NATO'nun gizli askeri belgeleri sızdırıldı

NATO, füze üreten bir firmanın gizli askeri bilgiler de içeren verilerinin hacker grubu tarafından internet ortamında satılmasıyla ilgili inceleme başlattı. Satılan veriler arasında Ukrayna'da kullanılan NATO silahlarının tasarımları da var

NATO'nun gizli askeri belgeleri sızdırıldı
NATO'nun gizli askeri belgeleri sızdırıldı
GİRİŞ 26.08.2022 11:24 GÜNCELLEME 26.08.2022 14:19
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Avrupa'nın önde gelen silah üreticilerinden biri olan MBDA Füze Sistemleri'nin verilerini ele geçiren ve suç işlediği ifade edilen bilgisayar korsanları, bu bilgileri internet ortamında satılığa çıkardı.

MBDA, verilerinin çalındığını doğruladı ancak gizli askeri belgelerin hiçbirinin kendilerine ait olmadığını duyurdu.

Fransa merkezli olan ve Avrupa genelinde aktif olan şirket, gizliliği ihlâl edilmiş harici bir bellekten çalındığını; bilgilerin İtalya'da hacklenmesinden dolayı İtalya makamlarıyla birlikte olayı soruşturduklarını açıkladı.

Soruşturmanın MBDA'nın tedarikçileri üzerine yoğunlaştığı anlaşılıyor.

NATO'DAN JET AÇIKLAMA

Bir NATO sözcüsü de "MBDA'dan çalındığı ifade edilen verilerle ilgili iddiaları değerlendiriyoruz. Herhangi bir NATO ağının gizliliğinin ihlâl edildiğine dair bir emare yok" dedi.

Rusça ve İngilizce yazışılan forumlarda bilgisayar korsanları, 80 GB'lık bu veriyi 15 Bitcoin (Yaklaşık 18 bin pound) karşılığında satıyor. Şimdiye kadar bir alıcının çıktığını da forum üzerinden duyurdular.

Çaldıkları verilerin satışı için hazırladıkları reklam metninde, verilerin "Kapalı askeri projelerde yer alan şirketlerin çalışanlarıyla ilgili gizli bilgiler" içerdiği; şirketler arası çizim, tasarım, sunum, video ve fotoğraf materyalleri, sözleşme metinleri ve yazışmaların da yer aldığı iddia ediliyor.

BAZI ÜLKELERLE İLGİLİ BİLGİLERE DE ELE GEÇİRİLDİ

Forum kullanıcılarına açık, BBC'nin de gördüğü ancak bağımsız olarak doğrulayamadığı 50 MB'lık kısımda ABD Hava Kuvvetleri'nin 2020 sonunda Estonya ve Baltık ülkelerinde uyguladığı "iletişim istihbaratı" misyonuyla ilgili bazı detaylar yer alıyor.

MBDA Füze Sistemleri, Fransa, İtalya ve İngiltere'de füze sistemleri üzerine çalışan şirketlerin birleşmesiyle Aralık 2001'de kuruldu. 13 bin çalışanı olan şirket geçen yıl 3,5 milyar pound gelir elde ettiğini açıkladı. İngiltere Savunma Bakanlığı, ABD ordusu ve NATO da şirketin müşterileri arasında.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 1
  • Veli 3 ay önce Şikayet Et
    Gavurun nesine güvenipte güvenlik gibi önemli konularda ittifak yapıyoruz? Herşeyleri para/menfaat/çıkar olanlar ile sözde müttefiklik böyle olur. Cephede de ağır bedeller öderiz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Almanya kapıları ardına kadar açıyor: Özellikle Türkiye'den alınacak
Akşener'den flaş çıkış, parti sözcüsü duyurdu: 6'lı masa ortaklarına soğuk duş!