iOS 18, iPhone tarihindeki en büyük güncelleme olacak!

Yayınlanan rapora göre Apple'ın iOS 18'i iPhone tarihindeki 'en büyük' yazılım güncellemesi olabilir. Güncellemeyle birlikte yeni gelecek iPhone'ların yapay zekaya sahip olacağı belirtildi.

iOS 18, iPhone tarihindeki en büyük güncelleme olacak!
iOS 18, iPhone tarihindeki en büyük güncelleme olacak!
GİRİŞ 30.01.2024 09:55 GÜNCELLEME 30.01.2024 09:55

Apple'ın merakla beklenen iOS 18 yazılım güncellemesi, teknoloji devinin tarihinde önemli bir kilometre taşına işaret ederek ses getirmeye hazırlanıyor.

Bloomberg'den Mark Gurman, Apple'ın şimdiye kadarki "en büyük" güncellemesi olabileceğini öne sürerek gelecek güncellemenin büyüklüğünü ima etti. Gurman, son Power On bülteninde Apple içinden edindiği bilgileri paylaştı ve iOS 18'in şirket içinde muazzam bir atılım olarak selamlandığını belirtti.

Bu açıklama, Apple'ın Haziran ayında düzenleyeceği ve güncellemenin resmi olarak duyurulmasının beklendiği yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC) öncesinde heyecan oluşturdu.

Apple'ın güncellemenin hem yenilikçi hem de ilgi çekici olması, kapsam ve etki açısından önceki yinelemeleri aşması konusundaki hırsını ima eden daha önceki raporlarının ardından iOS 18 ile ilgili söylentiler yoğunlaştı.

İPHONE'LARA YAPAY ZEKA GELİYOR!

Belirli ayrıntılar gizli kalsa da Gurman daha önce, en son yapay zeka teknolojisiyle desteklenen yenilenmiş bir Siri de dahil olmak üzere önemli geliştirmelerden bahsetmişti. Ayrıca, Siri ve Mesajlar uygulamasında gelişmiş otomatik tamamlama özellikleri gibi iyileştirmeler bekleniyor.

SİRİ DAHA DA AKILLANACAK

Apple'ın ilk olarak "Ajax GPT" kod adlı büyük dil modeliyle eğitilerek Siri'ye yapay zeka özelliğini getirmesi bekleniyor.

Apple Music tutkunları, Spotify'ın sunduklarını yansıtan bir özellik olan otomatik oluşturulmuş çalma listelerini de dört gözle bekleyebilirler.

Ayrıca Apple'ın, uygulama geliştirme sürecini kolaylaştırma potansiyeline sahip olan üretken yapay zekanın geliştirme araçlarına entegrasyonunu araştırdığı bildiriliyor. Pages ve Keynote gibi üretkenlik uygulamalarının, üretici yapay zekanın gücünden yararlanan güncellemeler alması planlanıyor.

iOS 18 güncellemesi, Apple'ın mesajlaşma yeteneklerini geliştirme taahhüdüne uygun olarak RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) desteğini içerebilir.

Apple'ın RCS'yi benimseme kararı, mesajlaşma platformları arasında daha fazla birlikte çalışabilirlik için tüketicilerden gelen baskının artmasının ardından geldi. Ancak Apple, RCS'nin benimsenmesine rağmen Android cihazlardan gelen mesajların iPhone'larda yeşil baloncuklar olarak görüntülenmeye devam edeceğini açıkladı.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'de 2 kız çocuğuyla buluşmaya giden şahsa 3 polis kurşun yağdırdı!
Pakistan'dan 'Balistik füze' tepkisi! ABD'yi zora sokacak açıklama!