Gazze'deki dehşet verici durum BM raporlarına yansıdı: Durum felaket

Birleşmiş Milletler kurumları, İsrail'in günlerdir bomba yağdırdığı Gazze Şeridi'nde yaşanan dramı hazırladıkları ortak bir raporla dünyaya duyurdu.

GİRİŞ 23.10.2023 07:46 GÜNCELLEME 23.10.2023 09:38
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler kurumları Dünya Kalkınma Programı (UNDP), Nüfus Fonu (UNFPA), Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı (WFP) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Gazze'deki insani durumu anlatan bir rapor hazırladı. Raporda iki haftadır süren İsrail bombardımanı ve abluka sebebiyle 1.6 milyondan fazla insanın acil yardıma ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

"İNSANLAR GIDA, SU VE SAĞLIK HİZMETLERİNDEN MAHRUM BIRAKILDI

Önceki gün Refah kapısından geçen 20 TIR'lık yardımın yeterli olmaktan çok uzak olduğu kaydedilen raporda, Gazze'deki insanların "korunma, gıda, su ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakıldığı" belirtildi. Ayrıca "savunmasız kişilerin en büyük risk altında olduğu ve çocukların endişe verici bir oranda öldüğü" uyarısında da bulunuldu.

"DÜNYANIN DAHA FAZLASINI YAPMASI GEREKİYOR"

"Gazze, son çatışmalardan önce umutsuz bir insani durumdu. Artık durum felaket. Dünyanın daha fazlasını yapması gerekiyor" ifadelerine yer verilen rapordaki diğer ayrıntılar madde madde ise şu şekilde;

- Sağlık tesislerinin temin ettikleri sınırlı miktardaki yakıtın yarın tükenmesi bekleniyor.

- Su üretim kapasitesi şu anda "normalin yüzde 5'i" seviyesinde.

- Gıda stokları neredeyse tükendi, fırınlar kapanıyor. Çatışma öncesi gönderilmiş insani yardım malzemeleri bitmek üzere. Yerinden edilen on binlerce insan yemek pişiremiyor ya da güvenli bir şekilde yiyecek satın alamıyor.

- Sağlık tesisleri, su, sanitasyon ve elektrik sistemleri de dahil olmak üzere sivil altyapı İsrail saldırılarında ya tamamen yerle bir oldu ya da ağır hasar gördü. Hastaneler cenazeleri uygun koşullarda saklayamıyor. Salgın hastalık riski gittikçe artıyor.

TÜM SİVİLLERİN KORUNMASI ÇAĞRISI YAPILDI
Raporda bölgedeki insani felaketin sonlanması için "suya, gıdaya ve yakıta sürekli erişim" gerektiği kaydedildi. Ayrıca sağlık tesisleri de dahil olmak üzere tüm sivillerin ve sivil altyapının korunması çağrısında bulunuldu.

Ortadoğu'da savaş çanları çalıyor! ABD'nin ardından onlar da geldiOrtadoğu'da savaş çanları çalıyor! ABD'nin ardından onlar da geldi

HAYATINI KAYBEDEN PERSONELİN YARISI ÖĞRETMEN
Öte yandan BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 29 UNRWA personelinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamada hayatını kaybeden personelin yarısının öğretmen olduğu belirtildi.

İSRAİL ORDUSU: SALDIRILAR ŞİDDETLENECEK
İsrail ordusu, Gazze'ye yönelik hava bombardımanını "şiddetlendireceğini" açıkladı. Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, beklenen kara saldırısı öncesi Gazze'ye bombardımanların artacağını belirterek, "Savaşın bir sonraki aşamasına en iyi koşullarda girmeliyiz. Riskleri azaltmak için saldırıları yoğunlaştıracağız" dedi. İsrail Savunma Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi de ordunun "Gazze'ye girip Hamas'ı ortadan kaldırmak için bir operasyona hazırlandığını" söyledi ancak zaman vermedi.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 54
 • Fethi 4 ay önce Şikayet Et
  Allah azabınızı düyada da ahirette de şiddetlendirsin inşallah.
  Cevapla
 • Kutahyali 4 ay önce Şikayet Et
  BİRLEŞİK Devletlerin bir halt yedikleri yok sadece oyalama kınama ve seyre bakmak Gavur dan dost domuzdan dost olmaz diye boşuna denilmemis
  Cevapla
 • Türkiye için 4 ay önce Şikayet Et
  BM sadece Müslüman ülkelere karşı topyükün birleşip müdahale ediyor hiristiyan ların sözü geçiyor bence Müslüman lar cıksın bu üyelik den
  Cevapla
 • artvinli 4 ay önce Şikayet Et
  yardım istemiyoruz Sllahım, sadece haçlı ve yahudilerin dlindeki teknolojik silahları yok et Allahım. gerisini biz hallederiz
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Milletler o kadar korkaklaşmışlar ki, yürekli bir millet yola çıksa diğer bütün milletleri teker teker işgal edebilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan 70 yaşında! Sosyal medyada milyonlarca kişi tebrik etti: İyi ki doğdun Reis...
Kurum'dan, İmamoğlu'na sert tepki! 'İstanbul kirli bir pazarlık masasına yatırıldı'