Ticari plaka sahipleri için İstanbul'da yeni dönem

Yeni sistemde, taksi, dolmuş minibüs ve umum servis araçlarına verilecek ticari plakaların sayısı, verilme usul ve esasları doğrultusunda satış işlemlerinde 'meslek' şartı aranacak.

Ticari plaka sahipleri için İstanbul'da yeni dönem
Ticari plaka sahipleri için İstanbul'da yeni dönem
GİRİŞ 19.10.2021 11:59 GÜNCELLEME 19.10.2021 17:45
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "Taksi plakası ağalığı bitecek. Gözünüz bizde olsun" sözleriyle duyurduğu yeni dönem başlıyor.

Taksi plakası tahsisi ile ilgili yeni sistem yürürlüğe giriyor. Buna göre, taksi plakası satışında 'Şoförlük Mesleği Geçim Kaynağı' şartı aranacak. Ayrıca İBB, esnaf odaları ve emniyet birimleri temsilcilerinden oluşturacağı komisyon ile mevcut taksi plaka sahipleriyle ilgili inceleme yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada; "İstanbullulara bir söz verdik. Taksi plakası ağalığı bitecek dedik. 16 milyon İstanbullu kazanacak, bir avuç plaka ağası kaybedecek. İBB kazanacak! Gözünüz bizde olsun" demişti.

İstanbul'un taksi sorununa çözüm arayışlarında UKOME’den yanıt alamayan İBB, taksi plakalarında denetlemeye gidiyor.

TAKSİ PLAKALARI SATIŞINDA SIKI DENETİM

86/10553 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla; vatandaşın ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere toplu taşımacılığın geliştirilmesi ve disiplin altına alınması, korsan taşımacılığın önlenmesi ve fiilen çalışmakta olan şoför esnafının haklarının korunması maksadıyla taksi, dolmuş minibüs ve umum servis araçlarına verilecek ticari plakaların sayısı, verilme usul ve esasları doğrultusunda satış işlemlerinde 'meslek' şartı aranacak.

Mevcut taksi plaka sahipleri, plaka satışını yaparken, alıcının da 'Şoförlük Mesleğini Geçim Kaynağı Olarak Seçmiş' olmasına bakılacak. Buna göre alıcının tek geçim kaynağının 'şoförlük' olduğunu ispatlaması gerekiyor. Ticari plaka tahsis belgesi başvurularında, beyanında ‘şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğini belgelemesi gerekecek. Bu belgelerde de ilgili resmi kurum onayı aranacak.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Ticari Plaka Tahsis Belgesi başvurularında; İBB’ye verilmek üzere plaka edinmek isteyen kişiye ait E-Devlet üzerinden elde edilmiş ve karekod/barkod ile doğrulanabilecek şekilde ‘Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulaması’, ‘SGK’ya Tabi İşyeri Kaydı ve Sigortalılıktan Kaynaklı Borç Bilgisi Sorgulaması’ ‘Araçlarım Sorgulaması’ talep edilecek. İlgili belgelerle doğrulamanın yeterli görülmediği hallerde vergi dairesi veya benzeri kurumlardan da ilave belge talep edilecek.

TİCARİ PLAKALARIN TEK SAHİBİ OLACAK

Ticari plaka alımında çoklu hisselere bölünmesi de ortadan kalkıyor. Denetimler kapsamında araç sahiplerine ulaşılması gereken durumlarda da sıkıntılar yaşanmasından dolayı kanuni zorunluluklar dışında (veraset, mahkeme kararları vs.) ticari bir plaka mevcut hisse oranından daha küçük paylara bölünerek satılamayacak.

Ticari plakaların yüzde 1, yüzde 2 vb. hisseler veya 1/16 ya kadar (Bijon hisse adı altında) satılması nedeniyle, (daha önce hisseli halde satılan plakanın hisseli şeklinde satışı dâhil) olup yalnızca hissedarlar arası yüzde 100 hisse tamamlamaya yönelik satışlar yapılabilecek.

KOMİSYON KURULACAK

Mevcutta taksi, taksi dolmuş veya minibüs plaka sahiplerinin ‘Şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğine’ dair Bakanlar Kurulu kararı veya 5216 sayılı Kanun kapsamında, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile esnaf odalarının katılımıyla çalışma komisyonu kurulacak. Bu komisyon taksi plaka sahiplerinin mevcut şartlara uygun olup olmadığını denetleyecek. Şartları taşımayan ticari plakaların ruhsatlarını askıya alabilecek.

UKOME'DE 5000 TAKSİ TALEBİ

Her ay gerçekleşen ve bu ay 28 Ekim'de yapılması planlanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında İBB’nin daha önce de sunduğu İstanbul’a 5000 taksi talebi yine gündeme gelecek. Daha önce dokuz defa UKOME’de reddedilen teklif onuncu kez oylamaya sunulacak.

YORUMLAR 11
 • İsm@il 1 ay önce Şikayet Et
  Hadi taksı plakasına şoforluk gecım kaynagı arıyorsun sen ibb yı yonetecek bir vasıfa layık degılsın o nasıl olacak
  Cevapla
 • İsm@il 1 ay önce Şikayet Et
  Kesin o meslek sahıpleri yuksek lisans yapmış hırsızlar cıkar.Bi indiremedin peşkeş cekemedin be eko plaka paralarını
  Cevapla
 • YaşaR 1 ay önce Şikayet Et
  Bütün dert 5000 plaka kime vereceği malum,taksicilere cezai işlem aracı trafikten men hatasına göre bir ay üç ay bu iş biter.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Ağa babası katil başkanın dan emir almıştır hangi PKK liya verecek o da bellidir herhalde adam Atatürk’ün it leri diye hakaret ediyor ama bunlar o kadar gebe ki yine etek öpmeye gidiyor İstanbul’a gelmiş geçmiş en çapsız basiretsiz inşallah İstanbulu batırmadan geberir gider bu nu reyise alternatif diyor lar acaba tırnağı ola bilir mi
  Cevapla
 • Istanbul 1 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru karar plakalar ranta dönüsmuş otocenterde üç tane galerici istanbulu idare ediyor yazık günah kan emiyorlar hükümetin acil 5bin plaka çıkarması lazim çok acil vatandaş olarak saatlerce taksi bekliyoruz muhakkak seçimden önce çıkarması lazım çünkü milyonlar mağdur oluyor böyle tucaret olmaz doktoru almıs kiraya vermis sanatçısı almancisı topçusu bu nedir allah aşkına acil çogaltın plakayı sayın hükümet çünkü vatandaşın tepkisiyle karşilasmayin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Benzine 58 kuruş indirim! Akaryakıta 2 TL'yi bulacak indirim yolda
Renault'dan Türkiye'ye özel plan! Kararını açıkladı