Rekabet Kurumu'ndan WhatsApp'a ceza talebi

Meta ve WhatsApp'a yönelik 'veri paylaşma zorunluluğu' ile ilgili yürütülen soruşturmada sözlü savunma yapan sosyal medya devine Rekabet Kurumu para cezası verilmesini talep etti.

Rekabet Kurumu'ndan WhatsApp'a ceza talebi
Rekabet Kurumu'ndan WhatsApp'a ceza talebi
GİRİŞ 11.10.2022 14:08 GÜNCELLEME 26.10.2022 10:51
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Meta, geçen yıl WhatsApp’ta tüm kullanıcılara yeni bir gizlilik politikası sunmuş, uygulamayı kullanmaya devam etmek için tüm kullanıcılara bu politikayı kabul etmeye zorlamıştı. Rekabet Kurumu'da bu eylemi rekabeti engelleyen bir eylem olarak görmüş ve sosyal medya devine soruşturma başlatmıştı.

Bugün saat 10.30'da başlayan toplantıda Meta'nın Türkiye'deki iştirakleri olan Meta Platforms Inc., Meta Ireland Limited, WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. kurul önünde sözlü savunma yaptı.

Rekabet Kurumu Başkanı Birol KÜLE toplantıyı şu sözlerle başlattı:

"Rekabet Kurulunun 11.01.2021 tarih ve 21-02/25-M sayı ile 11.03.2021 tarih ve 21- 13/162-M sayılı Kurul kararı uyarınca Meta Platforms Inc., Meta Ireland Limited, WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. (hepsi birlikte META ) hakkında 4054 sayılı Kanun’un 6. maddelerini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmıştır.

Hakkında soruşturma yürütülen tarafların yazılı savunma sürecinin tamamlanmasını takiben, Kurulumuz, sözlü savunma toplantısının 11 Ekim 2022 tarihinde (bugün) saat 10.30’da yapılmasına karar vermiştir. Söz konusu toplantıya dinleyici olarak katılmak isteyenlere, toplantıyı online olarak ve Kurumumuz salonlarından takip etme olanağı sunulmuştur.

Kurulumuz adı geçen teşebbüslerin savunmalarının ticari sır içeren kısmının gizli oturumda dinlenmesi talebini kabul etmiştir. Gizlilik içeren bölümler savunmalar tamamlandıktan sonra dinlenecek olup, bu kısım geldiğinde ilgili taraflar, soruşturma heyeti ve dosya ile ilgili Kurum personeli dışındaki bütün kişilerin toplantıya erişimi engellenecektir. - Şimdi, sözlü savunma toplantısına katılacakları bildirilenlerin salonda hazır bulunup bulunmadıklarını ad okumak suretiyle tespit edeceğim."

WHATSAPP GÜNCELLEMESİ YANLIŞ ANLAŞILDI

Meta temsilcisi ise şu açıklamalarda bulundu:

“WhatsApp tarafından hizmetlerinde bir güncelleme yapılacağı Ocak 2021 itibari ile kamu ile paylaşıldı. Ancak bu güncellemelerin amaç ve etkisi yanlış anlaşıldı. Etki bakımından değerlendirecek olursak, güncelleme WhatsApp’ın kullanıcı verilerini ana şirketi Meta ile paylaşma imkânını genişletmek.

Amacı bakımından değerlendirecek olursak ise WhatsApp’ın veri uygulamalarına ilişkin WhatsApp kullanıcılarına daha fazla netlik ve şeffaflık sağlanması amaçlanıyordu.

Mesela hizmet şartlarının kullanıcılar için daha anlaşılır hale getirilmesi amaçlanıyordu. Bir başka örnek olarak, kullanıcıların her zaman kullanmamayı seçebilecekleri, WhatsApp’ın isteğe bağlı olan iş mesajlaşma hizmeti ve özellikleri hakkında da ek bilgiler sağlanıyordu.”

"BU, TÜRKİYE VE DİĞER ÜLKELERDE BAŞLADI, AVRUPA’DA UYGULANMADI. BU POLİTİKA, BİRAZ “ÖNCE BURADA DENEYELİM DE SONRA DİĞER ÜLKELERDE UYGULAYALIM” MI ŞEKLİNDEYDİ?"

Kurul, Meta temsilcisinin bu sözlerine karşılık "Bu, Türkiye ve diğer ülkelerde başladı, Avrupa’da uygulanmadı. Bu politika, biraz “Önce burada deneyelim de sonra diğer ülkelerde uygulayalım” mı şeklindeydi?" sorusunu yöneltti. Temsilci ise bu soruya şu sözlerle yanıt verdi:

“Küresel faaliyetlere bakıyoruz, küresel faaliyetleri değerlendiriyoruz. Güncellemelerin de özelinde Türkiye bulunmuyordu. Güncelleme de aslında küresel bir uygulamaydı. Dolayısıyla aynı bahsettiğiniz ülkelerde de güncelleme hayata geçecekti. Özellikle Türkiye’nin önceliklendirildiği bir uygulama olmadığını özellikle söylemek isterim.”

Daha sonra şirket kapalı oturuma geçmeyi talep etti. Talebi kabul edilen Meta, şirketin veri politikası hakkında kurula sözlü savunma yaptı.

İDARİ PARA CEZASI VE VERİ BİRLEŞTİRİLMESİNİN SONLANDIRILMASI TALEP EDİLDİ

İnceleme tespitlerin sonucuna ilişkin heyet görüşünde, şu ifadelere yer verildi:

"Facebook ekonomik bütünlüğünün; kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri, tüketici iletişim hizmetleri ve çevrim içi görüntülü reklamcılık hizmetleri pazarlarında hakim durumda olduğu, Facebook'un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık hizmetleri pazarlarında rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığı ve dolayısıyla 4054 sayılı Kanun'un 6'ncı maddesini ihlal ettiği, bu nedenle Facebook'a 4054 sayılı Kanun'un 16'ncı maddesinin 2'nci fıkrası ve 'Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik' hükümleri uyarınca idari para cezası verilmesi gerektiği, ihlali sonlandırmak ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için Facebook'un; Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger hizmetlerinden toplanacak olan verilerin birleştirilmesine son vermesi ve bu verileri teknik olarak ayırması, her bir temel hizmet kapsamında elde edilen verinin kullanımını, yalnızca ilgili temel hizmetin iyileştirilmesi ve aynı hizmet kapsamında sunulan çevrim içi reklamcılık pazarı bakımından kullanılabilir olacak şekilde sınırlandırması, her bir temel hizmet kapsamında elde edilen veriyi, ayrı bir veri tabanında saklaması gerektiği sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır."

Heyet görüşünün okunmasının ardından kurul, şirket temsilcilerinin sözlü savunmalarını dinledi. Soruşturmaya ilişkin kararın 15 gün içerisinde açıklanması bekleniyor.

KAYNAK: HABER7
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 2
  • Deli dumrul 1 yıl önce Şikayet Et
    kes 50milyar ceza alçaklara....
    Cevapla
  • mahfi 1 yıl önce Şikayet Et
    Gavur bu tür savunmaları Canlı yayınıyor, halka servis ediyor bizde neden böyle bir icraat yok? Tüm haberciler bunu canlı vermek için harekete geçmelidir. Biz de bilmek istiyoruz ne konuşulduğunu.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Siyonistleri kudurtan gerçek: İsrail'in elebaşıları Gazze’de bir bir öldürülüyor
GYF ile küçük yatırımcı da ev sahibi olabilecek