İran ile Mısır'dan tarihi hamle! Anlaşma sağlandı! Yıllar sonra...

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile Tahran-Kahire ilişkilerinin normalleştirilmesi için gerekli adımların atılması konusunda mutabakata vardıklarını bildirdi.

İran ile Mısır'dan tarihi hamle! Anlaşma sağlandı! Yıllar sonra...
İran ile Mısır'dan tarihi hamle! Anlaşma sağlandı! Yıllar sonra...
GİRİŞ 27.02.2024 18:20 GÜNCELLEME 27.02.2024 18:22
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

İran devlet televizyonunun haberine göre, İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 55. Oturumu'na katılan Abdullahiyan, oturum aralarında Mısır Dışişleri Bakanı Şükri ile bir araya geldi.

Görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi veren Abdullahiyan, "Mısırlı mevkidaşım ile İran'ın Gazze'ye yardımının ulaştırılması, Gazze'deki insani konulara özel önem verilmesi ve Filistin'deki mevcut savaş ve soykırımın siyasi çözümü konusunda önemli görüşmelerde bulunduk." dedi.

'İŞLER İYİ YÖNDE İLERLİYOR'

Şükri ile Tahran-Kahire ilişkilerinin normalleştirilmesi için gerekli adımların atılması konusunda da mutabakata vardıklarını belirten Abdullahiyan, "İşler iyi yönde ilerliyor. İnşallah daha da ileri götürebiliriz. Yakın gelecekte adımlar atılacak." ifadelerini kullandı.1979'DA İLİŞKİLER KOPMUŞTU

İran ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkiler, 1979'da Kahire'nin İran'ın devrik Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'ye iltica hakkı tanıması ve İsrail ile Camp David Barış Anlaşması'nı imzalaması nedeniyle kopmuştu.

O tarihten bu yana iki ülke arasındaki ilişkiler genellikle düşük düzeyde kalmıştı.

İki ülke arasında 11 yıl sonra cumhurbaşkanları düzeyindeki ilk görüşmede İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Mısırlı mevkidaşı Abdulfettah es-Sisi, 11 Kasım 2023'te Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bir araya gelmişti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 34
 • hhüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  Elhamdülillah. İşte Amerikayı korkutan hamle !
  Cevapla
 • Koli 1 ay önce Şikayet Et
  İran münafıktır!!!!
  Cevapla
 • Fahri özcan 1 ay önce Şikayet Et
  Demekki o iranla mısır iliṣkilerin kopmasından bu yana Israile hizmet etmiṣ tabiki bu durup dururken olmaz siyonistlerin parmaĝı illâda vardır
  Cevapla
 • Cemal 1 ay önce Şikayet Et
  Bide Müslümanlar tüh sizin suratiniza yılardır konuşmuyorlar
  Cevapla
 • feraset 1 ay önce Şikayet Et
  Ama bundan sonra uyğulamanızı kaldıracak, yeni yerde de zaman zaman bu durumda da söz edecem
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ahmet Hakan: DEM Parti, kayyuma gel gel yapıyor
İstanbul'daki görüşme manşetlerde! Hangi gazete nasıl gördü?