WSJ: ABD, İsrail'e 1,3 milyar dolarlık yeni askeri desteğe hazırlanıyor

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, İsrail'e verdiği koşulsuz destekten dolayı eleştirilen Joe Biden yönetiminin, bu ülkeye yaklaşık 1,3 milyar dolarlık yeni bir silah satışına hazırlandığını iddia etti.

WSJ: ABD, İsrail'e 1,3 milyar dolarlık yeni askeri desteğe hazırlanıyor
WSJ: ABD, İsrail'e 1,3 milyar dolarlık yeni askeri desteğe hazırlanıyor
GİRİŞ 20.04.2024 04:22 GÜNCELLEME 20.04.2024 04:23
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

WSJ'nin ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, Washington'ın İsrail'e verdiği askeri desteği kesintisiz şekilde sürdürdüğüne vurgu yapıldı.

TOPLAM DEĞERİ 1,3 MİLYAR DOLAR

Haberde, Biden yönetiminin, toplam değeri 1,3 milyar doları bulan ve içinde tank mühimmatları, askeri araçlar ve havan toplarını barındıran yeni bir silah satışı paketine onay vermeye hazırlandığı aktarıldı.

Söz konusu satışın gerçekleşmesi halinde satışın 7 Ekim'den bu yana ABD'den İsrail'e verilen en büyük askeri desteklerden biri olarak kayıtlara geçeceği vurgulanan haberde, bunun ABD Kongresinde süreci devam eden 26 milyar dolarlık İsrail'e destek paketinin dışında olduğu bildirildi.

Haberde, söz konusu satışların, 700 milyon dolarlık 120 milimetre tank mühimmatı, 500 milyon dolarlık taktik araç ve yaklaşık 100 milyon dolarlık 120 milimetre havan topunu barındıracağı ifade edildi.

İlgili silahların üretimlerinin tamamlanıp İsrail'e teslim edilmesinin aylar alabileceği kaydedilen haberde, Biden yönetiminin silah satışına onay sürecini en hızlı şekilde işlettiğine dikkati çekildi.

KONGRE'DE İSRAİL'E DESTEK PAKETİ

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Ukrayna ve İsrail'e ayrı ayrı yardım yapılmasını öngören birbirinden bağımsız tasarılar hazırladıklarını duyururken, ABD Başkanı Joe Biden'dan dün tasarılara destek gelmişti.

Johnson, biri İsrail, diğeri Ukrayna ve diğeri de Tayvan'la ilgili yardımları içeren 3 ayrı tasarıyla ilgili detayları dün kamuoyu ile paylaşmıştı. Buna göre, İsrail'e 26 milyar dolarlık yeni bir destek paketi öngörülmüştü.

Tasarıların cumartesi günü Temsilciler Meclisi'nde görüşülmesi ve kabul edilmesi durumunda Senato'ya gönderilmesi bekleniyor. ABD Başkanı Biden, söz konusu tasarıları gelir gelmez imzalayacağını açıklamıştı.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 54
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  pis bunak,isgalci ortaklar soykırımcılar
  Cevapla
 • ORTADA 1 ay önce Şikayet Et
  Global Çete Terör-Terörist ve Kukla sever. Yerli-Milli adamlar ve Barış sevmez.
  Cevapla
 • Melek 1 ay önce Şikayet Et
  Abd ye amborgo konmali acilen tüm dünyadan.abd iki yüzlü ve bunlarin sebebi o.fosfor bombasi ver israele sonrada şaş okadar suclar işle sinrada BM masasunda özgürlük hak adalet isteyenlerin önünü kes abd artik bir terorist örgütü oldugunu göstere göstere suc isluyor
  Cevapla
 • Dikkat Dikkat 1 ay önce Şikayet Et
  Hıristiyanlar Yahudiler ortak paydada birleşiyor, İslam dünyası darmadağın. Birlik beraberlik olmadan bı çark böyle işler maalesef
  Cevapla
 • Dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  İran'a destek olmalıyız alçaklar bu topraklardan sürülmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
11 Haziran'ı işaret edip Türkiye'yi uyardı: Büyük oyun, engellenmezse çok geç olacak!
Gazze'de çıktığı çatı İsrail askerinin sonu oldu! 3 farklı gruptan İsrail'e ölümcül vuruş