Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Selçuk okullar için merak edilen tüm soruları yanıtladı..

Son dakika haberi: Bakan Ziya Selçuk, okullardaki yeni dönemle ilgili tüm ayrıntıları anlattı. Selçuk, şimdiye kadar sınavların bir kısmının yapıldığını ve bunların tamamının geçerli sayılacağını söyleyen Selçuk, yıl sonuna kadar stajların yapılmaması için karar alındığını duyurdu. Selçuk ayrıca uzaktan eğitim ve kreşler konusunda da önemli değerlendirmelerde bulundu. MEB ise anaokulları kararını açıkladı.

GİRİŞ 20.11.2020 12:39 GÜNCELLEME 20.11.2020 18:00
Bu Habere 110 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Koronavirüs tedbirleri arttı yüz yüze eğitime ara verildi. İkinci online eğitim nasıl olacak, okullar ne zaman açılacak, ertelenen sınavlar ne zaman yapılacak?

 

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullardaki yeni döneme ilişkin tüm ayrıntıları açıkladı..

Açıklamalardan satır başları:

 

 

Bu süreç dinamik bir süreç, verilere bakarak değerlendirme yapmamız gereken bir süreç. Biz öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sağlığını riske atacak bir durumda olmayız. Kararlarımızı da buna göre güncelliyoruz.

TAVSİYE KARARI

Okullarda günlük olarak izleme ve değerlendirme yaptık. Toplumdaki genel artış okullarımızı da riske sokma ihtimalini doğuruyor. Biz de Bilim Kurulu ile istişare ettik, bilimsel olarak bir tavsiye kararı çıktığı için böyle bir karar gelişti.

Nasıl bir dönüşüm değişim olacak buna bakılacak, öğretmenlerimizle eğitimlerimiz var onu sürdüreceğiz, ara değerlendirmeler var. Veriler bize hangi seçeneği gösteriyorsa onu seçeriz. Biz öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi tehlikeye atacak bir duruma sokmayız.

MEB'den anaokulları için son dakika kararı! Eğitim devam edecek

 

"DAHA ÖNCE YAPILAN SINAVLAR GEÇERLİ OLACAK"

Çocuklarımızın haftada bir gün sınava gitmeleri de doğru değil, bunun için sınavları erteledik. Daha önce yapılan sınavlar geçerli olacak. 4 Ocak'ta okullar açıldığında hangi hafta neler yapılacak bakacağız. Salgının seyri belli değil, bizim oluşturduğumuz senaryoyu paylaşmak doğru değil. Şimdi verilere baktığımızda yıl sonuna kadar stajların da yapılmaması gerektiği konusunda ortak bir kanaat oluştu, karar alındı.

KREŞLER VE ANAOKULLARI İÇİN KARAR

Bakanlığımız ile ilgili kurumlar arasında yapılan istişareler sonucunda resmi ve özel tüm anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitim yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.

Bu kapsamda okul öncesi eğitim kurumlarında; haftada 5 (beş) gün ve günde 6 (altı) etkinlik saati süreyle aralıksız yüz yüze eğitim yapılacak ve bir etkinlik saati 30 dakika olacak şekilde planlanacaktır.

UZAKTAN EĞİTİM DESTEKLERİ

Erişim sorunu sadece Türkiye'nin problemiymiş gibi algılanırsa doğru olmaz. California'da bile erişim sorunu var. Bütün dünya düşünüyor. Alt yapılar kolay kurulmuyor, kısa dönem çalışması değil. Biz marttan beri bu işi yapıyoruz. Bir kere 4 saatliğine bir sorun oldu. Dünyada öğretmenlerin ve öğrencilerin bu kadar yoğun kullandığı bir site var mı? Önümüzdeki süreçte biz de bir deneyim kazandık, alt yapımızı güçlendirmek için bir fırsatımız oldu. 

Video kütüphaneleri kurduk, her bir dersin videosunu oluşturalım ve çocuklar bunu izleyebilsinler. TRT Eba'ya da koyduk bu videoları. Akademik destek yazılımımız var, bu dünyada 3-4 ülkede var. Bütün bunları çocuklarımızın işini kolaylaştırmak için yaptık, çocuklarımızın sınavla ilgili içerikler konusunda yüklerini azaltmak için önümüzdeki hafta çocuklarımızın lehine çalışmalar yapılacak.

Bu sene öğrencilerimize ilk kez ders kitabı dışında da kaynak verdik, okullarımızda hazır elinde olmayanlar varsa oradan alabilirler.

EK DERS ÜCRETLERİ

Öğretmenlerin hepsine ek ders ücretleri verilecek.

YAZDIR
YORUMLAR 110
 • Ayşe nur 3 ay önce Şikayet Et
  Peki biz AOL ler düşünen yok bizim sınavı online yapın ne olur bakanım küçük çocukların var üstelik doğu bölgesinde hava şartları zor yardım edin online olsun
  Cevapla
 • Yakub 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım, milli eğitim diyoruz fakat halen öğretmenler atanıyor. Hani nerede Eğitmenler? Kendini eğitemeyenler öğretmen olmuş fayda yok. Yapmadığınız şeyleri ne söyler durursunuz
  Cevapla
 • Allah'ın abdi 3 ay önce Şikayet Et
  yks ve LGS ogrencilerine yasakları kaldırın bizleri mağdur etmeyin bu devletin geleceği biziz
  Cevapla
 • MEHMET 3 ay önce Şikayet Et
  Allah yar ve yardımcımız olsun bizim için mücadele eden çalışan sağlıkcılarımıza sonsuz teşekkür ederim Lütfen maske takın durumun vahametini görün artık
  Cevapla
 • Sarı kanarya 3 ay önce Şikayet Et
  Dershaneler açılıyor mu
  Cevapla
 • Ali 3 ay önce Şikayet Et
  hayir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Osta Asya Ülkesi Türk zırhlısını tercih etti! Arma 8×8'i test ettiler...
Kılıçdaroğlu'nun kardeşi: Ben de ağabeyimi HDP'den istiyorum