ÖSYM branş sıralama 2022: KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans branş bazında sıralama yayımlandı!

ÖSYM KPSS branş bazında sıralamayı yayımlandı. KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans branş bazında sıralamalar merak ediliyor. 2022 KPSS branş sıralamaları ilanı sonrasında adaylar, ÖSYM AİS sistemine giriş yapıyor. Peki ÖSYM KPSS branş sıralaması nereden, nasıl görüntülenir?

ÖSYM branş sıralama 2022: KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans branş bazında sıralama yayımlandı!
ÖSYM branş sıralama 2022: KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans branş bazında sıralama yayımlandı!
GİRİŞ 26.01.2023 09:37 GÜNCELLEME 26.01.2023 09:37
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

KPSS branş sıralaması güncellendi. ÖSYM tarafından yapılan duyuruda 2022 KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaların güncellendi. Peki ÖSYM KPSS branş sıralaması nereden, nasıl görüntülenir?

KPSS BRANŞ SIRALAMASI NEREDEN, NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

Adaylar 2022 KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans, Lisans branş sıralamasını görüntülemek için ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle görüntüleyebilir.

2022 KPSS BRANŞ SIRALAMASINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

BRANŞ BAZINDA SIRALAMA NEDİR?

ÖSYM konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.
Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS ve e-Okul sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibariyle aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.
MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir."

BRANŞ BAZINDA SIRALAMANIN YERLEŞTİRMEYE ETKİSİ VAR MI?

Branş bazında sıralamanın yerleştirme işlemlerine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmet olup bunun dışında herhangi bir amaçla kullanılmamalıdır. Adayların, güncellenen branş bazında sıralamaları bu hususlar çerçevesinde incelemeleri gerekmektedir.

Nur Saydan Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Nur Saydan
YORUMLAR 4
 • haktan 1 yıl önce Şikayet Et
  3600 yanlış bir şey şimdi kimseyi memnun edemezsiniz bence tahsiline ve yaptığı işe göre seyyanen zam yapılsaydı daha iyi olurdu 3600 zaten maddi destek değil mi...
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Tıbbı sekreter sıralaması değişmemiş?
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizler ünivesiteyi bitirdik 1/4 indik ne oldu başkaları bizim durumumuzda olanlar 3600 verildi bize yok okudumda ne oldu hiç.
  Cevapla
 • ALP ARSLAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Okuma Değil OKUMAMAK TEŞVİK EDİLİYOR,MEMELEKETİMİZDE NE YAZIK Kİ.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Başörtüsünü yasaklayan Tacikistan yalnız değil! 'Örtü' yasağı her şekilde her yerde
A Milli Takım'a, Gazze'den yürek burkan destek! Enkaz altında...