Samsung'u geride bırakan Apple zirveye çıktı

Geçen yılın son çeyreğinde 90,1 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Apple, dünyanın en fazla akıllı telefon satan şirketi oldu. Ekim-Aralık 2020 döneminde satışlarını yüzde 22 artıran Apple'ın pazar payı yüzde 23,4'e yükseldi.

Samsung'u geride bırakan Apple zirveye çıktı
Samsung'u geride bırakan Apple zirveye çıktı
GİRİŞ 11.02.2021 13:32 GÜNCELLEME 11.02.2021 13:33
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Küresel bazda 2020’nin son çeyreğinde 16 milyon daha çok akıllı telefon satılırken, Apple yüzde 23,4 pazar payı ile Samsung'u geçmeyi başardı. 

Uluslararası veri şirketi IDC tarafından yayınlanan araştırma verilerinden derlenen bilgiye göre, geçen yılın ekim-aralık döneminde küresel pazarda 385,9 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirildi.

Söz konusu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre 16 milyon adet daha çok akıllı telefon satılırken, LG, Vivo, Nokia ve Blackberry'in en fazla akıllı telefon satan şirketler sıralamasında gerilerde olması dikkati çekti.

Çin merkezli üreticiler öne çıktı

En çok satış yapan akıllı telefon markaları arasında Çinli üreticiler ön plana çıktı.

En çok satış yapan ilk 5 marka arasında, dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olan Huawei'nin yanı sıra Çinli Xiaomi ve Oppo markaları da bulunuyor.

Apple Samsung'u geride bıraktı

Son çeyrekte 90,1 milyon akıllı telefon satmayı başaran Apple, dünyanın en fazla akıllı telefon satıcısı sıralamasında Samsung'u geçti. Apple, son çeyrekte satışlarını yüzde 22 artırırken, pazar payı da yüzde 23,4 oldu. Apple, söz konusu dönemde iPhone 12’yi pazara sürmüştü.

Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung, ekim-kasım döneminde satışlarını yüzde 6,2 artırdı ve 73,9 milyon adet satış yaparak dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon satıcısı oldu. Samsung’un pazar payı ise yüzde 19,1 oldu.

Xiaomi pazar payını yükseltti

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi'nin son çeyrekte satışlarını yüzde 32 artırması dikkati çekti. Şirket 43,3 milyon adet satış yaparak üçüncü sırada yer aldı. Pazar payı da yüzde 11,2 oldu.

Diğer Çinli üretici Oppo ise söz konusu dönemde 33,8 milyon telefon satarken, yüzde 8,8 pazar payı ile dördüncü oldu.

Söz konusu dönemde diğer Çinli üretici Huawei, 32,3 milyon adet akıllı telefon satarak beşinci sırada yer aldı. Şirketin satışları 2020’nin son çeyreğinde 2019’nın aynı çeyreğine göre yüzde 42,4 azalırken, pazar payı yüzde 15,2’den yüzde 8,4’e geriledi.  

LG, Vivo, Nokia ve Blackberry gibi diğer akıllı telefon markalarının satışları ise 112,4 milyon adet olarak hesaplanırken, pazar payları yüzde 29,1 olarak tespit edildi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
TEKNOLOJİ
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • kore malı iyidir 8 ay önce Şikayet Et
  çin malı almayın .mazlumların hakkına girmeyin!!
  Cevapla
 • ramazan 8 ay önce Şikayet Et
  ıphone ne yaptı eski telefonlarını güncelleme adı altında yavaşlatan programlar yükleyerek kasıtlı olarak yavaşlatıp kullanılamaz yapıp yeni telefon sattı.. yaptı mı yaptı...kusura bakmayın da ben ıphone ye para verecek kadar aptal değilim...
  Cevapla
 • Ramazan37 8 ay önce Şikayet Et
  Samsung candır gerisi heyecandır.....
  Cevapla
 • NORVEÇli ALI 8 ay önce Şikayet Et
  Xiaomi yerli malımız gibi sayılır Türkiye fabrikasını kurdu oppo beraber bence xiaomi alma zamanı geldi
  Cevapla
 • ZINK 8 ay önce Şikayet Et
  rekabet edebilseydi de adam gibi arkadan vurmasaydı diğer şirketleri o zaman görseydik kim lider oluyordu piyasada..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan, Farasis Enerji CEO'su Kepler'i kabul etti
MHK'nin yeni başkanı Ferhat Gündoğdu oldu