Dünyadan peş peşe referandum açıklaması! ABD ve NATO: Kabul etmeyeceğiz

Ukrayna’daki ayrılıkçı yönetimler Rusya’ya katılmak için referandum kararı aldı. Söz konusu kararla ilgili NATO ve ABD başta olmak üzere dünyadan peş peşe açıklamalar geldi.

Dünyadan peş peşe referandum açıklaması! ABD ve NATO: Kabul etmeyeceğiz
Dünyadan peş peşe referandum açıklaması! ABD ve NATO: Kabul etmeyeceğiz
GİRİŞ 20.09.2022 22:07 GÜNCELLEME 20.09.2022 23:08
Bu Habere 101 Yorum Yapılmış

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri'nde, Rusya’ya bağlanmak için 23-27 Eylül tarihlerinde referandum yapılması için alınan karar dünyada tepkiyle karşılandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’da ayrılıkçıların düzenlemeyi planladığı seçimlerin meşruiyetinin olmayacağını bildirdi.

Stoltenberg, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Luhansk ve Herson’da ayrılıkçıların düzenleyeceklerini açıkladığı seçimlerle ilgili sosyal medyada açıklama yaptı.

'SAHTE SEÇİMLER'

"Sahte seçimlerin hiçbir meşruiyeti yoktur." diyen Stoltenberg, seçimlerin Rusya’nın Ukrayna’ya savaşında değişiklik getirmeyeceğini belirtti.

Stoltenberg, "Bu Putin’in savaşının daha da artması demektir. Uluslararası camia uluslararası hukukun açık ihlalini kınamalı ve Ukrayna’ya desteğini artırmalıdır." ifadesini kullandı.

AB: MEŞRULAŞTIRMA GİRİŞİMİ...

Avrupa Birliği (AB) Ukrayna’da ayrılıkçıların düzenlemeyi planladığı referandumu tanımayacağını duyurarak eylemi "Rusya'nın yasa dışı askeri kontrolünü meşrulaştırma girişimi" olarak tanımladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıların düzenleyeceklerini açıkladığı referandumla ilgili yazılı açıklama yapıldı. "Bu, Rusya'nın yasa dışı askeri kontrolünü meşrulaştırma girişimidir." denilen açıklamada eylemin Ukrayna'nın sınırlarını zorla değiştirmeyi amaçladığı belirtildi.

Açıklamada, AB'nin bu tür "halk oylamalarını" şiddetle kınadığı ifade edilirken "Bu tür eylemlerin sonuçları hükümsüz olacak ve AB ile üye ülkeleri tarafından tanınmayacak." denildi.

Açıklamada ayrıca, "Rusya, siyasi liderliği ve Ukrayna'daki bu 'halk oylaması' ve diğer uluslararası hukuk ihlallerine karışan herkes sorumlu tutu

ABD'DEN AÇIKLAMA!

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya'nın Ukrayna'da yapacağı herhangi bir sözde referandumu kabul etmeyeceklerini ve referandum planının Rusya'nın "umutsuzluğunun" bir yansıması olduğunu belirtti.

Rusya'nın topyekun seferberlik ilan edebileceğini dile getiren Sullivan, bu adımın ve olası bir referandumun Rusya'nın Ukrayna ile savaşta ne kadar "umutsuz durumda" olduğunun da bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Sullivan "Rusya'nın Ukrayna topraklarını ilhak etmek için sözde bir referandumu kullanacağını biliyoruz. Bu referandum, egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkelerine aykırıdır, uluslararası sistemi ve Birleşmiş Milletler şartını zedelemektedir. Şunu açıkça söyleyeyim, eğer bu referandum gerçekleşirse ABD hiçbir zaman Rusya'nın iddialarını kabul etmeyecektir." ifadesini kullandı.

ALMANYA: KABUL EDİLMEYECEK

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin Rusya'ya bağlanması konusunda yapılması planlanan referandumların uluslararası hukuka aykırı olduğunu açıkladı.

