Gül: YÖK'ün görevi ve rolü değişmeli

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) kuruluş dönemindeki Türkiye ile şimdiki Türkiye arasında çok farklar olduğunu belirtti..

Gül: YÖK'ün görevi ve rolü değişmeli
Gül: YÖK'ün görevi ve rolü değişmeli
GİRİŞ 28.05.2011 04:22 GÜNCELLEME 28.05.2011 04:22
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Gül, YÖK'ün görev ve rolünün değişmesi gerektiğini söyledi ve YÖK'ün yeniden yapılandırılması gerektiği hususunda toplumsal uzlaşı olduğunun da altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Gül, katıldığı Uluslararası Yükseköğretim Kongresi'nde üniversitelerin dünya sorunlarına duyarlı mezunlar yetiştirmesi gerektiğini ifade etti. Üniversitelerin küresel liderlik konusuna daha fazla odaklanması gerektiğini dile getiren Gül, "Üniversitenin bilimsel nitelikleri ve kalitelerinden asla ödün verilmemelidir. Üniversitenin esas iç işlevini ve fonksiyonunu zayıflatacak davranışlardan kaçınmak gerekiyor. Bu konuda her şeyi de devletten beklemek yetersiz. Üniversitelerimiz finansman açısından da bir çeşitlenmeye gitmelidir. Üniversitenin kaynaklarını çeşitlendirmek için toplumun yanı sıra devletin ilgili birimleriyle ve iş dünyasıyla kuracağı ilişkiler üniversitenin bağlarını güçlendirecektir." dedi.

YÖK'ün kuruluşu dönemindeki Türkiye ile şimdiki Türkiye arasında çok farklar bulunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı, YÖK'ün görev ve rolünün değişmesi gerektiğini ifade etti. YÖK'te zaman zaman bazı değişiklikler ve bazı düzenlemeler yapıldığını hatırlatırken, "Bunların yeterli olmadığı kanaatindeyim. YÖK kurulduğunda 27 üniversite vardı. Bugün bu sayı 160'ı geçmiştir. YÖK'ün artık yeniden yapılandırılması gerektiği hususunda geniş bir toplumsal uzlaşı söz konusu. Bu konuda yapılacak tartışmalara önem veriyorum. YÖK artık üniversiteleri kontrol altında tutmaya adanmış bir kurum olmaktan çıkmalı. Üniversiteler arasında koordinasyon sağlayan ve bunların performansını izleyen bir kurum olmalıdır." diye konuştu. Cumhurbaşkanı Gül, YÖK'ün icracı bir kurum olmaktan çıkıp, genel stratejileri belirleyen bir yapıya kavuşturulmasını önerdi.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • karincayazilim 10 yıl önce Şikayet Et
    haklı cumhurbaşkanımız.... yaş sınırını kaldırmaları çok iyi oldu hükümetin. düşene bir daha vurmaktı yaş sınırı... Şimdi bence formasyon vb.. durumlarda ki istenilen ortalama şartı kalkmalı.. kalkmalı çünkü üniversite öğrencisi karsta ortalama yapıyorken.. daha iyi ağır eğitim veren yerlerde sınıfı zor geçiyor sınıfın %75 . bu gerçekten çok adaletsiz bir yarış oluyor. bunu ben yaşadım bizzat. 2.90 geldim 1.88 ile kıt kınaat gidiyorum.. öğrendiklerime bakılırsa buna değer pişmanlık zerre kadar yok ama ilerde yüksek lisans yapacak olsam ortalamadan beni benden az bilenler geçecek, veya ben formasyon alamayacağım.. bu durum çok büyük bir haksızlık... cumhurbaşkanımdan ricam bu konuyu danışmanlarına araştırtsın.. Sadece şu verilen yeter bence ikna olmaya... TÜM geçiş yapan öğrencilerin geçiş notlarına ve geçtikleri yerdeki not ortalamasına bakılsın...
    Cevapla
  • cüneyt beyaz 10 yıl önce Şikayet Et
    yök. akp iktidara geldiğinde yökü kaldıracağım demişti erkan mumcu hüseyin çelik tvlerde bağırdılar yökü kaldıracağız diye sonra yök başkanlığına kendi adamlarını atadılar sustular tek başına iktidarsın dediğini yapmıyorsun ne ala memleket
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sergen Yalçın ile anlaşma sağlandı
Korkutan açıklama! Koronadan daha tehlikeli olabilir..