Brezilya Dışişleri Bakanı Vieira Türkiye'ye geliyor

Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieria ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Fidan ile bir araya gelecek

Brezilya Dışişleri Bakanı Vieira Türkiye'ye geliyor
Brezilya Dışişleri Bakanı Vieira Türkiye'ye geliyor
GİRİŞ 11.06.2024 16:39 GÜNCELLEME 11.06.2024 16:39
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieria ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Fidan ile bir araya gelecek. Türkiye-Brezilya ilişkilerinin ele alınacağı görüşmede, başta Filistin-İsrail ve Ukrayna'daki gelişmeler olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeler ele alınacak.

TİCARET HACMİNDE HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Türkiye'nin Latin Amerika bölgesindeki en büyük ticaret ortağı olan Brezilya ile Türkiye'nin 2023 yılı sonu itibarıyla ticaret hacmini arttırmak ve ikili ticaret dengesini sağlamak Ankara'nın öncelikleri arasında. Yaklaşık 5 milyar dolar olan ticaret hacminin 10 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

Görüşmede, ticaret hacminin yakın gelecekte dengeli bir yapıya kavuşturularak artması için atılabilecek adımların değerlendirmesi bekleniyor. Görüşme kapsamında, Türkiye ve Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakere sürecinin tekrar başlatılmasında Brezilya'nın desteği talep edilecek. Birleşmiş Milletler ve G-20 gibi platformlarda atılabilecek adımların değerlendirileceği görüşmede; yatırımlar, kültür, turizm ve kalkınma gibi alanlarda işbirliğinin ilerletilmesi için yapılacak ortak çalışmalar da ele alınacak.

KAYNAK: DHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 2
  • Umut verici 1 hafta önce Şikayet Et
    Bizim gibi yükselen devletlerle işbirliğimizi genişletelim. NATO ve AB devletlerin çoğu bize düşmanlık güdüyor. BRICS ülkeleri ve Türk Devletleri teşkilatı umut verici.
    Cevapla
  • Das 1 hafta önce Şikayet Et
    Sayın vieria hoşgeldin diye cicekler askeri karşılama ile karsilanmali Brezilya dost ülke müttefik cok iyi karsilanmali
    Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD ve İran'ın adımları sabırları taşırdı! TSK'ya vur emri
Meteoroloji'den son dakika uyarısı: Dikkatli ve tedbirli olun!