Müslüman Amerikalılar, Biden'ın Michigan'daki ön seçimde kaybetmesini istiyor

ABD'nin Michigan eyaletindeki Müslüman ve Arap kökenli Amerikalılar, eyaletteki ön seçimlerde seçmenleri İsrail'in Gazze'ye saldırılarına desteği nedeniyle Başkan Joe Biden'ın kaybetmesi için "kararsız oy" kullanmaya çağırıyor.

GİRİŞ 27.02.2024 23:09 GÜNCELLEME 28.02.2024 09:38
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Temsilciler Meclisi'ndeki tek Filistinli Demokrat üye Rashida Tlaib, eyaletteki Müslüman toplumun Biden'a yönelik tepkilerini video mesajında paylaştı.

Seçmenleri Biden yönetiminin İsrail'e destek veren ve Gazze'de ateşkese karşı çıkan politikalarını protesto etmek için ön seçimlerde "kararsız oy" kullanmaya çağıran Tlaib, "Sesimizin daha gür çıkmasını istiyorsanız buraya gelin ve kararsız oy atın." ifadesini kullandı.

Söz konusu video, ön seçimlerde 10 bin "kararsız oya" ulaşmayı ve kasım ayındaki başkanlık seçiminde Biden'a bir uyarı mesajı göndermeyi amaçlayan "Michigan'ı Dinle" kampanyasının bir parçası olarak yayımlandı.

ABD'deki ön seçimlerde partilerin oy pusulalarında "kararsız oy" seçeneği bulunuyor. "Kararsız oy", seçmenin desteklediği partiye oy verdiğine, ancak listedeki adaylardan herhangi birini onaylamadığına işaret ediyor.

"BİDEN'İ GÖREVDEN ALMAK KONUSUNDA CİDDİYİZ"

Washington yönetiminin İsrail'in Gazze saldırılarına verdiği destek nedeniyle başlatılan "Abandon Biden" (Biden'ı terk et) kampanyasının öncüsü Filistin kökenli Khaled Tuurani, "Topluluğumuz Joe Biden'a soykırımı durdurması, Gazze'deki Filistinlilerin üzerine bomba yağdıran İsrail'i silahlandırmayı bırakması için pek çok mesaj göndermeye çalıştı. Ancak başkan bizi dinlemedi." diye konuştu.

"Soykırımdaki suç ortaklığı rolü" nedeniyle Biden'ı cezalandırmak istediklerini vurgulayan Tuurani, "Kararsız oy sadece bir mesaj. Kasım ayında seni (Biden) görevden almak konusunda gerçekten ciddi olduğumuzu bilsinler." dedi.

Tuurani, "Abondon Biden kampanyasıyla Joe Biden'ın seçimi kaybedeceğinden, tek dönemlik bir başkan olacağından ve kaybetmesinin her zaman Gazze'deki soykırımla ilişkilendirileceğinden emin olacağız." değerlendirmesini yaptı.

"TARİHİN, BİDEN'İN FİLİSTİNLİLERE YAPTIKLARI YÜZÜNDEN BAŞKANLIĞI KAYBETTİĞİNİ YAZMASINI İSTİYORUM"

Detroit İslam Merkezi'nden Filistin asıllı İmam İmran Salha ise önceden Biden'ın bir "ahlak timsali" olduğunu düşünmediğini ancak "bir Trump da olmadığını" değerlendirdiğini belirterek, "Ama şimdi gelinen noktada gerçek şu ki Donald Trump soykırım yapmadı. Başkan Joe Biden yaptı." ifadelerini kullandı.

Salha, 37 yaşındaki bir kadın akrabasının, kocası ve oğluyla köyüne giderken aracında vurularak öldürüldüğünü anlatarak, Biden'ın politikalarından kişisel olarak nasıl etkilendiğini söyledi.

İmran Salha, "Eğer Joe Biden'ın adının yazılı olduğu oy pusulasını imzalarsam, o oy pusulasını imzalamak için kullanacağım mürekkep, onun ve Gazze'deki 40 binden fazla masum sivilin kanından olacaktı." şeklinde konuştu.

