Erdoğan'dan Yunan bakanın hadsiz sözlerine yanıt: Benim muhatabım değil

ABD'nin New York kentindeki Türkevi'nde gazetecilerle söyleşi gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunan Dışişleri Bakanı'nın hadsiz sözlerine sert bir dille yanıt verirken, ABD'den F-16 alımına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'dan Yunan bakanın hadsiz sözlerine yanıt: Benim muhatabım değil
Erdoğan'dan Yunan bakanın hadsiz sözlerine yanıt: Benim muhatabım değil
GİRİŞ 22.09.2022 16:30 GÜNCELLEME 22.09.2022 16:30
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na (BMGK) katılmak için gittiği ABD'nin New York kentindeki Türkevi'nde, gazetecilerle söyleşi gerçekleştirdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın "İstanbul’da bir dönem sayıları 100 bini geçen Rum topluluğu bugün nasıl 5 binin altına düşüyor önce bunu anlatsınlar" ithamına yanıt veren Erdoğan, "Yunan Dışişleri Bakanıyla ilgili olarak çok fazla söyleyecek sözüm olamaz, benim muhatabım değil. O konuşacaksa bizim Mevlüt Bey’le görüşsün, onla konuşsun" dedi.

Erdoğan'ın sözleri sonrası Yunan basınından provokatif manşetlerErdoğan'ın sözleri sonrası Yunan basınından provokatif manşetler

"BİZ HİÇBİR RUM'U ÜLKEMİZDEN SÜRMEDİK AMA ONLARIN SOYDAŞLARIMIZA YAPTIKLARI ZULMÜN HADDİ HESABI YOK"

Yunan bakanın iddialarını sert bir dille yalanlayan Erdoğan, "Bunlar uzayda dolaşıyor. Bizim her zaman için kapımız açık, vatandaşlık da veririz. Biz kendi dönemimiz içerisinde hiçbir Rum’u ülkemizden sürmedik. Ama onların şu anda Batı Trakya’da bizim vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza yaptıkları zulmün haddi hesabı yok" diye konuştu.

Öte yandan ABD'den F-16 alımına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, New York'ta Cumhuriyetçi senatörlerle görüşmeler yaptığını ve sürecin olumlu istikamette sürdüğünü aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD'de üst düzey temaslarCumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD'de üst düzey temaslar

"PELOSİ'NİN KAFKASYA'DAKİ BARIŞA DARBE VURACAK NE MECALİ VAR NE CÜRMÜ VAR"

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Ermenistan ziyaretinin Güney Kafkasya'daki istikrara darbe vurup vuramayacağına ilişkin soruya Erdoğan, şöyle yanıt verdi:

"Pelosi’nin bu ziyaretiyle kalkıp da Kafkasya’daki bu gelişmelere darbe vuracak ne mecali var ne cürmü var"

ABD Temsilcisi Pelosi, sözde soykırım anıtında sahte gözyaşları döktüABD Temsilcisi Pelosi, sözde soykırım anıtında sahte gözyaşları döktü

Fuat Oktay'dan Pelosi'nin Ermenistan'daki açıklamalarına sert tepki!Fuat Oktay'dan Pelosi'nin Ermenistan'daki açıklamalarına sert tepki!

Erdoğan'ın gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşinin söz konusu bölümü şu şekilde:

SORU: Sizin Birleşmiş Milletlerde yapmış olduğunuz konuşmaya karşılık Yunanistan Dışişleri Bakanı bir açıklama yaptı. "İstanbul’da bir dönem sayıları 100 bini geçen Rum topluluğu bugün nasıl 5 binin altına düşüyor önce bunu anlatsınlar" şeklinde bir ithamda bulundu. Yunanistan Başbakanı da bir yandan gerginlik yaratan açıklamalar yaparken bir yandan da sizinle her zaman görüşmeye hazır olduğunu söylüyor. Sizin görüşmeme konusundaki tavrınız devam edecek mi? Yunan Dışişleri Bakanı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

CEVAP: Tabii Yunan Dışişleri Bakanıyla ilgili olarak çok fazla söyleyecek sözüm olamaz, benim muhatabım değil. O konuşacaksa bizim Mevlüt Bey’le görüşsün, onla konuşsun. Fakat Sayın Başbakan ne yazık ki bir defa Türkiye ile kendi durumlarını bilmiyor. Biz Türkiye’de Rum nüfusunun azalmasından yana olan bir iktidar olmadık. Tam aksine, örneğin ben Bozcaada’da, Gökçeada’da gezdiğim zaman orada yaşayan çok az sayıda Rum vatandaşlarımıza hep sormuşumdur; ‘Nerede senin çocukların?’ ‘Amerika’da’ dedi. ‘Getirin, burada yaşasınlar’ dedim. ‘Çocuğumu Amerika’dan getiremiyorum’ dedi. Bu neyi gösteriyor? Demek ki onun Türkiye’de yaşama diye bir arzusu, derdi yok. Olsa, bizim kapımız açık. O çocuğa biz eğer vatandaşlığı yoksa vatandaşlık da verirdik. Hatta bir keresinde çok da manidardı, birinin bir Türk kızıyla evlenmesine ailesi müsaade etmemiş; ‘Benden yardım isterseniz, ben gayret edeyim’ dedim. Bir de şu var. Sen Sinod Meclisi’nin belli sayıda meclis üyelerinin olması lazım. Sen Sinod Meclisi 7’ye düşmüştü. Belli sayıya sahip olmadığı için ben Patrik Bartholomeos’a dedim ki ‘Dışardan sen papazları getir, ben bunlara vatandaşlık vereyim, çünkü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması lazım ve böylece Sen Sinod Meclisi’ni tamamlamış ol.’ Öyle tamamladılar. Ama tabii bu Yunan Dışişleri Bakanının bunlardan falan haberi yok. Bunlar uzayda dolaşıyor. Bizim her zaman için kapımız açık, vatandaşlık da veririz. Biz kendi dönemimiz içerisinde hiçbir Rum’u ülkemizden sürmedik. Ama onların şu anda Batı Trakya’da bizim vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza yaptıkları zulmün haddi hesabı yok. Son dönemlerde bizim oradaki din adamlarımızın atamalarını bile kendileri yapmak istiyorlar. Sen ne anlarsın bizim din adamının durumundan, yapısından? Biz böyle bir gayretin içerisinde olduk mu?  Biz kalkıp da buradaki papazların atamasını vesairesini yaptık mı? Hayır.

