İngiltere'den 115 Filistinliyi katleden işgalci İsrail'e öfke dolu açıklama

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, işgalci İsrail'in dün Gazze'de insani yardım bekleyen 115 Filistinlinin ölümüne neden olan saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Derhal soruşturma başlatılmalı ve hesap sorulmalı" dedi.

GİRİŞ 01.03.2024 22:47 GÜNCELLEME 02.03.2024 14:38
Bu Habere 138 Yorum Yapılmış

Abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yönelik saldırılar 147. gününde artarak devam ediyor. Batı destekli işgalci İsrail ordusu ise her geçen saniye havadan, karadan ve denizden hedef gözetmeksizin soykırım suçu işliyor.

Geçtiğimiz gün Reşid Caddesi'ndeki Nablusi Kavşağı'nda insani yardım bekleyen Filistinlilere yönelik vahşet verici boyutta bir saldırı gerçekleşti. Dünyayı şok eden saldırıda açlığını dindirmek için bekleyen 112 Filistinli öldü, 760 Filistinliyse yaralandı.

"YARDIM KONVOYU BEKLEYENLERİN ÖLMESİ KORKUNÇTU"

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Dün Gazze'de yardım konvoyu bekleyenlerin ölmesi korkunçtu." ifadelerine yer verdi.

"DERHAL SORUŞTURMA BAŞLATILMALI VE HESAP SORULMALI"

"Derhal soruşturma başlatılmalı ve hesap sorulmalı. Bunun bir daha yaşanmaması gerekiyor." değerlendirmesini yapan Cameron, bölgeye yetersiz yardım malzemesi ulaştırıldığına dikkati çekti.

CAMERON'DAN "ACİL" ÇAĞRI

Cameron, Gazze'ye şubatta ulaştırılan yardım miktarının ocaktakinin yarısı olduğunun ve bunu kesinlikle kabul edilemez bulduklarının altını çizdi.

İsrail'in Gazze'dekilere yeterli insani yardımın ulaşmasını sağlama yükümlülüğü bulunduğuna vurgu yapan Cameron, şunları kaydetti:

"Çözülmesi gereken birkaç sorun tespit ettik. İsrail acilen daha fazla geçiş açmalı, bürokratik engelleri kaldırmalı, Gazze'deki yardım operasyonlarını etkinleştirmeli, sıradan Filistinlileri, sivil toplum kuruluşlarını, sağlık çalışanlarını ve yardım faaliyetlerinde bulunan diğer kişileri korumak için gerekli çatışmasızlık mekanizmasını oluşturmalıdır."

Çatışmalara insani ara verilmesinin önemine de işaret eden Cameron, bunun ihtiyaç malzemelerinin girişi ve esirlerin çıkışını sağlamanın tek yolu olduğunu ifade etti.

İNSANİ YARDIM BEKLEYEN FİLİSTİNLİLER BOMBALANDI: 115 ÖLÜ 760 YARALI

İsrail ordusu, Gazze kentinin güneyinde, Gazze Şeridi'ni kuzeyden güneye bağlayan Reşid Caddesi üzerindeki Nablusi Kavşağı'nda insani yardım bekleyen Filistinlileri dün bombalayarak ve ateş açarak hedef almış, saldırıda 115 Filistinli hayatını kaybetmiş, 760 Filistinli yaralanmıştı.

GAZZE'DEKİ HÜKÜMET: İŞGAL ORDUSU SOĞUKKANLILIKLA ÖLDÜRDÜ

Gazze'deki hükümetten yapılan açıklamada, İsrail'in insani yardım bekleyenlere yönelik saldırısının "kasıtlı ve planlı" olduğu vurgulanarak, "İşgal ordusu bu kişilerin, bölgeye insani yardım almak için geldiklerini biliyordu ancak onları soğukkanlılıkla öldürdü." ifadeleri kullanılmıştı.

İŞGALCİ İSRAİL'İN BAHANESİ

İsrail güvenlik kaynakları, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, yardım tırlarının etrafını saran Filistinlilerin tırların geçişini sağlayan İsrail askerlerine "tehdit oluşturacak biçimde yaklaştığını" savunurken, İsrail askerlerinin duruma ateş açarak karşılık verdiğini itiraf etmişti.

Kaynaklar, olayın soruşturulduğunu aktarırken İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Gazze sakinlerinin tırların etrafını sardığı ve yardımları yağmalamaya başladığı, bazı Filistinlilerin itiş-kakış ve izdihamda yaralandığı" iddia edilmişti.

GAZZE'DEKİ 2.3 MİLYON FİLİSTİNLİ SOYKIRIMA KURBAN GİDİYOR!

İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde büyük bir insani felaket yaşanıyor.

KAYNAK: AA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 138
 • xy01 1 ay önce Şikayet Et
  aslında israile ilk koşanlar cezalandırılmalı ingiltere başta
  Cevapla
 • Efe 1 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı nıce savaslar kazanmıstır ama karsısındakı asker dusman neyse onla savasmıstır sıvıl halka dokunmamıstır yıne insanlar gundelık hayatına devam etmıslerdır savasında ahlakı ve kuralı vardır insanlıgı yok edemezsınız işte en guzel örnek
  Cevapla
 • Ehli iman 1 ay önce Şikayet Et
  Bu peygamber katilllerinin neslini mübarek topraklardan geldikleri avrupaya sürmeli
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  E sonuç kınadılar iki güne unutulur
  Cevapla
 • bübü 1 ay önce Şikayet Et
  lan derhalimi kalmış 30 bin can gitmiş hala derhal diyorlar lafla peynir gemisi yürümez kardeş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li belediyelerde akraba kıyağı: Liyakate değil kan bağına bakılıyor
'Güneş enerjisi'ni kullanarak insanları böyle kandırdılar! 'Tosuncuk'tan daha beter'