ABD'den İsrail'in sinsi planına ilk tepki: Hayal kırıklığına uğradık

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'in iki hafta içinde işgal altındaki Batı Şeria'da 3 bin 300'den fazla yasa dışı konut inşa planına, "Açıkçası bu duyurudan dolayı hayal kırıklığına uğradığımızı söylemem lazım." dedi.

GİRİŞ 23.02.2024 22:33 GÜNCELLEME 24.02.2024 10:16
Bu Habere 133 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Arjantin'i ziyareti sırasında mevkidaşı Diana Mondino ile ortak basın toplantısı düzenledi ve Orta Doğu gündemini değerlendirdi.

"HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK"

ABD'li Bakan, İsrail yönetiminin, işgal altındaki Batı Şeria'nın bazı bölgelerinde 3 bin 300'den fazla konut inşasına onay veren planını "hayal kırıklığı" sözleriyle karşıladı.

Blinken, "Yerleşim yerleri konusundaki haberleri gördük ve açıkçası bu duyurudan dolayı hayal kırıklığına uğradığımızı söylemem lazım. İster Cumhuriyetçi ister Demokrat ABD yönetimleri uzunca bir süredir yeni yerleşim yerlerinin barışa ulaşmada ters etkiye sahip olduğu görüşünde. Ayrıca bu yerleşim yerleri uluslararası hukuka da uygun değil." şeklinde konuştu.

İsrail hükümetinin, işgal altındaki Batı Şeria'nın Beytüllahim kenti yakınındaki Maale Adumim Yahudi yerleşim birimine 2 bin 350, Kedar'a yaklaşık 300, Efrat yasa dışı Yahudi yerleşim birimine ise 700 konut inşasını onaylamayı planladığı kamuoyuna yansımıştı.

"HABERLERİ GÖRDÜM AMA PLANI AÇIKÇASI GÖRMEDİM"

Öte yandan Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze'de savaş sonrasına ilişkin kabineye plan sunduğu yönündeki haberleri de değerlendirdi.

Blinken, "Haberleri gördüm ama planı açıkçası görmedim. Dolayısıyla detayları görene kadar değerlendirme hakkımı saklı tutuyorum. Gazze terörizm için platform olamaz. Bununla beraber Gazze'de hiçbir şekilde İsrail işgali olmamalı ve Gazze'nin yüz ölçümü daraltılmamalı." yorumunu yaptı.

Bölgede Gazze meselesiyle ilgili birçok ülke olduğunu ve bu ülkelerle yakın şekilde çalıştıklarını dile getiren Blinken, Gazze'nin geleceğiyle ilgili yol haritasının belirlenmesinde bu görüşmelerin de önemli olduğunu ifade etti.

NETANYAHU'NUN SAVAŞ SONRASI PLANI

İsrail Başbakanı Netanyahu dünkü kabine toplantısında hükümete sunduğu, Gazze'de saldırıların ardından izleyeceği yol haritası, "Gazze Şeridi'nin silahsızlandırılması, İsrail'in güvenlik için hareket özgürlüğünü koruması ve UNRWA'nın kapatılmasını" içeriyor.

Plana göre İsrail, Gazze Şeridi'nde ve işgal altındaki Batı Şeria'da güvenlik ve askeri konularda hareket özgürlüğünü elinde tutacak, Mısır-Gazze sınırında ABD'nin koordinasyonuyla tampon bölge oluşturarak "kaçakçılık girişimlerini" önleyecek.

Netanyahu'nun hükümete sunduğu yol haritasına göre, Gazze'nin sivil idaresi ise "yönetim becerisine sahip profesyoneller" tarafından gerçekleştirilecek; bu kişiler "terörü destekleyen devlet ve oluşumlara bağlı olmayacak", maaşlarını bunlardan almayacak.

İsrail ayrıca Ramallah merkezli uluslararası meşruiyete sahip Filistin yönetimini, "terörü desteklemekle" suçlayarak, yol haritasındaki bu maddeyle Gazze yönetiminden uzaklaştırmayı amaçladığına işaret ediyor.

KAYNAK: AA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 133
 • Hüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  Hayal kırıklığına uğradık kocaman yalan olduğunu tüm devletler biliyor. TürTürkiye'nin nukleer silahı yok, olsa idi bunu yapamazdınız. Adb rusya'ya cephe alır ama saldıramaz. Rusya okyanusa nükleer silah patlatsa abd deniz kenarinda tüm şehirleri yok olur. Aynı zamanda dünyanın balans ayarı bozulur ve dünyanın yörünge sistemi değişir, işte kıyamet o zaman başlar. Şaka değil gerçek.
  Cevapla
 • H Kılınç 1 ay önce Şikayet Et
  Ne demek Amerikan Rusya'ya saldıramaz Amerika NATO ve müttefikleri toplayıp Rusya'ya dolaylı yoldan saldırmıyor mu Amerika olmasaydı Ukrayna bir hafta içinde komple işgal edilirdi Amerika kapalı kapılar arkasında Rusya ile savaş halinde Amerika şeytani planlarını her zaman kullanır maşa varken elini yakmaz
  Cevapla
 • N,s 1 ay önce Şikayet Et
  İsrailin yaptiklarından Amerikanın haberi olmayacak yalan ama öyle bir gün gelecek ki israil amerikanın kabusu olacak inşallah
  Cevapla
 • Skut 1 ay önce Şikayet Et
  Yıllarca pkk ya destek vererek kırk yıldır masum halkımızı katlederken oynadığı rolün aynısı. Müttefik filan değil fırsat kolluyor.
  Cevapla
 • CAFER 1 ay önce Şikayet Et
  Günah çıkarmak için kiliseye git . Sahte beyanlarını sahte papazlara anlat. Başka kimseyi kandıramazsın.
  Cevapla
 • H Kılınç 1 ay önce Şikayet Et
  O Kafir Hristiyan değil ki kiliseye gitsin açıkça söyledi ya Yahudi olduğunu sinagoga gider ancak
  Cevapla
 • Zeki 1 ay önce Şikayet Et
  Eninde sonunda bu yaptıkları ABD nin ayağına dolanacak ve büyük hezimete ugrayacak. Dünyadaki guvenilirligi her geçen gün azalıyor. İsrail'i koşulsuz desteklemenin sonuclarını yaşayacak kaçışı yok. Bekleyelim ve görelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe üst üste ikinci kez Avrupa şampiyonu!
Cihat Yaycı’dan İsrail-İran geriliminde Türkiye’ye uyarı