Resmen onaylandı! iPhone dahil tüm akıllı telefonlar yalnızca USB Type-C ile şarj olacak

Avrupa Parlamentosu (AP), USB Type-C'nin elektronik cihazlarda standart şarj girişi olmasını öngören tasarıyı onayladı.

Resmen onaylandı! iPhone dahil tüm akıllı telefonlar yalnızca USB Type-C ile şarj olacak
Resmen onaylandı! iPhone dahil tüm akıllı telefonlar yalnızca USB Type-C ile şarj olacak
GİRİŞ 04.10.2022 14:43 GÜNCELLEME 04.10.2022 15:05
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Avrupa Parlamentosu (AP), 2024 bitimine kadar üye ülkelerde satılan akıllı telefon, tablet ve kamera gibi elektronik cihazlarda USB Type-C şarj girişi kullanılmasını zorunlu hale getirecek yasal düzenlemeyi onayladı.

Strazburg'da gerçekleştirilen AP Genel Kurul oturumunda, çeşitli elektronik cihazların USB Type-C, Micro USB ve Lightning gibi farklı şarj girişlerini standart hale getirmeyi ve elektronik atıkları azaltmayı amaçlayan yasa tasarısı görüşüldü.

Avrupa Birliği'nin Type-C kararı sonrası merak edilen soru: Type-C mi yoksa Lightning mi?Avrupa Birliği'nin Type-C kararı sonrası merak edilen soru: Type-C mi yoksa Lightning mi?

AP milletvekilleri, akıllı telefonlara tek tip şarj getirecek tasarıyı 602 "evet”, 13 "hayır" oyla kabul etti. Yasaya göre, USB Type-C taşınabilir elektronik cihazlarda yeni standart şarj girişi olacak.

Bu kararla birlikte Türkiye'de de Apple dahil birçok markanın akıllı telefonlarını USB Type-C girişiyle piyasaya sürmesi bekleniyor.

DÜZENLEME DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARI DA KAPSAYACAK

2024 yılı sonuna kadar bütün yeni akıllı telefon, tablet, dijital kamera kulaklık, taşınabilir video oyun konsolu, hoparlör, klavye gibi cihazlarda USB Type-C şarj girişi yer alacak. Böylece tek bir şarj cihazı çeşitli elektronik cihazlarda kullanılabilecek.

Tüketiciler, her yeni cihazları için kablo ve şarj aleti satın almak zorunda olmayacak. Mevcut kablo ve şarj aletleri çeşitli cihazlarda kullanılabilecek. Cihazların hızlı şarj sistemleri de uyumlu hale getirilecek.

Düzenleme 2026 yılı ilkbaharında dizüstü bilgisayarları da kapsayacak biçimde genişleyecek. Söz konusu uygulamayla elektronik atıkların azaltılması hedefleniyor.

Yasa, AB Konseyi tarafından resmen onaylandıktan sonra AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

 

KAYNAK: AA
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 16
 • Tek 1 ay önce Şikayet Et
  Bir de yaz saat için adım atsalar saatleri ileri geriye almaktan yorulduk her yıl ileri geri mı alınır saat bu devir de
  Cevapla
 • tek 1 ay önce Şikayet Et
  Hasan zaten bende turkiye icin demedim avrupa icin dedim de yine avrupa ileri geri alinmasi bazen turkiye de sorun oluyor tv bakar iken arada iki saat oyniyor yazin o zaman cok sey dengesi oluyor tam alisir iken cok seye bu sefer 1 saat fark oluyor sadece turkiye yasak dunya ile bagi olamayan icin zaten ønemli degil
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Sanırım Türkiye de yaşamıyorsun. O dediğin buralarda kalmadı artık.
  Cevapla
 • tepki 1 ay önce Şikayet Et
  cok gec kaldilar usa olan seylere emir veremiyorlar bu sistem zaten bir kac yildir var usa mali uymiyor idi bu sefer kablosu cep cikarip baska sistem satar dunya zarar verme ustasi cepleri boza virus gønderir gunceleme vermez onun icin dunya butun ceplere on yil gunceleme zorumlu yapacak son satilma tarinden sonra on yil olacak o kadar cep tab var gunceleme yok zaman ile sorun cikiyor adam gibi herkes son gunceleme ver iki uc yil daha gider
  Cevapla
 • Gsm 1 ay önce Şikayet Et
  Bence bilgisizlik bilgiyle övünme ile başlar cehalet ise bilgiyi başkasını hor görmeyle başlar.
  Cevapla
 • MSG 1 ay önce Şikayet Et
  Yorumun baştan aşağı bilgisizlikle dolu... Tip C hem veri hızı hem de sağlamlık açısından çok daha verimlidir.Aynı zamanda da tasarruf amaçlanmaktadır.. CAHİLLİĞE AÇILAN KAPI BİLGİSİZLİKTİR..!?
  Cevapla
 • Tek 1 ay önce Şikayet Et
  Diğer taraf da değişik giriş allah tan çin malı var ordan alıyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan büyüme mesajı
İslam Memiş'ten ezber bozan açıklama: İki metal yükselişe dahil olur