ABD’de senato üyeleri uydu telefonu kullanacak

ABD’de Kongre baskının ardından güvenliği arttırma amacıyla senato üyelerine acil durumlarda kullanmak üzere uydu telefonu verildi.

ABD’de senato üyeleri uydu telefonu kullanacak
ABD’de senato üyeleri uydu telefonu kullanacak
GİRİŞ 23.05.2023 13:11 GÜNCELLEME 23.05.2023 13:25

ABD’de 6 Ocak 2021’de Kongre baskınında yaşanan saldırıların ardından güvenlik önlemleri arttırılıyor. ABD Senatosu’nun güvenliğinden sorumlu Komiser Karen Gibson, ABD’de 100 kadar senato üyesine acil durumlarda kullanmak üzere uydu telefonu verildiğini ancak en az 50’sinin telefonu kabul ettiğini söyledi. Gibson, telefon cihazlarını kullanmak için gereken uydu yayın süresinin federal fon tarafından ödeneceğini ifade ederek, uydu telefonlarının senato üyelerine seyahat sırasında yanında taşımaları tavsiyesinde bulundu.

Öte yandan Kongrede yaşanması muhtemel saldırılarda şiddetli kanama yaşayan yaralıların nasıl tedavi edileceğine yönelik bir tıbbi eğitim verilecek.

ABD Kongresi’nde sıkı güvenlik önlemleri

Gibson, Nisan ayında senato panelinde yaptığı açıklamada güvenliği sağlamanın öncelik olduğunu belirtmiş, “2022'de 31 ofisimiz için ilk fiziksel güvenlik geliştirmelerini sağladık ayrıca 52 ofis için mevcut güvenliği iyileştirerek güvenlik sistemlerinin bakımını yapmak, test etmek ve incelemek için 622'den fazla servis çağrısı gerçekleştirdik” diye konuşmuştu.

Kongre Baskın'ı hatırlandı

ABD’de 6 Ocak 2021’de eski ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, 2020’de gerçekleştirilen ABD Başkanlığı seçim sonuçlarına itiraz etmek üzere ABD Kongresi’ne baskın düzenlemiş, kongrede yaşanan saldırılardan dolayı dışarıdan iletişim koordinasyonu sağlanamamış, iletişim hatlarında sıkıntı yaşanmıştı.

KAYNAK: İHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması! Tahminler değişiyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü