LGS sonuçları açıklandı! LGS tercih tarihleri ve yerleştirme sonuç tarihleri belli oldu

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamında 6 Haziran'da yapılan merkezi sınavın sonuçları "meb.gov.tr" adresinden açıklandı. LGS tercihleri 5-16 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek.

LGS sonuçları açıklandı! LGS tercih tarihleri ve yerleştirme sonuç tarihleri belli oldu
LGS sonuçları açıklandı! LGS tercih tarihleri ve yerleştirme sonuç tarihleri belli oldu
GİRİŞ 30.06.2021 13:38 GÜNCELLEME 30.06.2021 13:41
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: MEB, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da LGS sınav sonuçları ile "Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu"nu yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisinin 16'ncısı olan ve yürütücülüğünü Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in yaptığı raporda, öğrencilerin merkezi sınavdaki sonuçları ayrıntılı olarak incelendi, sınavdaki alt testlere ait dağılımlar değerlendirildi ve testin teknik özellikleri hakkında detaylı sonuçlara yer verildi.

LGS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığınca açıklanan 2021 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre, lise tercihleri 5-16 Temmuz tarihleri arasında yapılabilecek.

Bu yılki LGS merkezi ve yerel yerleştirmelerde, "8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı" kriteri kullanılmayacak.

LGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

LGS kılavuzuna göre, yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2021'de açıklanacak.

SINAVA KATILIM YÜZDE 83

Rapora göre, LGS kapsamında merkezi sınav 6 Haziran'da başarıyla uygulandı. Merkezi sınava 1 milyon 38 bin 492 öğrenci girdi ve katılım oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti.

2021 LGS'DE SORU İPTALİ YOK

LGS kapsamındaki merkezi sınavda öğrencilere farklı branşlardan toplam 90 soru soruldu. Saat 09.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil testleri uygulandı.

İkinci oturum saat 11.30'da başladı ve bu oturumda öğrenciler matematik ve fen bilimleri testlerini cevapladı. Merkezi sınavda yer alan sorulardan hiçbiri iptal edilmedi.

97 ÖĞRENCİ TAM PUAN ALDI

Sınava 36 farklı ilden katılan 97 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda öğrencilerin yüzde 5,61'i, 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı (yüzde 62,17) ise 200-299 oldu.

2021 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den adaylara flaş uyarı!2021 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den adaylara flaş uyarı!

DGS sınav yerleri ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarihi duyurdu! 2021 DGS sınav giriş belgesi...DGS sınav yerleri ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarihi duyurdu! 2021 DGS sınav giriş belgesi...

AÖL sınavları ne zaman, nasıl yapılacak? MEB'den kritik açıklama! 3. dönem sınavları...AÖL sınavları ne zaman, nasıl yapılacak? MEB'den kritik açıklama! 3. dönem sınavları...

KIZ ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI

Raporda, bazı kişisel ve ailevi özellikleri ile sınav performansları arasındaki ilişki hakkında sonuçlara da yer verildi. Elde edilen bulgular, 2018, 2019 ve 2020 yıllarındaki merkezi sınavlarda olduğu gibi 2021 yılında da kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduklarını gösterdi.

ANNE BABA EĞİTİM DÜZEYİ YÜKSEK ÖĞRENCİLER DAHA BAŞARILI

Yapılan diğer bir incelemede, öğrencilerin anne ve baba eğitim düzeyleri arttıkça sınav puanlarının da arttığı belirlendi.

Bu konuda yapılan diğer çalışmalarla tutarlı olan bu sonuç, velilerin eğitim düzeyleri ve dolayısıyla sosyoekonomik düzeylerindeki artışın öğrencilerin akademik performanslarındaki artışla ilişkili olduğunu gösterdi.

LGS SONUÇLARINA NASIL BAKILIR? 
Adaylar sınav sonuçlarına MEB’in internet adresinden ulaşabilecekler. Sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek. Resmi olarak tercih sürecinin 30 Haziran’da başlamasıyla birlikte https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden öğrenciler, tercihlerini okula gitmeden de bireysel olarak yapabilecek.

TERCİH SÜRECİYLE İLGİLİ BİLGİLER 
LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından MEB tarafından tercih kılavuzu ve takvimi de açıklanacak. LGS’ye giren öğrenciler “Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullara”, sınava girmeyenler ise “Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar” için tercih yapabilecek. Sınava katılmayanlara “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar” tercih ekranı açılmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, puanıyla bir okula giremeyen öğrenciyi sınavsız tercih ettiği yerleri dikkate alarak yerleştirecek. Bu noktada önemli olan adres olacak.

KAYIT SÜRECİ NASIL İŞLİYOR? 
Özel okullar 30 Haziran- 1 Temmuz arasında taban puan açıklıyorlar. 5 Temmuz itibariyle ön kayıt sürecini bitiriyorlar. 6 Temmuz’da kesin kayıt, 7 Temmuz’da yedek liste kesin kayıt dönemi başlıyor. Sonra tekrar ön kayıt dönemi yapıyorlar. Ardından da serbest kayıtlarla süreç tamamlanıyor. Özel okullara kayıt yapıldığı dönemde resmi okullar da kayıt toplayacaklar. Eğer öğrenci hak kazanıp bir okula kayıt yaptırmışsa resmi okullar için tercih ekranı açılmaz. Eğer resmi okula tercih yapmakta ısrarlıysa, gidip özel okuldan kaydını sildirmesi gerekiyor. Eğer tersi olmuşsa yani bir resmi okula kayıt için tercih yapmışsa bu sefer de özel okula kayıt yaptıramaz. Dolayısıyla resmi okuldan tercihini sildirmesi gerekir. Bakanlığının kayıt kılavuzunda bütün bu konular net bir şekilde ifade edilecek. Ancak bütün bu kayıt süreci 18 Temmuz gibi bitmiş olacak.  

 

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Hataylı 3 ay önce Şikayet Et
  Benim kızım devlet okulunda okuyor, her gün birlikte evde ders çalıştık 475,6765 puan aldı, özel ders almadı, etüt merkezine de gitmedi, herkes çocuğu ile ilgilensin başkalarını suçlamayı bıraksın.
  Cevapla
 • Recep Akça 3 ay önce Şikayet Et
  Kesin anne baba öğretmendir
  Cevapla
 • Ül 3 ay önce Şikayet Et
  Ee öğretmen olunca 500 puan cepte mi oluyor?
  Cevapla
 • Recep Akça 3 ay önce Şikayet Et
  Kesin anne baba öğretmendir
  Cevapla
 • İsmail 3 ay önce Şikayet Et
  zenginin çocugu kolejlerde okusun garibanin çocugu sürünsün .egitim sistemi sıfır .akademisyenler soruları hazırlıyormuş sanki devletin okulunda akademisyen hoca ders veriyor çıkan sorular aynı yazık bu millete böyle egitim sistemine
  Cevapla
 • Zeynep 3 ay önce Şikayet Et
  Her yerde mantarı gibi özel okullar türedi. Özellikle yapılan bir uygulama. Devlet okulları zaten bitik. Gerçi ne iyiki bu bitik diyorum?
  Cevapla
 • Ramazan 3 ay önce Şikayet Et
  Garibanin cocugu nasil basarili olacak dersaneye bile cocugu gonderemedik parasizliktan
  Cevapla
 • İsminiz 3 ay önce Şikayet Et
  bu sınav dersane sayesinde başarılı olunan bir sınav değil, öğrenci çalışırsa ve muhakeme yeteneği varsa başarılı olur.
  Cevapla
 • misafir 55 3 ay önce Şikayet Et
  çocukta akıl var mı yok mu sen onu söyle bana. Başarısızlığın bahanesi çok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Büyükelçilerin geri adımı Ermeni lobisini kızdırdı: F-16'ları vermeyin
ABD'nin geri adımı Kavala destekçilerini çıldırttı: Beceriksizler