Suudi Arabistan ve Suriye, diplomatik ilişkileri tekrar kuracak! Bir açıklama da Katar'dan

Suudi Arabistan'ın, İran'ın ardından Suriye'yle de yeniden diplomatik ilişki kuracağı iddia edildi. Suriye ve Suudi Arabistan'ın, Ramazan Bayramı'ndan sonra büyükelçilikleri karşılıklı olarak yeniden açmaya hazırlandıkları belirtildi.

GİRİŞ 23.03.2023 19:09 GÜNCELLEME 24.03.2023 08:58
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan'ın 7 yıl sonra İran ile diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmasının ardından Suriye ile de yeniden diplomatik ilişki kuracağı iddia edildi.

BÜYÜKELÇİLİKLER RAMAZAN'DAN SONRA KARŞILIKLI AÇILACAK

Konuya aşina üç kaynak, Suudi Arabistan ile Suriye arasındaki temasların İran ile Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasına yönelik anlaşmanın ardından ivme kazandığını ifade ederek, Suriye ve Suudi Arabistan'ın Ramazan Bayramı'ndan sonra büyükelçilikleri karşılıklı olarak yeniden açmaya hazırlandıklarını belirtti.

Suriye ile BAE ilişkileri yumuşattı.

SURİYELİ İSTİHBARAT YETKİLİSİ RİYAD'A GİTTİ

Anlaşmanın Suudi Arabistan'da üst düzey bir Suriye istihbarat yetkilisi ile yapılan görüşmelerin sonucu yapıldığı aktarıldı. Kaynaklar, üst düzey Suriyeli istihbarat yetkilisinin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da günlerce kaldığını belirterek, söz konusu yetkilinin Suriye İstihbarat Komitesi Başkanı Hussam Louqa olduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan ve Suriye ise henüz iddialarla ilgili açıklama yapmadı.

İÇ SAVAŞ SONRASI İLİŞKİLER KOPTU

Suriye, 2011'de patlak veren iç savaşın ardından Arap Birliği'nden uzaklaştırılmış, birçok körfez ülkesi Suriye ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 2018'de Suriye'nin başkenti Şam'daki büyükelçiliğini yeniden açmıştı.

Esad ailesinden BAE'ye kritik ziyaretEsad ailesinden BAE'ye kritik ziyaret

BİR AÇIKLAMA DA KATAR'DAN

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid bin Muhammed el-Ensari, başkent Doha'da basın toplantısı düzenledi. Katar'ın, Suriye krizindeki tutumunun iki temel esasa dayandığını kaydeden Ensari, "bunlardan ilkinin Esad yönetiminin siyasi çözüm konusunda atacağı adımlar, ikincisinin ise Arap dünyasının bu adımlara yaklaşımı" olduğunu belirtti.

Ensari, ülkesinin, Suriye halkının beklentilerinin gerçekleşmesini hedefleyen pek çok girişim içinde yer aldığını dile getirdi.

Ürdün'ün, Suriye krizinin çözümü için geçen yıl Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi aracılığıyla duyurduğu ve Suriye hükümetiyle siyasi diyaloga girilmesini öngören girişimine ilişkin de değerlendirmede bulunan Ensari, şunları kaydetti:

"Katar, Suriye'de kapsamlı barışın tesisini hedefleyen tüm girişimleri ve bu kapsamda Arap ülkeleri ve uluslararası toplumun tüm çalışmalarını destekliyor."

KAYNAK: İHA, AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 24
 • Beşir 11 ay önce Şikayet Et
  Amerika, ingilizlerle ortaklık kurma yolunda yani....
  Cevapla
 • Tüü 11 ay önce Şikayet Et
  Bu terörist katili deviremedi onca devlet iran ikr rusya ayakta tuttu bu katili
  Cevapla
 • ehlisünnet 11 ay önce Şikayet Et
  siz şialara kadar akılsız insanlar görmedim
  Cevapla
 • ehlibeyt aşığı 11 ay önce Şikayet Et
  haklının yanında oldular
  Cevapla
 • Erima 11 ay önce Şikayet Et
  olacagi buydu, 10 yilda bi asam dusurulemedi. abd de bi is yapmadi, burda insiyatifi turkiye ele alip orayi bitirmeliydi ama olmadi.
  Cevapla
 • Serhat 11 ay önce Şikayet Et
  Suriye topraklarından pkk yı söküp atmak için güçlenmeli bizim hayatımıza
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Cin once Iran ve sudileri baristirdi simdide Esada yol yapiyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BDDK'dan konut kredisi kararı
Özgür Özel'den LGBT'lilere destek sözü! İmzayı attı