7,7'lik Maraş depremi, SSCB'nin yaptığı en büyük nükleer patlama testine eşdeğer

İngiliz Telegraph gazetesi göre; Kahramanmaraş Pazarcık'taki 7,7 büyüklüğündeki deprem, Sovyetler Birliği'nin 1961'de gerçekleştirdiği dünyanın en büyük nükleer patlama testine eşdeğer enerji açığa çıkardı.

GİRİŞ 08.02.2023 09:23 GÜNCELLEME 08.02.2023 10:34
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17'de 7,7 öğlen ise 7,6 büyüklüğünde depremler olurken, Gaziantep'te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem meydana geldi. Depremler Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Adana, Elazığ dışında; Suriye, Kıbrıs adası, Irak, Mısır ve Lübnan'da hissedildi ve yıkıma yol açtı.

Çin uydusu depremin sarstığı Nurdağı'nı görüntüledi: Dev yarıklar, yıkılmış binalarÇin uydusu depremin sarstığı Nurdağı'nı görüntüledi: Dev yarıklar, yıkılmış binalar

İşte depremin yıktığı şehirlerin uydu görüntüleriİşte depremin yıktığı şehirlerin uydu görüntüleri

Saatler, günler ilerledikçe, Türkiye'nin ne kadar büyük bir felaketle karşı karşıya kaldığının detayları daha da netleşiyor. Peki deprem neden bu kadar yıkıcı oldu? Yabancı basın, 7,7 büyüklüğündeki depremin son yıllarda dünyayı vuran en şiddetli sarsıntılardan biri olduğuna dikkati çekiyor.

Uzmanlardan alınan görüş doğrultusunda, bölgeyi vuran depremin, dünya genelinde son 10 yılda gerçekleşen en büyük sarsıntılardan biri olduğu vurgulandı.

Depremin merkez üssünün yüzeye ve yerleşim yerlerine yakın olmasının, yıkımı artırdığına değinildi.

DOĞRULTULU ATILIMLI FAYDA YAŞANMIŞ EN ŞİDDETLİ DEPREMLERDEN BİRİ

İngiliz Telegraph gazetesi, 7,7 büyüklüğündeki depremin, doğrultulu atılımlı fayda gerçekleştiğini yazdı. Doğrultulu atılımlı faylarda, iki tektonik tabakanın yukarı aşağı yerine; yatay olarak hareket ettiğinin altı çizildi. Depremde, tektonik tabakalardan birinin doğuya diğerin batıya doğru hareket ettiği belirtildi. 7,7 büyüklüğündeki depremin, karada, doğrultulu atılımlı faylarda meydana gelen en şiddetli sarsıntılardan biri olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye'deki depremin, İtalya'nın orta kesimlerini 2016'da yılında vuran ve 300 kişinin ölümüne neden olan 6,2'lik depremden 250 kat daha fazla enerji ortaya çıkardığı ifade edildi.

FAY HATTINDA STRES BİRİKİMİ ÇOK YÜKSEKTİ

Telegraph gazetesi, depremin meydana geldiği Doğu Anadolu fay hattında 20. yüzyıl boyunca büyük sismik hareketler oluşmadığını da yazdı. Bu nedenle fayda stres birikiminin yoğun olduğu belirtildi. Depremde, Arap levhasıyla Anadolu levhası arasında yaklaşık 100 kilometrelik bir fay kırılması meydana geldi.

Türkiye'deki 7,7'lik depremin, Haiti'yi 2010 yılında vuran ve 316 bin kişinin ölümüne yol açan 7 büyüklüğündeki depremden daha yıkıcı olduğunu kaydedildi.

SSCB'NİN NÜKLEER PATLAMA TESTİ

Telegraph'a göre; Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğündeki deprem, Sovyetler Birliği'nin 1961'de gerçekleştirdiği dünyanın en büyük nükleer patlama testine eşdeğer enerji açığa çıkardı.

7,7 ve 7,6'lık iki depremin arka arkaya gerçekleşmesinin de eşine az rastlanır bir durum olduğunun altı çizildi.

1961 yılıdaki Tsar Bomb yani Çar bombasının testine ait bir fotoğraf karesi.

Sovyetlet Birliği'nin nükleer silahlanma yarışı sırasında 1956 ile 1961 yılları arasında geliştirdiği ve Hiroşima'ya atılan atom bombasından 3 bin 300 kat daha güçlü olduğu belirtilen "Çar Bombası", dünyanın en büyük hidrojen bombası olarak biliniyor. 

50 milyon ton konvansiyonel patlayıcı gücünde olan hidrojen bombası, 1961 yılı ekim ayında Kuzey Kutup Dairesi üzerindeki Novaya Zemlya takım adalarında 4 bin metre yükseklikte yapılan bir testle patlatılmıştı.

Bombanın patlatılması sonucu oluşan devasa ateş topu ve 60 kilometre yüksekliğe ulaştığı ifade edilen mantar biçimindeki bulut kütlesi görülmüştü.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 3
 • TOSUN 9 ay önce Şikayet Et
  bu sorunsuz hareketlerin bedelini şimdi tüm insanlık ödüyor
  Cevapla
 • murat 9 ay önce Şikayet Et
  bizim mütahitlerimiz yapı denetimcilerimiz belediyelerimiz çürük giriş zemin üstüne kat üstüne kat atan mülk sahiplerimiz ucuz işçilik olsun diye mülteci getiren kiralık yer bırakmayan patronlarımız eskiyi yıkmayan ceza vermeyen kurumlarımız daha ne enerjiler çıkarırlar çar nükleerde neymiş çıkar bombası bizde var
  Cevapla
 • Mehmet 9 ay önce Şikayet Et
  Dünyayı kimler bitiriyor. Ortada...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail'in yargılanması için en ciddi adım! Dosyalar Lahey'de...
LUMTAS-GM atışı: Bir tanksavardan çok daha fazlası