Rusya Meta'yı 'aşırılıkçı ve terörist örgütler' listesine ekledi

Rusya'nın Meta'yı 'aşırılıkçı ve terörist örgütler' listesine eklemesi sonrası Rusya'da Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi popüler sosyal medya uygulamalarını kullanmak suç teşkil edecek.

Rusya Meta'yı 'aşırılıkçı ve terörist örgütler' listesine ekledi
Rusya Meta'yı 'aşırılıkçı ve terörist örgütler' listesine ekledi
GİRİŞ 11.10.2022 16:20 GÜNCELLEME 11.10.2022 17:09
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Rusya Federal Mali İzleme Servisi (Rosfinmonitoring), Facebook, WhatsApp ve Instagram gibi popüler sosyal medya uygulamalarının ana şirketi Meta'yı aşırılık yanlısı ve terör örgütleri listesine ekledi.

Mart ayında Rusya'nın teknoloji düzenleyicisi, Facebook'u "ayrımcılıkla" suçlayarak ve sosyal medya platformunun Sputnik ve Russia Today gibi hükümet destekli haber kuruluşlarına kullanıcı erişimini kısıtladığını söyleyerek Facebook'a erişimi engellemişti. Daha sonra Rusya'nın resmi haber ajansı Tass'ın bildirdiğine göre, Rusya Başsavcılığı Meta'nın yasalara göre "aşırılıkçı bir örgüt" olarak etiketlenmesini talep etmişti.

Rekabet Kurulu'ndan WhatsApp'a ceza talebiRekabet Kurulu'ndan WhatsApp'a ceza talebi

Reuters'in Tass'a dayandırdığı haberine göre, Moskova'daki bir mahkeme Meta'nın Rusya'da "aşırılıkçı faaliyetlerden" suçlu bulunmasının ardından temyizini reddetti.

Meta'nın Ukrayna ve Polonya gibi belirli ülkelerdeki kullanıcıların Rus işgalcilere karşı şiddet çağrısında bulunan gönderilerine izin verildiği iddia ediliyordu.

Karar, WhatsApp ve Instagram dahil olmak üzere Meta tarafından sağlanan tüm hizmetlerin ülkede kesileceği ve Rusların bu platformlara erişimini kaybedeceği anlamına geliyor. Ayrıca bu platformların kullanılması suç teşkil edecek.

KAYNAK: BUSİNESS INSİDER
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 1
  • Adalı 1 yıl önce Şikayet Et
    helal olsun putine...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Pentagon ilk kez diyerek duyurdu: ABD'yi şaşırtan görüntü!
Elon Musk şoke etti! Sosyal medyadan tepki yağdı!