"F-16 SÜRECİNDE HAVA OLUMLU İSTİKAMETTE"

SORU: F-16 alımı konusunda ABD ile görüşmeler sürüyor. Parlamenterler parlamenterlerle, askerler askerle görüşüyor. F-16 konusunda son durum nedir? F-16 için yapılan görüşmeler, F-35’in de önünü açar mı?

CEVAP: Biz şu anda F-16 satın almakla ilgileniyoruz. Sayın Biden’la bu konuda olumlu görüşmeler yapmıştık. Burada Cumhuriyetçi senatörlerle de bazı görüşmeler yaptım. Bakanımız Hulusi Akar da muhatabıyla görüşmelerini yürütüyor. Hava olumlu istikamette gelişiyor. Temenni ederiz ki bu olumlu hava devam eder. Bir an önce de bu işten bir netice alırız diye düşünüyorum. Tabii Sayın Biden’la resepsiyonda geniş bir görüşme fırsatı bulamadık. Daha sonra telefon diplomasisiyle belki bu konuları görüşme imkânımız olur. Ama Milli Savunma Bakanımızın, Dışişleri Bakanımızın yapacakları görüşmelerle süreci takip edeceğiz. Gelişmeler şu an itibarıyla olumlu istikamette gidiyor.

"PELOSİ'NİN BUN YAPACAK NE MECALİ NE CÜRMÜ VAR"

SORU: Güney Kafkasya ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Ermeni lobisinin Amerika’daki gücünü biliyoruz. Bu lobinin gücüyle Amerikan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Ermenistan’ı ziyaret etti. Bu ziyarette hem Türkiye’yi hem Azerbaycan’ı suçlayan açıklamaları var. Bu ziyaret, Güney Kafkasya’da Karabağ savaşından sonra sağlanan istikrara bir darbe olur mu?

CEVAP: Pelosi’nin bu ziyaretiyle kalkıp da Kafkasya’daki bu gelişmelere darbe vuracak ne mecali var ne cürmü var. Ben inanıyorum ki o birçok yeri de rahatsız etmiştir. Hiç fazla abartmaya falan da gerek yok. Şimdi biz de bazı hazırlıkları yapıyoruz. Buradan döndükten sonra gereken adımları da atarız. Şimdi Prag’da Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi var. Şu anda Prag’daki zirveye katılıp katılmama gibi bir değerlendirme içindeyiz. Prag’daki zirveye katılmamız halinde, Paşinyan’ın oraya gelme durumu var. ‘Orada görüşebilir miyiz?’ diye de bir düşüncesi olmuş galiba. Belki orada kendisiyle bu konuları ayrıca bir görüşme durumumuz olabilir. Fakat tabii bu konularla ilgili Kafkasya’da bizim de bazı hamlelerimiz olacak. Onun da şimdilik sadece planlama süreci içerisindeyiz. Sayın İlham Aliyev kardeşimizle de bunları konuşup, ona göre adımlarımızı atacağız. 

KAYNAK: HABER7
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 58
 • bülent duman 1 yıl önce Şikayet Et
  allah razı olsun
  Cevapla
 • ŞAHİN 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın "İstanbul’da bir dönem sayıları 100 bini geçen Rum topluluğu bugün nasıl 5 binin altına düşüyor önce bunu anlatsınlar" ithamına karşılık tarihi geçekleri haykıracak bir yetkili yok mu bu ülkede? 1927'de 1 milyon gayrimüslim (Ermeni, Rum, Yahudi) T.C. vatandaşı yapıldı ve bu gün aramızda Ahmet, Osman, Kemal, Meral, Mustafa, Ali, Abdullah vs olarak yani kripto olarak yaşıyorlar.
  Cevapla
 • Bozkurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Defolsun gitsin Rumlar Ermeniler ulkemizden
  Cevapla
 • Ö¹k⁴k⁵e³ş 1 yıl önce Şikayet Et
  REISmiz bizim, Allah yolunu her daim acik eylesin. Senin arkanda Osmanli torunlari, has Türk evladlari var. Önünde, arkanda ,yaninda, yönünde sana Zirh gibi kenetlendik. Sen yürürsen bize yürürüz. La galibe Illallah
  Cevapla
 • Hakan Sönmez 1 yıl önce Şikayet Et
  İstanbul'un o zaman toplam nüfusu yüz bindi zaten.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Karadeniz'de mahsur kalan Türk gemisine füze saldırısı
ABD'den son dakika Gazze duyurusu! Biden ilan etti: İsrail ile anlaştık