Yurt dışında üniversite fırsatları

Tıptan mühendisliğe, işletmeden psikolojiye geniş bir yelpazede dilediğiniz bölümde okumanız için Türkiye’ye 2-4 saat uzaklıktaki Avrupa Birliği üyesi ülkeler, kapılarını Türk öğrenciler için açtı.

Yurt dışında üniversite fırsatları
Yurt dışında üniversite fırsatları
GİRİŞ 27.05.2011 17:39 GÜNCELLEME 27.05.2011 17:39
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Birçok ülkeden İngilizce eğitimi veren ve YÖK tarafından tanınan üniversiteler sizleri bekliyor.

Yurtdışında Üniversite Eğitimi konusunda sektörün en önemli şirketlerinden Abroad Academy Genel Müdürü Yiğit Ensar Erol ile “Yurtdışında Üniversite Eğitimi” konusunu görüştük.

ÖSYM’nin şifre skandallarından sonra öğrencilerin kuruma ve sınav sistemine güvenini kaybettiğini belirten Yiğit Ensar Erol, yurtdışında üniversite eğitimi almanın her zamankinden daha cazip olduğunu belirtti.

Polonya’da Üniversite Eğitimi

YÖK tarafından tanınan ve ülkemize uzaklığı sadece iki saat olan Avrupa Birliği üyesi Polonya Üniversiteleri disiplinli ve kaliteli eğitimleri ile tanınmaktadır. Yiğit Ensar Erol’un verdiği bilgiye göre bu üniversitelerde öğrenim görmek için sadece üniversite sınavını kazanmış olma şartı var.

Türkiye’de bir liseden mezun olup üniversite sınavında tercih yapabilen herkesin Polonya Üniversitelerinde öğrenim görebileceğini söyleyen Yiğit Ensar Erol, üniversitelerin eğitim dilinin İngilizce veya Lehçe olduğunu söyledi. Erol konu hakkında şu bilgileri verdi: “Polonya’ya üniversite eğitimi için gelen öğrenciler yazılı bir sınava tabi tutuluyorlar. İngilizcesi yetersiz öğrenciler özel kurslarda veya üniversitenin hazırlık sınıflarında alacakları dil eğitiminin ardından lisans eğitimine başlayabiliyorlar.

Gerek kampuste gerekse şehirde oldukça hareketli ve renkli, bol aktiviteli bir sosyal hayat sunan Polonya üniversitelerine her geçen gün daha çok Türk öğrenci ilgi gösteriyor.”

Erol, Polonya’da yaşam giderlerinin diğer Avrupa ülkelerine oranla çok daha düşük olduğunu da belirtti.

Polonya’da Türk Öğrencilerin En Çok Tercih Ettiği Üniversiteler ise şöyle; Lazarski Üniversitesi, Varşova Teknoloji Üniversitesi, Lodz Tıp Üniversitesi

Avusturya’da Üniversite Eğitimi Fırsatı!

Avusturya’da üniversite eğitimi alabilmek için LGS ve LYS’de benzer bir bölümü kazanılmış olması yeterli. Abroad Academy Genel Müdürü Yiğit Ensar Erol’un verdiği bilgiye göre; ayrıca bir sınava girmeye de gerek yok.

Eğer Türkiye’de şuan bir üniversitede okuyorsanız da Avusturya’daki üniversitelere sınavsız yerleşme hakkına sahipsiniz.

Eğitim masrafları kadar diğer yaşam giderlerinin de düşük olduğu Avusturya’da, aynı zamanda birçok Avrupa ülkesinde olmayan bir uygulama ile öğrencilere yasal part time çalışma izni verilmektedir. Böylece öğrenciler aylık 600-700 € maaşla part time çalışarak bütçelerine katkı sağlayabiliyorlar.

Aylık ortalama masrafların 500-700 € arasında değiştiği Avusturya’da üniversite eğitimi almak, ekonomik olarak daha cazip olmasının yanında, sahip olacağınız diploma ile Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye’de istediğiniz şirkette çalışabiliyor olacaksınız.

Avusturya üniversiteleri, öğrencilerine sunmuş olduğu eğitim kalitesi kadar, sahip olduğu alt yapısı, öğrencilerine sağladığı sosyal ve kültürel imkânlar ve özellikle de büyük ve gelişmiş kütüphaneleri ile ilgi toplamaktadır.

Avusturya’da Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteler: Viyana Üniversitesi, Viyana Teknik Üniversitesi, Graz Üniversitesi, Salzburg Üniversitesi

Avusturya ve Polonya ülkelerinde üniversite eğitim almak istediğinizde Abroad Academy tercihlerinize göre belirlediğiniz üniversitelere başvurularınızın yapılması, başvurularınızın takibi, ön kayıt işlemlerinizin tamamlanması, gerekli evrakların getirtilmesi gibi işlemlerin tümünü, 5 yıllık deneyim vermiş olduğu profesyonellikle sorunsuz bir şekilde sizin adınıza yapıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • bize heryer kadikoy 10 yıl önce Şikayet Et
    yurt disnda okul okyun da. bizim gibi denklik magduru olum bu yuksek ogretim kurumu varya oyle bi kurum okula basladin yil denklik veriri mezun oldun yil vermez ordada kaliveirisin devlet buyuklerine sesleniyorum binlerce turk genci denklik magduru bu yok e bi duzenleme getirin artik
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yunanistan'a askeri doping! F-35 ve milyonlarca dolar...Resmen onaylandı
Dünya devlerinin tercihi Türkiye oldu