İnterpol'den şok rapor: 6 milyar kazandılar!

Suriye'deki insanlık dramının bir başka boyutu, İnterpol ve Europol'ün insan kaçakçıları raporunda ortaya çıktı.

İnterpol'den şok rapor: 6 milyar kazandılar!
İnterpol'den şok rapor: 6 milyar kazandılar!
GİRİŞ 17.05.2016 19:51 GÜNCELLEME 17.05.2016 19:51
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Uluslararası polis örgütleri Interpol ve Europol, insan kaçakçılarının, Avrupa'ya 1 milyona yakın sığınmacıyı geçirerek 5 ile 6 milyar dolar arasında kazanç elde ettiklerini açıkladı.

İki örgütün ortaklaşa hazırladığı rapora göre geçen yıl Avrupa Birliği ülkelerine giren sığınmacıların yüzde 90'ı insan kaçakçılarına para ödedi.

3 İLE 6 BİN EURO ARASINDA ÜCRET ALDILAR

Europol Direktörü Rob Wainwnight ve Interpol Genel Sekreteri Jürgen Stock'un sunuş yazılarıyla yayınlanan rapora göre insan kaçakçıları, sığınmacıları Avrupa'ya sokmak için geçiş başına 3,000 ile 6,000 euro arasında ücret aldı.

PARAYI BÖYLE AKLADILAR

Rapora göre kaçakçılık şebekeleri parayı aklamak için öncelikle sınır ötesine nakit olarak taşıyor, ardından otomobil galerileri, marketler, restoranlar ve taşımacılık şirketleri üzerinden aklıyorlar.

Raporda, "İnsan kaçakçılığı şebekelerinin temel yapısı rota üzerinde koordinasyonu sağlayan liderler, kişisel ilişkiler üzerinden faaliyetleri yöneten kişiler ve bunlara yardımcı olan fırsatçı alt düzey 'hızlandırıcı' kişilerden oluşuyor" denildi.

Rapora göre geçen yıl AB'ye giren göçmenlerin büyük bölümü Türkiye veya Libya'dan yola çıkarak deniz yoluyla Avrupa kıyılarına geldi, bundan sonra yola karadan devam etti. Halen yaklaşık 800,000 göçmenin AB'ye geçmek için Libya'da bekliyor.

ETİKETLER
suriye mülteci interpol
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • burhan 5 yıl önce Şikayet Et
    ne varsa avrupada
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dinamit yüklü bir konteyner denize düştü! Gemilere uyarı yapıldı
Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve asgari ücret mesajı