iPhone satışları yavaşladı... Apple 2016'dan bu yana en sert düşüşü yaşıyor!

Apple, iPhone satışlarının yavaşlamasıyla 2016'dan bu yana en büyük üçüncü çeyrek gelir düşüşüne doğru ilerliyor. ABD'li şirket toplam çeyrek gelirinde yüzde 1,6'lık bir düşüş yaşıyor.

iPhone satışları yavaşladı... Apple 2016'dan bu yana en sert düşüşü yaşıyor!
iPhone satışları yavaşladı... Apple 2016'dan bu yana en sert düşüşü yaşıyor!
GİRİŞ 02.08.2023 15:21 GÜNCELLEME 02.08.2023 15:58
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Refinitiv'e göre, dünyanın en değerli firması Perşembe günü Büyük Teknoloji kazançlarını tamamlayacak ve toplam çeyrek gelirinde %1,6'lık bir düşüşle 2016'dan bu yana üçüncü çeyrek gelirindeki en sert düşüşü yaşayacak.

Visible Alpha'nın anketine katılan 24 analiste göre iPhone satışları bu dönemde %2'den fazla düşerken, bir yıl önceki %3'e yakın artış ve Mart ayında sona eren çeyrekte %1,5'lik yükseliş kaydedildi.

TECHnalysis Research'ün kurucusu Bob O'Donnell, "Apple genel makroekonomik trendlere karşı bağışık değil ve bir süre daha (akıllı telefon sektörünün) hızını belirlemeye devam edecek," dedi.

APPLE'IN GELİRLERİNİ ARTIRMASI İPHONE 15 VE YAPAY ZEKAYA BAĞLI

Önümüzdeki ay piyasaya çıkması beklenen ve bazı modellerinde evrensel olarak daha çok kabul gören USB-C bağlantı noktasını kullanacak olan yeni iPhone 15 ile ilgili ayrıntılar sayesinde iPhone satışlarının Temmuz-Eylül çeyreğinde küçük bir artış gösterebileceğini söyleyen analistler, bu dönem için karışık bir sonuç tablosu öngörüyor.

Reuters'in aktardığı bilgilere göre, Apple geleneksel olarak üç aylık görünüm sunmuyor, ancak analistler şirketin gelecek ürünlerini geliştirmek için yapay zekayı nasıl kullandığını ayrıntılı olarak açıklamasını bekliyor.

Well Fargo analistleri bir araştırma notunda, "Apple'ın yapay zeka hedeflerine ilişkin güncellenmiş yorumlarının odak noktası olmasını bekliyoruz," dedi ve teknolojiyle ilgili herhangi bir yorumun hisseyi artırabileceğini ekledi.

IPHONE SATIŞLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

Analistler, iPhone satışlarındaki zayıflığın büyük kısmının, gelirin %6 düşeceği Amerika kıtasından kaynaklanmasının beklendiğini söyledi. Apple'ın üçüncü en büyük pazarı olan Çin'deki satışların, şirketin ülkedeki Android rakiplerinden daha iyi performans göstermesine rağmen, dengesiz ekonomik toparlanma nedeniyle yatay seyretmesi bekleniyor.

Pazar araştırma firması International Data Corp'a göre, Çin'e yapılan toplam akıllı telefon sevkiyatı ikinci çeyrekte %2,1 azaldı.

Refinitiv verilerine göre Mac ve iPad satışlarının sırasıyla %10,6 ve %11,2 oranında düşmesi bekleniyor.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 15
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  telefona servet istemeye başladılar
  Cevapla
 • yazı/yorum 8 ay önce Şikayet Et
  Huawei nin önünü kesmek de yaramadı. xiaomi ye el atın, ardından Samsung a. belki satışlar düzelir. takoz cihazlara rağbet artar. İPhone 15 te always on display olacakmış, :))) yıllardır Samsung da var. hatta nokialarda bile vardı.
  Cevapla
 • 1071 8 ay önce Şikayet Et
  Adamlar sadece Türkiye’de 2 ayda 4 kez zam yaptı ama başımızdakiler ve bakanlık ses çıkarmadı almayanda bu sene iki kez zam yaptı bakanlık satışını yasakladı zammı geri almak zorunda kaldı geçen yıl 17 bine sattığı telefon şuan 62 bin tl ama dünyanın hiç bir yerinde zam yapamadı Türkiye hariç
  Cevapla
 • misafir 8 ay önce Şikayet Et
  amma çok düşüş yaşamış. %1.6..
  Cevapla
 • Nuri er 8 ay önce Şikayet Et
  Herkes bütçesine göre telefon alsa iPhone daha ucuz olur.Askeri üçretli 30-35. 000 liralık iPhone alıyor 80000 bin lira olmuş yine halk telefon kuyruğuna giriyor. Ondan sonra iPhone elbette pahalı olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yalanlara tepki gösterip borçları açıkladı! 20 günde 2 milyar TL harcamadıysanız...
Barbados, Filistin'i devlet olarak tanıdı