Apple'dan Google'a IP engeli

Apple, iPhone’lar için iOS 14.5 güncellemesinin ilk beta sürümünü geçtiğimiz günlerde piyasaya sürmüştü. iOS 14.5 beta versiyonunda önemli bir özellik keşfedildi. Apple, yeni sürümde gizliliğe odaklanarak Google’ın IP adresinize erişimini kısıtlıyor.

Apple'dan Google'a IP engeli
Apple'dan Google'a IP engeli
GİRİŞ 16.02.2021 13:05 GÜNCELLEME 16.02.2021 13:12
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

iOS ve iPadOS işletim sistemlerinde Safari tarayıcısı, ziyaret edilen sitelerin şifrelerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi çalabilecek şüpheli bir sayfası olması durumunda sizi uyaran bir özelliğe sahip.

Apple’ın web sitesinde açıkladığı gibi, bu özelliğin çalışması için, “Safari, web sitesi adresinden hesaplanan bilgileri web sitesinin sahte olup olmadığını kontrol etmek için Google Güvenli Tarama’ya gönderebilir”.

Google'ın IP adreslerini toplamasını engelleyecek

Google, hangi siteyi ziyaret etmeye çalıştığınızı bilmese de, bu işlem sırasında IP adresinizi toplayabiliyor. Ancak Safari, “bilgi sızıntısı riskini sınırlamak için hizmeti Apple sunucuları aracılığıyla proxy” edeceğinden dolayı iOS 14.5′ten itibaren bu artık mümkün olmayacak.

Apple’da WebKit mühendisliği başkanı Maciej Kujalowicz, geçen hafta güncellemeyle ilgili bir makaleye yanıt veren tweet ile özelliği doğrulamıştı.

 

KAYNAK: SHİFTDELETE, HABER7
ETİKETLER
iphone TEKNOLOJİ
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Osman 3 ay önce Şikayet Et
  Güvenliyiz ama bilgileriniz elimizde yersen
  Cevapla
 • orhan 3 ay önce Şikayet Et
  fesat bu apple... google'a vermeyecek ama kendisi aslanlar gibi toplayacak..
  Cevapla
 • İslam 3 ay önce Şikayet Et
  Amerika ve inanmak!!!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Serdar Dursun resmen Fenerbahçe'de!
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan Fatih Altaylı'ya yalanlama