Apple'a 500 milyon euro "müzik" cezası!

Apple, müzik uygulamaları konusunda rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Avrupa Birliği’nden 500 milyon euro’luk bir ceza alabilir.

Apple'a 500 milyon euro "müzik" cezası!
Apple'a 500 milyon euro "müzik" cezası!
GİRİŞ 18.02.2024 15:59 GÜNCELLEME 18.02.2024 16:00

Avrupa Komisyonu'nun Apple'ın kendi platformunu rakiplerinin hizmetleri karşısında kayırmak için kullanıp kullanmadığına ilişkin antitröst soruşturmasında karar vardığı bildirildi.

Financial Times'ın haberine göre Brüksel, müzik yayın hizmetlerine erişim konusunda AB yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle teknoloji devi Apple'a ilk kez para cezası kesecek.

Avrupa Birliği'nin 500 milyon euro civarındaki cezayı önümüzdeki ayın başlarında açıklaması bekleniyor.

SPOTIFY ŞİKAYET İÇİN HAREKETE GEÇMİŞTİ

Spotify'ın şikayeti üzerine AB, 2021 yılında Apple'ı müzik akışı uygulamalarında hakim konumunu kötüye kullanmakla suçlamış ve geçen yıl soruşturmanın kapsamını daraltmıştı. Spotify, ilk resmi şikayetini 2019 yılında gerçekleştirmişti.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi AB Komisyonu'nda bulunuyor.

AB'DEN APPLE'A İLK REKABET CEZASI

Apple'ın müzik uygulamalarına daha düşük fiyatlarla abonelik seçenekleri hakkında bilgilendirmeyi ve tercihi engelleyen sözleşme kısıtlamaları dayattığı iddia edilmişti.

Dava hakkında bilgi sahibi olan kişilerin FT'ye verdiği bilgiye göre Komisyon, Apple'ın eylemlerinin yasadışı olduğuna karar verecek.

Apple, daha önce AB tarafından antitröst ihlalleri nedeniyle hiç para cezasına çarptırılmamıştı.

Şirket, 2020 yılında rekabet davası kapsamında Fransa'da 1,1 milyar euro para cezasına çarptırılmış ancak itiraz sonrası bu rakam 372 milyon euroya indirilmişti.

KAYNAK: NTV
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Tek başına 20 yıldır izinsiz çalışıyor! Dokunduğu milyon dolarlık oluyor
İkinci el otomobilde sonbahar umudu - Gazete manşetleri