Bulgaristan'ı bir Türk yönetebilir: Türkiye'deki seçmenlere flaş çağrı

İskoçya'da, Pakistan kökenli Humza Yousaf'un (Hamza Yusuf) başbakan olması gündemdeki yerini korurken, 2 Nisan'da sandık başına gidecek olan Bulgaristan'da bir Türk'ün başbakan olma ihtimali hiç de uzak değil.

GİRİŞ 30.03.2023 13:22 GÜNCELLEME 30.03.2023 15:02
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

İskoçya'da, Pakistan kökenli Humza Yousaf'un (Hamza Yusuf) başbakan olması, İngiltere'yi Hint kökenli Rishi Sunak'ın yönetiyor oluşu ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde Türk ve başka milliyetten insanların siyasette aktif rol alması dikkati çekiyor.

BİR TÜRK'ÜN BULGARİSTAN'I YÖNETMESİ MUCİZE DEĞİL

Bunun başka örneklerinden biri de Bulgaristan. Bulgaristan 2 Nisan'da, son iki yıldaki beşinci seçimini yapacak. Ülkenin yönetimine bir soydaşımızın gelmesi hiç de mucize olarak görünmüyor.

Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı

HESAP NET

Bulgaristan'da yaşayan 600 bin, bazı rakamlara göre ise 1 milyon Türk var. Bu soydaşlarımızın yanı sıra, Türkiye'de yaşayan ve çifte vatandaşlığı olanlar da sandığa giderse, Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı başbakan olabilir.

Bulgaristan'ın nüfusu yaklaşık 7 milyon. Bulgar halkı, siyasi istikrarsızlığın son bulmasını istese de en son Ekim 2022'de yapılan seçimlere katılım oranı yüzde 38,7'de kaldı. Bu son seçimde, Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) 300 bin civarında oy almış, vekil sayısını da 36'ya çıkarmıştı. Eğer katılım oranı benzer bir seviyede kalırsa ve HÖH de 600 bine yakın oy almayı başarabilirse, hareket birinci parti bile çıkabilir hatta Mustafa Karadayı başbakan olabilir.

Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı

TÜRKİYE'DEKİ ÇİFTE VATANDAŞLARA ÇAĞRI VAR

Ancak hareketin ilk hedefi, 49 vekil çıkartıp hükümet ortağı olmak. Geçen hafta Anadolu Ajansı'na (AA) konuşan HÖH Genel Başkanı Karadayı, "Birinci adım Bulgaristan'daki siyasi krizi aşmak. O yüzden çağrıda bulunuyorum. 2 Nisan seçimlerinde tüm Bulgaristan vatandaşları sandık başına gitsin. Bizim numaramız 13 numara. Türkiye'de yaklaşık 300 bin soydaş seçmen var. Seçimde Türkiye'den 113 bin 13 oy, Bulgaristan'da ise 313 bin 13 oy alırsak hükümet ortağı olacağız" dedi.

Kocaeli'de faaliyet gösteren Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-TÜRK) Genel Başkanı Günay Uzun ve Sakarya Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Erdinç Bilaloğlu, Türkiye'deki çifte vatandaşlığı bulunan seçmenlere çağrı yaparak, sandığa gidilmesi gerektiğini söyledi.

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş de son seçimlerde Türkiye'de yaşayan seçmenlerin yaklaşık 70 bininin sandığa gittiğini ifade etti. Güneş, bu rakamın iki katına çıkması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE'DE 20 İLDE 162 SANDIK KURULACAK

Türkiye'deki seçmenlere yönelik; Bursa, İstanbul ve İzmir gibi çifte vatandaşların yoğun yaşadığı iller dahil, 20 şehirde toplam 162 sandık kurulacak.

2 Ağustos 2022: Erdoğan-Karadayı görüşmesine Çavuşoğlu da katılmıştı.

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Mustafa Karadayı, 2 Ağustos 2022'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Beştepe'de kabul edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabule, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katılmıştı.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 43
 • müslüm 10 ay önce Şikayet Et
  Düsman bildigimiz Bulgarlari Türk yönetirse! acaba kim kimler Fasist irkcidir sizce???
  Cevapla
 • Ben Ömer 10 ay önce Şikayet Et
  Ne demek istiyorsun sen açık yaz da bilelim bı defol git. dediğiniz ülkeler bizim gibi Ortadoğu ülkesi değil ve 4 bir yani düşman dolu değil orda uyar bize uymaz ve sana uymuyorsa defol git
  Cevapla
 • derbeder 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiyedeki türk düşmanları onları Türk saymıyo ve bu insanların hangi milletten olduguda belli degil devlet nedir millet nedir öyle bir bilgileri yok dünyada tek düşman oldukları millette Türklerdir başkada düşmanı yoktur türkiyede yaşayıp sabhtan akşama Türke hakaret edip söverler bildigin vatn hainidirler eskiden markçıydılar simdi altın ve dolar biriktirirler tl den nefret ederler
  Cevapla
 • Daralan memleket 10 ay önce Şikayet Et
  Bulgar vatandaşı türkler bulgaristan a sürülmelidir..!memlekette yerli kalmamış, köşebaşlarıni tutmuş göçmenler..!
  Cevapla
 • Mehmetçik 10 ay önce Şikayet Et
  Tarihte onların ataları sefer ehli idi hoşt sana
  Cevapla
 • Ateş Açar 10 ay önce Şikayet Et
  hadi oradan
  Cevapla
 • Hamdi 10 ay önce Şikayet Et
  Seçmenler sandığa gitmeli.
  Cevapla
 • ismail 10 ay önce Şikayet Et
  Bizde seçim olsa göçmenler oy kullanmış olsa hepsi ya suriyeli yada afkan başkanımız olurdu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mauro Icardi'nin cezası belli oldu!
ABD'den İsrail'e veto! 'İstemiyoruz' diyerek Netanyahu'yu uyardılar