Guterres: Dünya kaos çağına giriyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyanın ‘kaos’ çağına girdiğini, bunun tehlikeli ve öngörülemez olduğunu belirtti.

GİRİŞ 12.02.2024 11:35 GÜNCELLEME 12.02.2024 12:44
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

BM Genel Sekreteri Guterres, yaptığı yazılı açıklamada,Dünyamız bir kaos çağına giriyor ve bunun sonuçlarını görüyoruz. Tehlikeli ve öngörülemez bir serbestlik ve tam bir cezasızlık. Günümüzün çok kutuplu dünyasının karmaşıklıklarıyla başa çıkabilmek için küresel barış ve güvenlik çerçevelerini güçlendirmemiz ve yenilememiz gerekiyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi karar alabilmeli ve bunları uygulayabilmelidir. Daha temsil edici hale gelmelidir. Konsey'in çalışma yöntemleri de güncellenmelidir ki üyeler arasında keskin görüş ayrılıkları olsa dahi Konsey ilerleme kaydedebilsin” dedi.

“BARIŞ, İNSANLIĞIN EN BÜYÜK SORUMLULUĞUDUR”

Guterres, dünyada şu anda çok fazla öfke ve nefretin olduğunu belirterek, “Bugün dünyamızda çok fazla öfke, nefret ve gürültü var. Her gün ve her fırsatta savaş varmış gibi görünüyor. Dünyanın her yerinde ve her konuda eksik olan parça barıştır. İnsanlar barış ve güvenlik istiyor. Barış ve haysiyet istiyorlar. Barış ve huzur istiyorlar. Barış insanlığın en büyük sorumluluğudur. Bu zor ve bölünmüş anda, bugün ve gelecek nesiller için bu yükümlülüğümüzü yerine getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 
KAYNAK: DHA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 12
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  Allah topunuzun belasını versin haçlı köpekleri
  Cevapla
 • Misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  kes laaannn sesini abd AB köpeği. senin sesin ancak kendi odanda kendine geçer. lüzumsuz kişi.
  Cevapla
 • mert 2 hafta önce Şikayet Et
  Guterres!!! bugüne kadar bir islam ülkesi icin zerre kadar ne hayrinizoldu yalniz ve yalniz haclilarin arka bahcesi olmakdan baska!!! zamaninda saddama ne yaptiniz kuvveyte haretket ettiginde 24 saat gecmeden haclilar var gücüyle saldirdi amac kuvveyte yrdim degil siyonsitlerin riskini azatlmakti!!
  Cevapla
 • mevhibe inal 2 hafta önce Şikayet Et
  Müslüman ülkeler BİRLİK olursa girmez..hani KAOS PROJELERİ ve Tehdit-Rüşvet-Manipülasyon-Sahte Bayrak- Fonlama...bütün gücünüzle bozmaya çalıştığınız Birlik.
  Cevapla
 • DURSUN 2 hafta önce Şikayet Et
  Bu kaos abd ve AB nin eseridir dünyada karıştırmadığınız yer kalmadı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emekli promosyonlarında son gün 29 Şubat
Murat Kurum son anket sonuçlarını açıkladı! Dikkat çeken fark!