Apple, bir servet kaybetti! 'Kazansalar bile kaybetmiş olacaklar'

ABD'de açılan davada iPhone üreticisi antitröst kurallarını ihlal etmekle suçlanıyor. Şirketin tüm bu düzenleyici yaklaşımlarından dolayı 113 milyar dolar değer kaybettiği belirtildi.

Apple, bir servet kaybetti! 'Kazansalar bile kaybetmiş olacaklar'
Apple, bir servet kaybetti! 'Kazansalar bile kaybetmiş olacaklar'
GİRİŞ 22.03.2024 11:16 GÜNCELLEME 22.03.2024 11:16

Düzenleyicilerin Apple üzerinde yoğunlaşması yatırımcıları para cezası korkusuyla tedirgin ediyor ve pazar hakimiyetini tehdit ediyor.

ABD'de Adalet Bakanlığı ve 16 başsavcı iPhone üreticisine antitröst yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açıyor. Avrupa'da ise şirketin bölgenin Dijital Piyasalar Yasası'na uyup uymadığı konusunda soruşturmalarla karşı karşıya olduğu söyleniyor.

YILBAŞINDAN BU YANA KAYIP YÜZDE 11'E ÇIKTI

Şirketin hisseleri perşembe günü yüzde 4,1 değer kaybederek piyasa değerinden yaklaşık 113 milyar dolar eksiltti. Bu da şirketin kaybını yılbaşından bu yana kaybını yüzde 11'e çıkardı.

Bir zamanlar 3 trilyon doları aşan değeriyle dünyanın en değerli şirketi olan Apple, 2024 yılında hem Nasdaq 100 hem de S&P 500'ün altında performans gösterdi.

"KAZANSALAR BİLE ÖNEMLİ ŞEKİLDE KAYBETMİŞ OLACAKLAR"

Apple ilk kez düzenleyici incelemeye tabi tutulmuyor. Şirket ve benzerleri yıllardır rakiplerini bastırarak kendilerini zenginleştirme suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Apple'ın ürünleri giderek daha popüler hale geldikçe ve dünya çapında günlük yaşamın bir parçası haline geldikçe, yetkililer de daha mücadeleci ve temkinli hale geldi.

George Washington Üniversitesi'nde antitröst profesörü olan Bill Kovacic, "Dava yağmuru ve beraberinde gelen inceleme bu şirketlerin nasıl çalıştıkları konusunda gerçek bir engel oluşturuyor. Kazansalar bile önemli şekilde kaybetmiş olacaklar" dedi.

Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ehliyet alacaklar dikkat: Direksiyon sınavında kurallar değişiyor
Türkiye'de üretildi, ABD ve BAE talep etti: LiDAR!