İsrail Savunma Bakanı, karşılıklı esir takası mutabakat taslağını destekledi iddiası

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Savaş Kabinesi'ndeki oturumda, Mısır ile Katar arabuluculuğunda hazırlanan yeni ateşkes ve karşılıklı esir takası mutabakat taslağını savundu.

İsrail Savunma Bakanı, karşılıklı esir takası mutabakat taslağını destekledi iddiası
İsrail Savunma Bakanı, karşılıklı esir takası mutabakat taslağını destekledi iddiası
GİRİŞ 05.05.2024 23:25 GÜNCELLEME 05.05.2024 23:25
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

İsrail devlet televizyonu KAN'a göre Gallant, yeni ateşkes ve karşılıklı esir takası mutabakatının onaylandığı Savaş Kabinesi toplantısında kabine üyelerinin önünde Başbakan Binyamin Netanyahu'ya bakarak mutabakat lehinde sözler söyledi.

Konuşmasında esir takası müzakere mutabakatını savunan Gallant, Gazze'deki İsrailli esirlerin eve getirilmesi için mutabakata varılması gerektiğini ifade etti.

Savaş Kabinesi'nin tüm üyeleri tarafından desteklendiği bildirilen taslak, Netanyahu'nun çekincelerine rağmen onaylanmıştı.

Savaş Kabinesi toplantısının ardından yapılan genişletilmiş kabine toplantısında muhtemel bir sızmanın müzakerelere zarar verebileceği endişeyle taslağı kabine üyelerine sunmama kararı alınmıştı.

KAHİRE'DEKİ ESİR TAKASI GÖRÜŞMELERİ

Mısır ile Katar arabuluculuğunda hazırlanan yeni ateşkes ve karşılıklı esir takası mutabakatı, Kahire'de görüşülüyor. İsrail, Hamas'ın ateşkes teklifine yanıt vermeden Kahire'ye heyet göndermeyeceğini ve savaşı bitirmeyi kabul etmediğini açıklıyor.

Başta Netanyahu olmak üzere İsrail'deki üst düzey isimler, Gazze Şeridi'nin güneyinde en az bir kez zorla yerinden edilmiş, 1,5 milyon kadar Filistinlinin sığındığı Refah'a kara saldırısı düzenleyeceklerini uluslararası toplumdan gelen uyarılara rağmen yineliyor.

Hamas ise imzalanacak esir takası anlaşmasında Gazze'deki savaşın sona ereceği kalıcı ateşkes konusunda güvence talep ediyor.

İsrail makamlarına göre Gazze Şeridi'nde bazıları hayatta, bazıları ölü 130'dan fazla İsrailli esir bulunuyor.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürülen İsrailli esirlerin sayısının 70'i geçtiğini duyurmuştu. İsrailli esirlerin yakınları ve onların destekçileri, Refah'a düzenlenecek saldırının "esirlerin hayatını hiçe saymak anlamına geldiği" uyarısı yapıyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 24 binden fazlası kadın ve çocuk 34 bini aşkın Filistinli öldü. Gazze Şeridi'ndeki insani felaket ve yıkım karşısında İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda "soykırım" suçlamasıyla yargılanıyor.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 21
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  israil vatandaşları ülkeden sınırdışı edilsin bunların hepsi aynı zihniyet.
  Cevapla
 • Aktolga 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten Netanyahu veya başkası olsa savaş duracakmı hepsi senaryo. Onun işi bitti kendimizi geri çekelim o suçlu görünsün. Gazzeyide alalım Filistin’i bitirelim. Hatta ortadoğoyuda. Ülkemizde bile gözleri var yayınlanan zamanla haritaları öyle değilmi. Böl parçala taktiği Şebebi bu. Sığınmacıların yerinden edilme sebebi ülkemize sürülmesi oraların nüfusunu kırmak. Toprakları kolay yutmak
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  İsrail den turist de gelmesin.Vize var mı bilmiyorum.Vize verilmesin.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Amin amin
  Cevapla
 • Abdurrahman 1 ay önce Şikayet Et
  Allah'im görünmez ordularinla Filistinli kardeşlerimize yardım eyle Allah'im siyonist İsrailin ve yardimcilarinin Attıkları ateşlerin yüzkat fazlasini zalimlerin evlerine ordularına yönetimlerine yurtlarina fabrikalarına Ateş yağdır amin Allah'im amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de bulunan gizemli monolit şaşkınlığa sebep oldu
Yazlıkta fiyat artış şampiyonu belli oldu! İşte yazlık fiyatları...