Beyaz Saray'dan gelen üst düzey yetkililerle görüşme davetini reddettiğini aktaran Salha, "Tarihin, Başkan Joe Biden'ın Filistinlilere yaptıkları yüzünden başkanlığı kaybettiğini yazmasını istiyorum." dedi.

Salha, "Araplar, Müslümanlar, Hıristiyanlar, Yahudiler ve tüm vicdan sahibi insanlar olarak" bir sonraki başkanın kim olacağını seçme gücüne sahip olmadıklarının, ancak Filistin'i destekleyenlerin bir başkanı iktidardan edebilecek güce sahip olduklarını kanıtlayacaklarının altını çizdi.

İmran Salha, Biden'a seslenerek, "Biden, (İsrail Başbakanı) Binyamin Netanyahu'yu tatmin etmek için Amerikan demokrasisini yok etmeye değer miydi?" diye sordu.

"ARAP KÖKENLİ AMERİKALILARIN OYLARI HAFİFE ALINMAMALI"

Michigan'da yaşayan ve soy ismini vermek istemeyen Arap kökenli Amerikalı Rebecca da kararsız oy kullanmayı planladığını belirterek, "Arap kökenli Amerikalıların oyları artık hafife alınmamalı. Sesimizin gür ve net bir şekilde duyulacağını umuyoruz ve bu oylamayla Gazze'ye açık bir destek mesajı göndermeyi umuyoruz." diye konuştu.

Rebecca, sadece Arap kökenli Amerikalılarla değil diğer etnik gruplarla da birlikte çalıştıklarını ifade ederek, ateşkes mesajı verdiklerini vurguladı.

"Abandon Biden" kampanyasının aksine kendisinin şu an ön seçimlere odaklandığını dile getiren Rebecca, "Yine de gözümüzü kasım ayından ayırmamalıyız. Trump'ı tekrar görevde görme ihtimali, sadece Arap ya da Filistin kökenli Amerikalılar için değil, her türlü azınlık için dehşet verici bir durum." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 42
 • Eyvaaah ! 1 ay önce Şikayet Et
  Eyvah ! Durum kötü... Halbuki sn bidon, "sana F-16 verecem" diye reisin ağzına bir parmak bal çalmıştı, o da mı hayal oldu şimdi...?
  Cevapla
 • yusufcuk 1 ay önce Şikayet Et
  amerikada köşe başlarını yahudiler tutmuş cumhuriyetçiside demokratıda gelse yahudilerin istediklerini yapmak zorunda. amerika da oy kullanma oranı neden düşük ? çünkü kim gelirse gelsin yahudiler yönetir önce pentagon sonra para babaları lobiler sayesinde müslümanda üstünü başını yırtsın
  Cevapla
 • Ali aksoy 1 ay önce Şikayet Et
  Almanlarin,hepsini yok edemedigini geride kalanlara da dünyanin sahip çiktigi bir gerçek.Israil ogullarinin,gazzede yaptigi hayvancil davranişlarina birilerin yeter demesi için ,cesaret edemiyor.Evvelden jesus katili yahudi,şimdi 1. Ligte oynuyor...yahudi düşmanligini evirip çevirip,islam düşmanligina çevirdi,sokaga attigi kemikli eti,yiyip yahudi dostu oldu,hayret!
  Cevapla
 • İzmirli 1 ay önce Şikayet Et
  Allah (cc) kâfirlerin ölüsüne dirisine lanet etsin. Amiiiiiin.
  Cevapla
 • Talip Bey 1 ay önce Şikayet Et
  Saygıdeğer imam kardeşim, USA demek siyonizmin tacı olduğunu bilmiyor olamazsın ve asıl katilin ve soykırımının USA olduğunu bilmiyorsan üzülürüz... Amerika siyonizmin tacı olduğu gibi dünya soykırımlarının biricik aorumlusudur! Aşık mahsuni'nin " Amerika katıl katıl!" diyoruz..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmplant tedavisinde vida beynine sağlandı
'Türkiye' korkusu harekete geçirdi! 'Demir Kubbe' planı...