  Cevapla
 • İdo1 1 yıl önce Şikayet Et
  Hertürlü anlaşmaya uyuyor gibi gözükselerde asla bunları natoya almayın çünki mayaları hainlik üzerine kurulmuş abd de NATO üyesi unutma Türkiyem
  Cevapla
 • Gurbetten 1 yıl önce Şikayet Et
  NATO'ya girdikleri gün Pkk/ypg/pjak/pyd ZAFER GÜNÜ OLACAK, Türkiye kaybetmis olacak...
  Cevapla
 • Afk 1 yıl önce Şikayet Et
  İnternetten sipariş ettiğin eşya yerine hıyar geldiği gibi biz PKK ve fetöcüleri istiyoruz onlar fatih yürek gönderiyor dalga geçer gibi bizim temsilciler Finlandiya gitmemeli işin ciddiyetini belki anlarlar.
  Cevapla
 • cahil 1 yıl önce Şikayet Et
  umudum yok, maalesef bir şekilde natoya girecekler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
6 gezegenin senkronize hareket ettiği bir güneş sistemi keşfedildi
Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiyede son dakika!