Uzlaşma sağlandı: Google, 700 milyon dolar ödeyecek!

Google'ın, arama motoru şirketine yönelik rekabet davalarından birini çözmek amacıyla 700 milyon dolar ödemeyi ve uygulama mağazasında bazı değişiklikler yapmayı kabul etti.

Uzlaşma sağlandı: Google, 700 milyon dolar ödeyecek!
Uzlaşma sağlandı: Google, 700 milyon dolar ödeyecek!
GİRİŞ 19.12.2023 11:55 GÜNCELLEME 19.12.2023 11:56

Google, San Francisco federal mahkemesinde açıklanan ABD eyaletleri ve tüketiciler ile antitröst anlaşmasının şartlarına göre 700 milyon dolar ödemeyi ve Play uygulama mağazasında daha fazla rekabete izin vermeyi kabul etti.

Şirketten yapılan açıklamada, Google'ın tüketiciler için bir uzlaşma fonuna 630 milyon dolar ve eyaletler tarafından kullanılacak bir fona 70 milyon dolar ödeyeceği belirtildi.

Google, Android cihazlarda uygulamaların dağıtımına getirilen hukuka aykırı kısıtlamalar ve uygulama içi işlemler için gereksiz ücretler yoluyla tüketicileri aşırı ücretlendirmekle suçlandı. Google yanlış yaptığını kabul etmedi.

ANLAŞMA İÇİN HALEN BİR YARGICIN NİHAİ ONAYI GEREKMEKTEDIR

Baş davacı Utah ve diğer eyaletler anlaşmayı eylül ayında duyurdular, ancak Google'ın "Fortnite" yapımcısı Epic Games ile ilgili davası öncesinde şartlar gizli tutuldu.

Anlaşmanın bir parçası olarak Google, kullanıcıların uygulamaları doğrudan geliştiricilerden indirebilmelerini kolaylaştıracağını söyledi.

Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İşte Ali Koç'un yeni yönetim kurulu listesi! Sürpriz isimler var...
Eski belediye başkan yardımcısı, 12. kattan düşerek hayatını kaybetti