Ankara ve İstanbul'da işler tersine döndü, üniversitelerin yüz yüze eğitimi için tarih verildi

Yeni tip koronavirüs salgınında Ankara'daki ani dalgalanma yatışırken, İstanbul'da artışa geçti. İstanbul'daki vaka sayısı Ankara'nın iki katına çıktı. İstanbul'un çevresindeki illeri de tetikleyeceği için aralık ayına kadar tüm önlemlere devam edilmesi planlanıyor. Öte yandan bazı uzmanlar, aralık ayından sonra üniversitelerin ikinci yarı yıl eğitimine okullarda devam edebileceği görüşünü dile getirdi.

Ankara ve İstanbul'da işler tersine döndü, üniversitelerin yüz yüze eğitimi için tarih verildi
Ankara ve İstanbul'da işler tersine döndü, üniversitelerin yüz yüze eğitimi için tarih verildi
GİRİŞ 13.10.2020 07:49 GÜNCELLEME 14.10.2020 06:54
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere hükümette yapılan toplantılarda, pandemide sonbahar-kış tablosu değerlendirildi.

 

Eylülün ilk 10 gününde Ankara'da yaşanan büyük dalgalanma durağana geçti. Ekimin ilk haftalarında İstanbul için öngörülen artış ise gerçekleşme aşamasında.

İSTANBUL, MARMARA'DAKİ DİĞER İLLERİ TETİKLEYEBİLİR

Geçen ay Ankara'daki artış İstanbul’un iki katıyken, son 10 gün içerisinde tam tersine döndü. İstanbul’daki vaka sayısı Ankara’nın iki katına çıktı. İstanbul'un Marmara bölgesindeki illeri tetikleme olasılığına karşı önlemlerin arttırılacağı belirtiliyor. İstanbul'da çalışıp çevre illerde yaşayan ya da tam tersi durumda olanlar nedeniyle geçirgenliğin yüksek olduğu, bu nedenle İstanbul'daki artışın, diğer illerde artışa neden olacağı kaydediliyor.

ÖNEMLERDE TAVİZ VERİLMEYECEK

İstanbul ve Marmara bölgesindeki pandemi yoğunluğunun aralık ayına kadar devam edeceği, bu nedenle de önlemlerde taviz verilmemesi gerektiği ifade ediliyor.

ÜNİVERSİTELER YÜZ YÜZE EĞİTİME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yapılan değerlendirmelerde, özellikle küçük yerleşim yerlerinde ilköğretimde eğitim konusunda sorun olmayacağı, dışardan giriş-çıkışlar olmadığı için köy, belde ve ilçelerdeki eğitimin pandeminin artışı sorunu yaratmayacağı belirtildi.

Büyük yerleşim yerlerinde ise sınıf azaltılarak, kontroller arttırılarak eğitime devam edilebileceği hesabı yapılıyor.

Bazı uzmanlar, aralık ayından sonra üniversitelerin ikinci yarı yıl eğitimine okullarda devam edebileceği görüşünü dile getiriyor.

UMUT YAZ AYLARINA KALDI

Yetkililer, bütün bunlar dikkate alındığında pandeminin yerinde kontrol edildiği döneme girildiği, büyük dalgalanmalar yaşanmadığı sürece bahar aylarına doğru, hem bağışıklıktaki artış hem de virüsün etkisinin azalmasıyla birlikte pandemide gerileme yaşanacağı görüşünde.

Olağanüstü gelişme olmazsa, yaz aylarında pandeminin sona ereceğini savunanlar bulunuyor.

DİĞER İLLER STABİL

Toplantılarda, İstanbul ve çevresi hariç tutulduğunda, Türkiye genelinde vaka sayısında düşüş ve durağanlık yaşandığı, ciddi bir hata yapılmaması durumunda kış aylarının bu düzeyde geçebileceği belirtildi.

Diğer illerde geçirgenlik bittiği için, kendi pandemisini kolay yöneteceği hesabı yapılıyor.

Özellikle geçtiğimiz mart-nisan aylarında getirilen kuralların, toplumun büyük bölümü tarafından kabul gördüğü, ihlal edenlerin ise denetimlerle kontrol altında tutulabileceği ifade ediliyor.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Zehra 11 ay önce Şikayet Et
  Uzaktan eğitimle devam etmeleri hem gençlerin sağlığı için hemde üniversitede çalışan personel için daha yararlı olacağı kanısindayim.Bütün avrupa ülkeleri uzakta eğitim veriyorda neden üniversiteyi açmayı düşünüyorlar anlamış değilim
  Cevapla
 • A-kartal 11 ay önce Şikayet Et
  YÖK çıldırmış olmalı
  Cevapla
 • Vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  Açın açın.İkokullarda Vakalar çıkmaya başladı. Üniversiteleride açın da o zaman görün.
  Cevapla
 • Arif 11 ay önce Şikayet Et
  Avrupa'da ingiltere, almanya üniversiteleri 2 hafta açık tuttu ve vaka patlamasını görünce tekrar ara verdiler(ingiltere de 7 bin mevcutlu tek üniversitede binin üzerinde vaka tespit edildi). İnşallah bizde ilkokul ve liselerden dolayı patlama olmaz. Okula gidenlerden ziyade ev ortamında olanlar asıl tehlikede olan kişiler.
  Cevapla
 • Kızıl Elma 11 ay önce Şikayet Et
  15 gün sonra vakalar Artarsa okulların açılmasının ne kadar yanlış oldugu görülecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener canlı yayında açıkladı: Ben aday değilim...
Selena Gomez'in başrolündeki dizide Türklere 'katliam' ve 'soykırım' suçlaması