Alman Haber Ajansı DPA'nın haberine göre Scholz, New York'ta BM Genel Kurulu oturum aralarında referandum konusuna tepki göstererek, "Ukrayna'nın doğusundaki sözde referandumlar kabul edilmeyecek. Bu sözde referandumların kabul edilemeyeceği, uluslararası hukuk ve dünya toplumunun bulduğu anlayışlar tarafından kapsanmadığı çok ama çok açıktır." dedi.

UKRAYNA'DAN AÇIKLAMA!

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna’daki ayrılıkçı yönetimlerin Rusya'ya katılmak için referanduma gitme kararına tepki göstererek, "Sahte referandumlar hiçbir şeyi değiştirmeyecek" uyarısında bulundu.

Kuleba, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun kontrolü altındaki Herson ve Zaporijya bölgelerindeki sözde yönetimlerin Rusya’ya bağlanması için 23-27 Eylül tarihlerinde referandum yapılması için karar alınmasına tepki gösterdi.

Rusya'nın, ülkesinin topraklarını işgal eden bir devlet olduğunu belirten Kuleba, "Sahte referandumlar hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Herhangi bir hibrit seferberlik de olmayacak. Rusya, Ukrayna topraklarının bazı kısımlarını yasa dışı olarak işgal eden bir saldırgan oldu ve olmaya devam etmektedir. Ukrayna, topraklarını özgürleştirme hakkına sahiptir ve Rusya ne derse desin onları özgürleştirmeye devam edecektir" ifadelerini kullandı.

REFERANDUM KARARI

Donbas’taki Donetsk ve Luhansk yönetiminin sözde halk konseylerinden yapılan açıklamada, her iki bölgenin Rusya Federasyonu’na katılması için 23 Eylül’den 27 Eylül’e kadar halk oylaması yapılacağı ifade edildi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 101
 • dostt birr 1 yıl önce Şikayet Et
  rusya abd den degil avrupadan çekiniyor.abd referandum yap al dedi yeşil ışık yaktı. avrupa ise abd nin oyununu hala göremedi. abd rusyayi ab ye kapıştirabilir.polonya işgal edilecek savaş buradan başlayacak..tabi avrupa savaş yaparsa. nato ingilizlerin savaşa girmesiyle harekete geçer.
  Cevapla
 • Sivas 58 1 yıl önce Şikayet Et
  Kırım da ses vermeyenler! Şimdi ne oldu?
  Cevapla
 • Zehni 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu referandum turkiyeye kurulmuş bir tuzaktır bu referandum kabul edilir Rusya bu topraklari ülkesine katarsa böyle referandum lar başka ulkelerede dayatilir ve kabak turkiyenin başına patlar ve büyük savaş o zaman başlar
  Cevapla
 • Türkler 1 yıl önce Şikayet Et
  Öyle bir dayatma olsa bile, bazı hain oluşumlar haricinde Türkiye'de kimse bunu kabul etmez, söz konusu bile olamaz, bölücülüğü resmileştirmekten başka bir şey olmaz böyle bir referandum, Türkiye islamın son kalesidir, bu yolda canlarımızı verir yine de böldürtmeyiz, yedirtmeyiz vatanımızı, bu vatan binlerce şehidin kanı ile sulandı da öyle vatan oldu.
  Cevapla
 • emekli42 1 yıl önce Şikayet Et
  Gücünüz yetiyorsa bu savaşı bitirin de dünya bir nefes alsın.
  Cevapla
 • antılaıkbükücü 1 yıl önce Şikayet Et
  kırım noldu şeref yoksunları kırımda ne ğerçekleştırdnız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yunanistan: Türkiye'nin tepkisine rağmen vazgeçmeyeceğiz
Almanya'dan Türkiye açıklaması: Her zaman kolay olmayan bir ortak