DART uzay aracının asteroide çarpma anı canlı yayınlanacak

Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) adı verilen deney kapsamında NASA uydusu yarın bir asteroide kasıtlı olarak çarptırılacak. Böylece asteroidin yönünün değiştirilmesi hedefleniyor.

DART uzay aracının asteroide çarpma anı canlı yayınlanacak
DART uzay aracının asteroide çarpma anı canlı yayınlanacak
GİRİŞ 26.09.2022 14:21 GÜNCELLEME 27.09.2022 17:12
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bilim kurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz hikayeler sonunda gerçek oluyor. İnsanlığın bir asteroidi saptırmaya yönelik ilk girişimi olan DART projesi yarın sonuçlanacak.

Gözler 26 Eylül'de! NASA'nın DART uzay aracı çarpacağı asteroidi ilk kez görüntülediGözler 26 Eylül'de! NASA'nın DART uzay aracı çarpacağı asteroidi ilk kez görüntüledi

NASA'nın Dart misyonu asteroidin dünyaya çarpma olasılığının olduğu durumlarda ne yapılması gerektiğini anlama amacını taşıyor. 

Dünya'yı ileride yaşanacak bir felaketten korumak amacıyla geliştirilen Çifte Asteroit Yeniden Yönlendirme Testi (DART) uzay sondası, Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nden 24 Kasım 2021'de başarıyla fırlatılmıştı.

Milyonlarca dolar değerinde olan uzay aracı Dimorphos adlı asteroide kasten çarptırılacak. Dimorphos, asteroid Didymos’un bir uydusu ve Didymoon takma adıyla da anlıyor. Yaklaşık 160 metre genişliğinde ve her 12 saatte bir güneşin etrafında dönen Dimorphos, Dünya’dan 11 milyon km uzakta yer alıyor.

Çarpmanın hızıyla, yörüngesi değiştirilmeye çalışılacak. Çarpışma sonra Dimorphos yok olmayacak ancak her şey yolunda giderse, DART bir gök cisminin yönünü değiştirmeyi başarmış olacak.

ÇARPIŞMA ANINI NASA CANLI YAYINLANACAK

Dünya'dan 6,8 milyon mil (yaklaşık 11 milyon kilometre) uzakta gerçekleşecek bu olağanüstü deney, gerçek zamanlı olarak Dünya'dan da takip edilebilecek.

DART'ın üzerinde bulunan kamera, görüntüleri saniyede bir oranında Dünya'ya ileterek çarpışma anının canlı yayınlanmasını mümkün kılacak.

DART uydusu Dimorphos'a yaklaştıkça asteroidin yüzeyi giderek keskinleşecek ve DART saatte 13.421 mil (saatte 21 bin 600 kilometre) hızla çarptığında görüntü kesilecek.

İtalyan Uzay Ajansı'nın geliştirdiği LICIACube ise DART'ı arkadan takip ederek çarpışma anını gösteren görüntüleri ve videoları yakalayarak Dünya'ya gönderecek.

Çarpışmanın Doğu Zaman Dilimi'ne (ET) göre bugün (26 Eylül) saat 19.14'te gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye saatine göre ise 27 Eylül'de gece saat 02.14'te takip edilebilecek. NASA canlı yayını ise TSİ 00.30'da başlayacak.

İşte o anlar...

KAYNAK: HABER7
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 4
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünya tehdit uzaydaki taşlar değil sizsiniz NASA Abd İngiltere Fransa Rusya Çin vb..
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  "Ben senin babanım!" "Naaayıııırrr!"
  Cevapla
 • Gerçek 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya nın başına taş düşürmek olabilir niyetleri S 500 leri devreye alsın Rusya taş havada iken vursun taşı
  Cevapla
 • dogrucu 1 yıl önce Şikayet Et
  bunların niyeti astreoidleri dünyaya carptirmak olmasın?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kassam Tugayları paylaştı... İsrail askerlerini öldürüldüğü anlar
Bakan Yumaklı'dan et fiyatlarıyla ilgili açıklama: Bunun adı fırsatçılıktır