Belçika'dan Türkiye'ye deprem desteği

Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi Bekir Uysal, "asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Belçika'dan Türkiye'ye 31 tır, 1 uçak ve 1 gemi yardım malzemesi gönderildiğini söyledi.

Belçika'dan Türkiye'ye deprem desteği
Belçika'dan Türkiye'ye deprem desteği
GİRİŞ 10.02.2023 21:40 GÜNCELLEME 10.02.2023 21:40
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Yaşanan büyük felaketin birlik içinde aşılacağını belirten Uysal, Belçika'daki Türk vatandaşlarının depremzedelere derhal yardım elini uzattıklarını ifade etti.

Uysal, Belçika hükümetinin de Türkiye'de bir sahra hastanesi kurulması için malzemeleri, ekipmanı ve tıbbı ekipleri gönderdiğini, hastanenin Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde kurulmakta olduğunu söyledi.

Belçika'dan Türkiye'ye giden arama kurtarma ekipleri de olduğunu anımsatan Uysal, bu ekiplerin bugün itibarıyla 3'ü çocuk ve bebek olmak üzere 9 kişiyi enkaz altından kurtardıklarını vurguladı.

Uysal, "İhtiyaca göre buradan gidecek yardımları birbirleriyle uyumlu olacak şekilde tasnif edip buluşturmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda şu ana kadar Belçika'dan 31 tır, 1 uçak ve 1 gemi hareket etti. Bunların devamı da gelecek." dedi.

Uysal, "Şu andan itibaren acil olarak ihtiyaç duyulan malzemeler, kışlık çadır, battaniye, jeneratör ve soba-ısıtıcılar." diye konuştu.

YARDIM TOPLANAN DEPOLAR 19 ŞUBAT'A KADAR AÇIK

Belçika genelinde toplanan yardımların bir kısmı Türkiye'ye ulaştırılmak üzere Brüksel Belediyesi tarafından Expo alanında tahsis edilen bölgedeki Palais 11 deposuna götürülüyor. Yardımlar tırlara yüklenmek üzere erkek, kadın, çocuk giysisi, hijyen malzemeleri, battaniye, jeneratör gibi türlerine göre sınıflandırılıyor.

Depoda 200 civarında gönüllü çalışmalara katkı sağlıyor. Bu kişiler gelen yardımları sınıflandırarak en acil gitmesi gereken ürünleri tırlara yüklüyor. Tırlar da bir ücret almadan bu ürünleri Türkiye'ye taşıyor. Deponun 19 Şubat'a kadar açık tutulması planlanıyor.

Gülşah Kerimoğlu Haber7.com - Editör
Haber 7 - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Haber7.com sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı.
YORUMLAR 3
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ıran nerde ses cıkmıyor
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupadan gelen yardım midemi bulandırıyor. Neler yaptıkları ve yapmak istedikleri ortada. Vatanımızda kullandığımız "gün birlik günüdür" milletimiz için geçerli. Onlarla birlik günümüz nasıl olur. Onların yardımı kabul edilmese ne güzel olur. Ahırındaki tek ineğini, üzerindeki montu çıkarıp veren..... bir halkımız var. Allah'ın izniyle biz bize yeteriz. Onların gerçek anlamda iyiliğimiz için bir şey yapacaklarına inanmıyorum
  Cevapla
 • EBUBEKİR BALCI 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu yazdıklarını anlayacak bir beyin ve o beyne gidecek kan gerek birader
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin göklerdeki gücü Kaan hazımsızlığı devam ediyor! Özdil şaşırtmadı...
 Kassam yine 'HD kalitede' yayınladı! Gazze'de saklanan İsrail askerlerini böyle vurdular