Hamas resti çekti! Gazze şartlarında taviz yok

Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, İsrail'in Gazze'den tamamen çekilmesi ve yerinden edilenlerin özgürce dönmeleri konusunda bir tavizin söz konusu olmadığını belirterek, İsrail'in Gazze'de başarısız olduğunu vurguladı.

GİRİŞ 15.04.2024 22:58 GÜNCELLEME 16.04.2024 10:19
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

İşgal altındaki Filistin'in kurtuluş mücadelesi devam ediyor. Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, yaptığı yazılı açıklamada, Hamas'ın, ateşkes ve esir takası anlaşması konusundaki pozisyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"TAVİZ YOK"

İzzet er-Rişk, "İşgalin Gazze'den tamamen çekilmesi ve yerinden edilenlerin Gazze Şeridi'ndeki bölgelerine özgürce geri dönmesi konusunda taviz yok" ifadelerini kullandı.

SOYKIRIM SUÇLUSU İSRAİL'İN KİRLİ PLANI

Gazze'de daimi ateşkesin önemine vurgu yapan Rişk, şöyle devam etti:

"Halkımızın himayesi, şelale gibi akan kanın ve katliamların durmasının tek garantisi daimi ateşkestir. İşgalciler, geçici bir ateşkes anlaşması istiyor, böylece Gazze'deki esirlerini çıkaracak ve ardından Gazze Şeridi'ndeki soykırıma ve savaşa yeniden devam edecek."

NETANYAHU VE HÜKÜMETİ GAZZE'DE BAŞARISIZ OLDU

"Netanyahu ve hükümetinin güç kullanarak esirlerin serbest bırakılması çabaları başarısızlıkla sonuçlanmıştır." diyen Rişk, İsrail'in elinde Gazze'deki direniş ile gerçek bir anlaşma yapmaktan başka bir alternatifinin olmadığını vurguladı.

Rişk, işgal güçlerinin Gazze'de 6 aydan fazla bir süredir herhangi bir zaferinin söz konusu olmadığına dikkati çekerek, sivillerin hedef alınması ve kentteki hayata dair görüntülerinin tümü, bir galibiyetin öncülleri değil bir hezimetin göstergeleri olduğuna işaret etti.

"DÜNYA KAMUOYU, HALKIMIZIN VE HAKLI DAVASININ YANINDADIR"

Dünyadaki İsrail algısının durumuna ilişkin ilişkin de değerlendirmede bulunan Rişk, "İsrail artık istenmeyen durumdadır, dünya kamuoyu, halkımızın ve haklı davasının yanındadır." ifadelerini kullandı.

Hamas Hareketi, 8 Eylül'de İsrail ile ateşkese ilişkin aldığı teklifin cevabını geçen cumartesi günü Mısır ve Katar'a ilettiğini duyurmuştu.

Konuya ilişkin İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, Hamas'ın teslim ettiği cevabın olumsuz olduğu yönünde değerlendirme yapılmıştı.

KAYNAK: AA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 59
 • Hamas 1 ay önce Şikayet Et
  Katil İtsrail sonun yaklaşıyor ve destektekçilerinin de Dünyada küçük kıyamet kopacak bu katiller sürüsü derslerini alacak
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Değerli müslümanlar şüphesiz doğru Allahın izni olmadan hiç bir şey olmaz. Allah küfürlü savaşın mücadele edin demiş evde oturup mucize beklemeyin. Mucizeyi yapsaydı Bedirde, Uhud da ve Hendek savaşlarında Resulüne yapardı. Emretti savaşın dedi. israile ulaşamıyorsanız israilin büyük elçiliklerini basın diplomatlarını öldürün yurt dışına çıkan israilli yahudilere suikast düzenleyin
  Cevapla
 • AAA 1 ay önce Şikayet Et
  yaşasın insanlık yaşasın filistin kahrolsun tanrı tarafından lanetlenmiş yahudler ve iş birlicileri kaybedeceksın gazzne özgur gazzne bağımsız islam alemleri liderlerine de tanrı laneti üzerinle olsun korka herifler
  Cevapla
 • Gültepeli bjk 1 ay önce Şikayet Et
  Sakınha Allah'ın askerleri Hamas çünkü şuanda kuraan kitap Müslümanlık üstüne pazarlık yapıyor Haçlılar ve Siyonist katil abd ve israil Allah sizleri korusun inşallah özgür Filistin
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Allah nurunu tamamlayacaktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nevşin Mengü 'Sorun insanlarda' dedi çözüm yolunu anlattı: Köpekle anlaşmanın bir yolu var
ESK ve vatandaş geri adım attırdı: Kırmızı et zammında geri vites